Širom sveta danas se obeležava Svetski dan deteta, jer je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989. godine usvojila Konvenciju o pravima deteta, kao prvi međunarodni dokument u oblasti ljudskih prava koji se posebno bavi decom.
Budućnost detinjstva visi o koncu ako se ne preduzmu hitne radnje za zaštitu prava dece u svetu koji se menja, upozorio je UNICEF u svom globalnom izveštaju objavljenom danas na Svetski dan deteta.
View this post on Instagram
O stanju dece u svetu u 2024. godini iz UICEF-a kažu da budućnost detinjstva u svetu koji se menja, projektuje kako će veliki globalni megatrendovi uticati na živote dece do 2050. godine i kasnije.
“Ti megatrendovi – demografske promene, klimatske i ekološke krize i revolucionarne tehnologije – pružaju ključne indikacije izazova i mogućnosti sa kojima se deca mogu suočavati u budućnosti”, navode iz UniCEF-a.
Svetski dan deteta proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959. godine UN su usvojile Deklaraciju o pravima deteta, a 30 godina kasnije i Konvenciju o pravima deteta, koju je prihvatila Srbija.
U saopštenju UNICEF-a se navodi i da 385 hiljada dece živi u siromaštvu, te da bi trebalo preduzeti značajne mere povodom toga.
Komentari (0)