Najava izgradnje delfinarijuma u okviru projekta „Skok u budućnost” EXPO 2027 u Beogradu, pod izgovorom pomoći deci iz spektra autizma, predstavlja ciničan i uvredljiv potez vlasti. Dok se porodice bore sa ozbiljnim sistemskim problemima, vlast nudi skup i nepotreban projekat koji neće rešiti nijedan od gorućih izazova sa kojima se suočavaju deca iz spektra autizma i njihove porodice.
„Osim što je velika turistička atrakcija, tu će biti terapeutski delfini za decu sa autizmom. Dobili smo preporuku Ministarstva zdravlja da ih dovedemo da bi mogli sa decom da rade”, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavljajući projekte koji će se izgraditi. Nažalost, porodice dece iz spektra autizma imaju velike probleme, a izgradnja delfinarijuma, kao i sve što radi sadašnja vlast, pokazuje nepoznavanje problema i nudi lažnu nadu, odvlačeći pažnju od stvarnih problema i potreba.
Delfinarijum je još jedna od manipulacija osećanjima najosetljivijih članova ovog društva i to se ne sme dozvoliti. Pročitajte šta je deci iz autističnog spektra potrebnije od delfinarijuma
1. Zakon roditelj-negovatelj
Roditelji dece sa autizmom prinuđeni su na život u siromaštvu i izolaciji, jer moraju da biraju između brige o svom detetu i posla. Ovaj zakon je osnovno ljudsko pravo, a ne luksuz. Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema ovakav zakon, koji bi štitio prava roditelja teško obolele dece i omogućio im dostojanstvo i mir dok se brinu o svojim najbližima.
Usvojite zakon ODMAH!
2. Dostupna i besplatna zdravstvena nega
Sramotno je da deca u 21. veku čekaju mesecima na pregled kod logopeda ili defektologa, a kada termin i dobiju teretmane ne mogu imati redovno zbog nedostatka stručnjaka koji deci mogu pomoći. Napominjemo, da pojedina deca u Srbiji čak i nemaju pristup lekarima zato što po manjim mestima ovakvih stručnjaka uopšte nema. Ovo je direktno ugrožavanje razvoja dece sa svim poteškoćama.
Zbog manjka termina roditelji su prinuđeni da se sami snalaze i plaćaju terapije i tretmane, koji su većini porodica preskupi. Država mora da preuzme odgovornost i omogući svoj deci jednake šanse za napredak.
Zaposlite stručnjake i povećajte medicinske kapacitete!
3. Lični pratioc za svako dete
Deca iz spektra autizma imaju pravo na podršku u školi i van nje. Lični pratioci nisu privilegija, već neophodnost za njihovu integraciju. Lični pratioci u Srbiji su slabi plaćeni, neregulisan im je status zaposlenja i samim tim ih je vrlo teško pronaći. U manjim sredinama, lični pratioci ni ne postoje.
4. Pomoć mladima iz spektra autizma preko 18 godine života
Autizam nije bolest koja se izleči, već stanje koje zahteva podršku tokom celog života. U momentu kada dete napuni 18 godine, prepušteno je samo sebi i svojoj porodici. Gubi sva prava koje je do tada imalo. Država mora da obezbedi programe za mlade i odrasle osobe sa autizmom kako ne bi bili prepušteni sami sebi.
Autizam ne nestaje kada dete odraste!
5. Jednostavnije procedure za ostvarivanje prava
Umesto da olakšaju život porodicama, nadležni ih dodatno opterećuju besmislenim procedurama i papirologijom. Rešenja za tuđu negu i pomoć se čekaju mesecima, bolovanja se otvaraju uz dugu proceduru, prolaze se komisije i konzilijumi. Ovo je nehumano i mora se hitno promeniti.
Zaustavite birokratski pakao!
6. Inkluzivno obrazovanje
Inkluzija dece sa autizmom u škole i vrtiće je prazna priča ako nastavnici nisu obučeni, a škole nemaju resurse za njihovu podršku. Ako nema ni prostora ni vremena da se zaista sprovodi takav program. Ako ne postoje aktivnosti koje bi obuhvatale svu decu podjednako.
Uvedite inkluziju u stvarnost, a ne samo na papir!
Ne želimo kozmetičke promene, niti da deca iz spektra autizma budu deo marketinga!
To nije humano, nije etički, nije prihatljivo! Sasvim je u redu da donosioci zakona, zajedno sa predsednikom, razmiljaju o inovacijama, ali nije u redu da novac poreskih obveznika troše neodgovorno. Poboljšanje uslova života dece iz spektra autizma će sigurno koštati državu mnogo novca, ali smo sigurni da i infrastruktura koja je potrebna da bi se delfini dovezli i živeli u Beogradu košta mnogo. Isto tako je skupa i zahtevna edukacija terapeuta koji bi radili sa delfinima i decom, a i pitanje je kada bi sva deca stigla na red i ko bi imao prioritet – deca ili profit?
Umesto da gradimo svetlu budućnost za našu decu, mi im ostavljamo u nasleđe prazne domove zdravlja u kojima nema ko da radi, osiromašene roditelje i mališane bez istinske šanse za inkluzijom!
Porodice dece iz spetra autizma suočavaju sa bedom, diskriminacijom i nedostatkom osnovnih uslova za život. Promenite to, a delfine ostavite u moru!
Komentari (0)