Građani Srbije ne moraju da strahuju od povećanog zagađenja vazduha zbog velikog požara u fabrici plastike u Osijeku.
Prema rečima Milenka Jovanovića iz Nacionane ekološke organizacije, postoji više razloga za to.
„Za početak, Hrvatska je u Evropskoj uniji, a tamo postoje procedure i propisi. Ako nisu proglasili vanrednu situaciju onda možemo biti potpuno mirni. Čestice mogu da pređu 100-200-300 kilometara, ali u pitanju su zanemarljive koncentracije. Opasno može biti na 20-30 kilometara”, kaže Jovanović za N1.
Foto: Freepik
On navodi da bi za eventualan dolazak otrovnih čestica bilo neophodno da ih vetar podigne u vis i da duva ka istoku, a trenutna situacija takva da je u toku severno strujanje. Takođe, ističe da trenutno duva anticiklon odnosno da gura vazduh na dole.
„Ako ode gore oslabiće ako je dole ne može da stigne. Pašće u prašinu pa u zemlju. Daleko veći problem je zagađenje u našoj zemlji na koje ne reaguju institucije. Kao kada je gorela deponija u Vinči pre dve godine”, zaključio je Jovanović.
Požar koji je buknuo 4. oktobra u krugu dvorišta preduzeća „Drava Internacional” u opštini Antunovac je istog dana lokalizovan i pod nadzorom. Istog dana registrovane su povišene količine čestica PM 2.5 i PM 10.
Grad Osijek je na zvaničnim stranicama objavio da rezultati merenja kvaliteta vazduha pokazuju da nema zagađenja u gradu.
Ipak, građani su zamoljeni da se nepotrebno ne izlažu na otvorenom prostoru, a zbog predostrožnosti nije bilo nastave u Antunovcu i obližnjem Ivanovcu.
Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić je gostujući na „Novom danu” N1 Hrvatska naveo da su vatrogasci nadljudskim naporima gasili požar, ali da je stavljen pod kontrolu
„Vatra tinja mestimično, a sad je prioritet smanjiti zadimljavanje tako što ćemo ići u zatrpavanje požara”.
Prema rečima jednog Osejčanina, dim koji su videli je „izgledao dramatično” ali daleko, tako da nisu osetili nikakav smrad.
„Neki ljudi nose maske, ali ne znam da li je potrebno”.
Izvor: N1info
Komentari (0)