Beogradske trudnice treba ozbiljno da razmisle gde će se poroditi: ukoliko odu u Bolnicu „Dragiša Mišović” ili u Kliniku u Višegradskoj epiduralnu anesteziju dobiće besplatno, a ako se odluče za „Narodni front” ili „Zvezdaru”, bezbolan porođaj će ih koštati od 10 do 12.000 dinara. Jedan grad, dva aršina, a u unutrašnjosti Srbije situacija je još gora – epidural je luksuz, niti ga ko nudi, niti ga ko daje, iako ga Republički zavod za zdravstveno osiguranje priznaje i plaća.
Zvanično, prema tumačenju Svetlane Vukajlović, direktorke RZZO, porođaj uz epiduralnu anesteziju ne spada u vanstandardne, već u standardne usluge. To znači da treba da se dobije o trošku zdravstvenog osiguranja potpuno besplatno, i to na teritoriji cele Srbije. Bolnice dobijaju novac za kupovinu anestetika i katetera, koji spadaju u potrošni materijal.
Međutim, to u praksi ne funkcioniše, pa tako ustanove koje ovu uslugu naplaćuju dobijaju dva puta novac – naplate je od pacijenata, a materijal i od Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
– Anestetik se nalazi na pozitivnoj listi lekova, a sama procedura se podrazumeva kao standarda usluga i zato ima ustanova koje nam fakturišu porođaj uz epiduralnu anesteziju – kaže za „Blic” Svetlana Vukajlović, direktorka RZZO.
Epiduralna anestezija, koja se u svetu već godinama rutinski daje ženama pri porođaju, u GAK „Višegradska” i KBC „Dragiša Mišović” je besplatna. GAK „Narodni front” od decembra prošle godine podigao je cenu usluge i sada epidural košta 12.000 dinara, dok je u KBC „Zvezdara” 10.000 dinara.
Žene u Nišu i Kragujevcu ne mogu da se porađaju uz epiduralnu anesteziju, dok se u Novom Sadu u redovnom postupku anestezija ne daje, već samo kada to zahtevaju medicinski razlozi.
Kako platiti anesteziologa
U KBC „Dragiša Mišović” smatraju da epiduralna anestezija treba da bude uobičajena, a ne „ekstra usluga” u porodilištima. Kada je reč o ceni epiduralne anestezije, direktor GAK „Narodni front” je suprotnog mišljenja.
– Ministarstvo zdravlja nam je odobrilo povećanje cene epiduralne anestezije. To je naša usluga i mi uslugu naplaćujemo, i na taj način finansiramo anesteziologe koji rade dodatno samo zbog toga – objašnjava dr Dušan Stanojević, direktor GAK „Narodni front”.
Ministarstvo još razmatra
Kako će se u Srbiji ustanoviti jedinstveni standard po ovom pitanju, moraće da odgovori Ministarstvo zdravlja, koje je tražilo od Srpskog lekarskog društva i Republičke stručne komisije mišljenje da li porođaj uz epidural treba da bude besplatan za sve pacijentkinje, da se daje samo u onim slučajevima kada je to neophodno ili da bezbolan porođaj bude stvar izbora i u tom slučaju da se naplaćuje.
– Zasad smo dobili mišljenje samo jednog udruženja, ali to još nije dovoljno da bi doneli zaključak. Kada budemo sve imali kompletno sa dokazima, tada ćemo izneti naše mišljenje – kaže dr Ivana Mišić, pomoćnik ministra zdravlja.
Čelni ljudi bolnica u Srbiji tretiraju problem kao veliku komplikaciju i uglavnom ne znaju da li ova usluga može da se naplaćuje ili ne. Ne zna se ni da li je to standardna ili vanstandardna usluga. Pravdaju se i nedostatkom anesteziologa, što je opet problem svake pojedinačne ustanove. Ministarstvo zdravlja je upoznato sa problemom, ali ne reaguje i dopušta da direktori bolnica rade kako hoće.
Medicinski razlozi za odbijanje
Za porođaj epiduralnom anestezijom na Ginekološko-akušerskoj klinici kragujevačkog Kliničkog centra trenutno nema prijavljenih žena. Ali i da ima interesenata, njima bi bilo preporučeno da sačekaju par dana jer je pokrenuta inicijativa da se eventualna naknada usaglasi sa ostalim kliničkim centrima u zemlji i u dogovoru sa resornim ministarstvom. Ali kako da se žene prijave kad im niko ne objašnjava da na to imaju pravo?
U Novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo, popularnoj Betaniji, epiduralna anestezija se ne daje u redovnom postupku nego samo kada to zahtevaju medicinski razlozi. Sve porodilje imaju pravo da zatraže, ali da li će je dobiti, zavisi od procene njihovog zdravstvenog stanja. U Betaniji nije predviđena mogućnost da neko, ako želi, plati ovaj zahvat i zasad se ne planira takva mogućnost jer nedostaje i anesteziologa.
U Nišu porodilje ne mogu da prime tu anesteziju, čak i ako žele da je plate.
– Da bismo počeli to da radimo, moramo u svakom trenutku na klinici da imamo dovoljno anesteziologa. Nastojaćemo da do kraja ove godine uvedemo epiduralnu anesteziju, koju će moći da prime sve porodilje ukoliko im to zdravstveno stanje dozvoljava. Zasada sporadično neka porodilja dobiju tu anesteziju, ali je to retko – kaže pomoćnik direktora Ginekološko-akušerske klinike u Nišu dr Dragan Stošić.
Čašćavanje
Epiduralna anestezija često je predmet korupcije u zdravstvu. Ona se daje na poseban zahtev porodilje ili ako za to postoje medicinske indikacije. U nekim porodilištima davanje anestezije organizovano je tako da se porodilje navode da časte lekare koji su im omogućili da se bezbolno porode.
Naime, dežurni anesteziolog ne može da daje anesteziju, već se za to pozivaju drugi anesteziolozi, koji dolaze od kuće. Zbog toga oni od pacijenata često traže da im se to dodatno plati jer su im uslugu pružili van radnog vremena.
Komentari (0)