Deca su obično vrlo dobra u razlikovanju stvarnog od nestvarnog. Ali uskršnji zeka, Deda Mraz i Zubić Vila likovi su koji predstavljaju čistu nevinost i detinjstvo. Oni decu uče iskazivanju zahvalnosti darivanjem i dobrom ponašanju, piše Džo Adetundži za The Conversation.
Proces tokom kog dete saznaje istinu može biti važno iskustvo učenja. Postavljanje pitanja postoji li uskršnji zeka razvija njegove veštine kritičkog mišljenja. Koliko god se neprijatno osećali, to treba podržavati.
Foto: Freepik
Dakle, šta odgovoriti detetu, a da ne uništite magiju i ritual Uskrsa?
Ako je vaše dete nesigurno, pažljivo ga saslušajte i pustite da vas vodi. Nemojte odgovoriti na pitanja na jednostavan i direktan način.
„Možeš li mi reći zašto misliš da nije stvaran?”, jedno je od kontrapitanja koje možete postaviti svom detetu.
Kada deca nauče da će ih roditelji uvek slušati, shvatati ozbiljno i odgovarati na njihova pitanja najbolje što mogu, to će ojačati vašu vezu i izgraditi poverenje.
Neka deca se možda pitaju postoji li uskršnji zec jer su čula da druga deca postavljaju to pitanje. Mogli biste odgovoriti ovako:
„Iako se druga deca to pitaju, zvuči kao da ti još veruješ da je stvaran. Hajde da vidimo šta će se dogoditi ove godine?”
Foto: Freepik
Ako je dete tužno i uzrujano jer je saznalo istinu, priznajte i potvrdite njihova osećanja tako da im date do znanja da je u redu tako se osećati.
„Sva deca veruju u uskršnjeg zeku, a kad shvate da je to samo priča, to je poseban trenutak. To pokazuje koliko si porastao i sposoban da sam rešavaš zadatke. To bi trebalo da proslavimo”, jedna je od stvari koje možete reći detetu.
Kada su deca sprema da čuju istinu?
Prema psiholozima, uobičajeno pravilo je da je dete spremno onda kada postavlja pitanja o tome. To važi za sve teme, uključujući i one koje su bolne ili neprijatne. Svako dete je drugačije i, iako sva deca prolaze kroz široke razvojne faze, neka deca možda žele duže da zadrže uverenja o uskršnjem zeki i Deda Mrazu.
Izvor: index.hr
Komentari (0)