Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, najavio je da će Gradsko veće u sredu, 11. februara usvojiti predloge odluka vezanih za pomoć trudnicama i porodiljama u prestonici, a čija se primena očekuje od 1. marta.
On je prilikom posete porodilištu Kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović”istakao da će grad obezbediti sredstva da primanja trudnica koje su na bolovanju budu 100 posto umesto propisanih 65, kao i jednokratnu novčanu pomoć nezaposlenim porodiljama u visini prosečne plate, oko 40.000 dinara.
– U Beogradu se godišnje obavi oko 16.000 porođaja, a mnogo porodilja je nezaposleno. Naša želja je da sa drugim institucijama podignemo kvalitet usluga u svim porodilištima. Neke od porodilja u bolnici „Dr Dragiša Mišović” izrazile su zadovoljstvo boravkom u ovoj klinici, rekavši da se osećaju kao da su u privatnoj bolnici – istakao je Đilas.
Preuređenu bolnicu za ginekologiju i akušerstvo KBC „Dr Dragiša Mišović” juče je obišao i profesor dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, dr Dragana Jovanović, gradski sekretar za zdravstvo, i Aleksandar Antić, predsednik Skupštine grada.
U ovoj ustanovi je u poslednjih desetak dana, od kada su otvorena vrata ulepšanog porodilišta, rođeno 14 beba, odnosno devet dečaka i pet devojčica.
Tomica Milosavljević je objasnio da je Ministarstvo zdravlja od 2003. godine u tu zdravstvenu ustanovuuložilo oko 130 miliona dinara. On je istakao da je KBC „Dragiša Mišović” jedina bolnica u Evropi koja je bombardovana u drugoj polovini 20. veka.
– Ova zdravstvena ustanova je ušla u drugu fazu razvoja. Ovo porodilište je bilo jedno od prvih koje je uvelo takozvani Bejbi frendli program, a među prvima će primeniti i program „Bejbi frendli plus”, na kojemradimo u saradnji sa Unicefom – dodao je ministar zdravlja.
On je istakao da je u sklopu jednog istraživanja o zadovoljstvu uslugama u porodilištima u Srbiji, u kojem je učestvovalo 1.250 porodilja, najbolje ocenjen rad patronažnih sestara, a da je najviše zamerki bilo na nehigijenu u toaletima i to što se više žena nalazi u jednoj sobi posle porođaja.
Rekonstrukcija bolnice za ginekologiju i akušerstvo počela je 2003. godine. Prva sredstva od 12 miliona dinara izdvojila je Direkcija za gradsko građevinsko zemljište, a kasnije su radove naizmenično finansirali Ministarstvo zdravlja i gradske vlasti, uz pomoć donacije Republike Kine.
Preuređenabolnica za ginekologiju i akušerstvo, koja se prostire na oko 2.500 kvadratnih metara, sada ima 50 kreveta, a sve sobe su dvokrevetne i imaju kupatilo. Ustanova radi svakog dana od sedam do 19 časova, a za hitne slučajeve 24 sata.
Komentari (0)