Prenos virusa gripa H1N1 sa čoveka na životinju veoma je redak, ali je moguć.
"Sumnja se da su mačke i lasice najpodložnije gripu, i da se mogu zaraziti u kontaktu s gazdom, ali za sada nisu pronađeni dokazi da je vlasnik dobio grip od kućnog ljubimca", kaže za "Politikin Magazin" Dragan Vesić, specijalista veterinarske medicine iz ordinacije "Sveti Vrači".
Vakcinacija se savetuje svim uzgajivačima svinja: trebalo bi stalno da nose zaštitnu masku i odelo da ne bi viruse gripa preneli na životinju. Ako svinje obole biće smeštene sedam dana u karantin dok ne ozdrave. Jer pogođene životinje imaju blage simptome koji brzo prolaze.
Postoji i minimalni rizik da oboli živina od virusa ovog gripa, a samo retki slučajevi smrti ćuraka zabeleženi su u Kanadi i Čileu.
što se tiče zoonoza koje životinje prenose na čoveka, u razvijenim, tehnološki i medicinski naprednim društvima, stanovništvo retko od njih oboleva. Najčešće su to crevne infekcije i gljivice, koji se prenose pri direktnom kontaktu sa obolelom životinjom. Postoji i posredno zaražavanje, kada su zemlja, ili namirnice, voda, oprema, inficirane virusima, izazivačima životinjskih bolesti.
U gradskoj sredini najzastupljenija je zoonoza izazvana bakterijom campylobacter jejuni. Ispoljava se prolivom, temperaturom, bolovima u trbuhu. Ovom bakterijom čovek se može zaraziti preko vode, izmeta ili nepasterizovanog mleka.
Redovna vakcinacija pasa i mačaka uveliko je smanjila učestalost pojave besnila među životinjama i ljudima. Besnilo je, inače, vrlo ozbiljna bolest izazvana virusom koji u ljudski organizam ulazi preko ugriza ili rane zaražne pljuvačkom inficirane životinje.
Zimi nam preti trihineloza, koja se karakteriše povišenom telesnom temperaturom, tegobama u stomaku, bolovima u mišićima, otokom lica, a naročito očnih kapaka. Trihinelom se čovek zarazi kada pojede nedovoljno kuvano ili pečeno meso ili konzumira proizvode od mesa životinja zaraženih larvama koji su sušeni na dimu.
Komentari (0)