Prvi susret sa bebom nakon porođaja ni jedna mama ne zaboravlja. Međutim, pred svim mamama od tog trenutka jesu i najlepši trenuci, ali i period oporavka od porođaja i navikavanja na sve obaveze koje donosi nova i najvažnija uloga u kojoj se nalaze.
Foto: Freepik
Briga o novorođenčetu podrazumeva pre svega mnogo novih situacija u kojima se novopečena mama nije ranije našla. Među svemu tome jedna od najvažnijih je svakako dojenje.
Međutim, koliko god da je dojenje mamina odgovornost – ona u tome ne mora biti sama, a podrška u periodu prilagođavanja i učenja veoma je važna!
Kako najbliži mogu biti podrška u dojenju mami?
Dojenje predstavlja jedan od najboljih načina da se mama zbliži sa svojom bebom, ali i da bebi kroz mleko da sve što joj je najvažnije u prvim danima, nedeljama i mesecima života. Majčino mleko je svakako zlatni standard u ishrani bebe – zbog čega se i preporučuje kao glavna hrana bebe sve dok ne napuni šest meseci.
Pročitajte i: Zašto je kolostrum SUPER-HRANA za bebu?
Ali da bi mama uspela da doji svoju bebu – nekad je potrebno mnogo više od samo želje za tim. Pre svega, mami je važna podrška – jer podrška može biti mnogo toga.
Tata ima glavnu ulogu u podršci mami kada je dojenje u pitanju. Kako bi mama mogla uspešno da doji potrebno je da bude odmorna, te tata može da preuzme noćna presvlačenja bebe, da tokom dana pomogne oko obaveza koje mama ima prema bebi kako bi ona imala više vremena za sebe i za odmor – koji joj je od velikog značaja pogotovo u prvim danima nakon porođaja.
Pročitajte kako još sve tata može da podrži dojenje >>>
Članovi šire porodice takođe mogu da pomognu mami – tako što će barem u prvim danima posle porođaja svoje posete iskoristiti da budu od pomoći kada su kućni poslovi i priprema hrane u pitanju.
Stručnjaci i savetnici u dojenju, patronažne sestre i babice takođe predstavljaju veliku podršku mamama u dojenju – pogotovo kada im je zaista potrebna pomoć kako bi se uskladile sa bebom i kako bi uspostavile dojenje što je zaista veliki zadatak i za mamu i za bebu u prvim danima. Mame bi trebalo da se obrate za svaku stručnu pomoć koja im je potrebna, jer među najčešćim tegobama koje imaju dojilje na početku mogu biti bolne bradavice i grudi, ragade, mastitis… a sve to može otežati uspostavljajne pravilnog dojenja.
Prijatelji koji su rado viđeni gosti takođe mogu biti od velike pomoći mami – tako što će osluškivati potrebe nove mame, otići u nabavku potrebnih namirnica, doneti mami omiljenu hranu, poslasticu, pričuvati bebicu da mama na miru jede, istušira se ili nešto tome slično – i pre svega, ispuniti mamine želje i potrebe za odmorom ukoliko je to ono što joj je najpotrebnije u prvim danima i nedeljama.
Komentari (0)