Školske klupe spremne su za buduće prvake koji od 3. aprila do 31. maja upisuju osnovnu školu. Među mališanima koji će premijerno prvog septembra ući u učionice, su deca uzrasta od šest i po do najviše sedam i po godina, odnosno svi koji su rođeni od 1. marta 2016. do 28. februara 2017. godine, a pre upisa potrebno je da predškolci obave niz specijalističkih pregleda, prime obavezne vakcine, dok obrazovna ustanova pribavlja ostalu dokumentaciju, o čemu roditelji ne moraju da brinu.
Foto: freepik-rawpixel.com
Kada završe sa papirologijom budući prvaci idu na razgovor sa psihologom, posle kojeg su spremni za školske klupe, rančeve i prva slova i brojeve.
Deca mlađa od šest i po godina takođe imaju pravo upisa, ali nakon provere spremnosti, koju vrši psiholog škole. Za sva dodatna obaveštanja, roditelji i staratelji đaka prvaka mogu se obratiti osnovnim školama, gde se i obavlja prijavljivanje za upis, svakog radnog dana od 8 do 14 časova.
Naime, podnošenje zahteva izabranoj školi za upis dece u prvi razred počelo je još prvog februara, a uprava obrazovne ustanove obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika, o odluci po njegovom zahtevu za upis deteta van područja škole najkasnije do 30. aprila.
Pročitajte i >>> Kada dete sme samostalno da ide do škole?
Za prijavu deteta u školu, na uvid se podnosi važeća lična karta, sa adresom roditelja ili staratelja, kao i rešenje o starateljstvu za decu pod starateljstvom.
Povodom upisa u prvi razred, u domovima zdravlja uveliko se obavljaju pregledi predškolaca, kako bi deca dobila zdravstvenu potvrdu. Roditelji od izabranog pedijatra treba da uzmu zbirni uput za pregled kod više specijalista, među kojima su: logoped, oftalmolog (očni lekar), ORL specijalista, fizijatar i na kraju preventivni pregled pedijatra i stomatologa. Neophodno je da dete uradi i kompletnu krvnu sliku i pregled urina.
Foto: freepik-pixel-shot.com
Svi mališani koji u septembru stižu u škole, posle završenih lekarskih pregleda moraju da prime vakcinu protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dečje paralize, kao i MMR, protiv malih boginja, zauški i rubeola. Vakcinaciju je međutim moguće odložiti ukoliko je dete prehlađeno ili je imalo neku hiruršku intervenciju, sve dok potpuno ne ozdravi. U tom slučaju pedijatar piše potvrdu da je vakcinacija u toku, a ovaj dokument se dostavlja obrazovnoj ustanovi.
Pročitajte i >>> Kalendar vakcinacije
Foto: freepik-DilokaStudio
Kako da upišete dete u školu – elektronski (koraci)
Komentari (0)