Danas je sve češće prisutno da je brže i lakše ubaciti deci u šake neki od pametnih uređaja sa omiljenim dečijim sadržajima za spavanje.
Foto: freepik-artfolio
Naravno, ovo itekako radi posao, dete se opusti i biva srećno i bezbrižno u svojoj navici pred spavanje, a potom brzo sklizne u san. Međutim, šta se zapravo krije iza kulisa? Sve veći broj istraživanja potvrđuje činjenicu da uređaji poput televizora, telefona ili tableta imaju štetan uticaj na dečiji san.
Koji su to štetni uticaji?
Kao i kod odraslih tako i kod dece, javljaju se slični problemi. To je zato što tableti i pametni telefoni stvaraju zavisnost – neverovatno im je teško odoleti. Sa druge strane upotreba ekrana pred spavanje ometa prirodni proces uspavljivanja.
Istraživanja pokazuju da ekrani emituju plavo svetlo koje zapravo remeti sam proces uspavljivanja.
Evo i kako
Proces lučenja melatonina – hormona spavanja, je ugrožen a važan je da bi telo bilo pospano u procesu pripreme se za san.
Foto: freepik
Plavi ekran stimuliše mozak usporavajući i otežavajući proces opuštanja i pripreme za snove. Sve ovo vremenom dovodi do razdražljivosti kod dece zbog izostanka kvalitetnog sna. Ovo se manifestuje hiperaktivnošću i besom pred spavanje, što svaki roditelj očajnički želi da izbegne.
Ukoliko se upotreba mobilnih aplikacija i sadržaja na tabletu ne koristi u edukativne svrhe, a prekomerna je, dovodi do negativnih uticaja na učenje i zdrav kognitivni razvoj deteta.
Pogledajte koje su to Korisne mobilne aplikacije za socio-emocionalni razvoj dece
Šta predlažete?
Američka neprofitna organizacija NSF (National Sleep Foundation) osnovana 1990. godine posvećena poboljšanju zdravlja i blagostanja kroz podizanje svesti o spavanju, predlaže sledeće:
- Uzrast deteta od 0 do 1 godine
- Uzrast deteta od 1-2 godine
- Uzrast deteta od 3-5 godina
- Uzrast deteta od 6-13 godina
Komentari (0)