Beograđani koji su ovih dana želeli da se voze taksijem sa decom mlađom od tri godine mogli su da naiđu na neprijatno iznenađenje. Pojedini taksisti odbili su da povezu mališane strahujući od novog Zakona o saobraćaju koji propisuje obavezno dečje sedište. U taksi udruženjima, međutim, kažu da je reč o neinformisanosti nekih vozača, jer se ova odredba ne odnosi na taksi vozila.
Novi Zakon o saobraćaju, koji se primenjuje od 11. decembra, propisuje kazne za vozače koji prevoze decu mlađu od 3 godine bez posebnog sedišta.
Ova odredba ne odnosi se, međutim, na učesnike u javnom prevozu.
Nekoliko čitalaca koji su se u utorak javili našoj redakciji, rekli su nam da taksisti koje su zaustavili na ulici nisu želeli da prihvate vožnju sa malim detetom pod izgovorom "da se boje kazni". Međutim, u udruženjima sa kojima smo razgovarali kažu da nema razloga za odbijanje vožnji.
Vlasnik "Pink taksija" Teodor Gaćeša, objašnjava da taksisti kao deo javnog prevoza nemaju obavezu da imaju posebna auto-sedišta za bebe. On ističe da svi vozači "Pink taksija" normalno voze
mališane.
– Mi smo još pre početka primene Zakona zatražili tumačenje advokata i pročitali ga našim članovima – ističe Gaćeša. – Nikakvih problema nije bilo sa našim vozačima i oni voze decu kao i do sada. Problem je to što u nekim udruženjima ne edukuju svoje članove, pa oni ne znaju svoja prava i obaveze.
I vozači "Beogradskog taksija" ne odbijaju da voze mališane. Zlatan Zlatković iz ovog udruženja kaže da su neki taksisti uplašeni i dezinformisani jer dobijaju različite informacije.
– Problem je to što je taksi prevoz neregulisan i nesređen, pa su vozači često zbunjeni – naglašava Zlatković. – Kada taksista ode na tehnički pregled, vozilo biva registrovano kao deo javnog prevoza. Jasno je da se odredba o dečjem sedištu ne odnosi na taksi vozila i siguran sam da nikakvih problema neće biti. Kada ne bi bilo tako, onda bi moglo da se postavi pitanje i da li su obavezna dečja sedišta u minibusima. Očigledno je da manja opasnost preti detetu u taksiju nego u autobusu. Situacija je drugačija ukoliko vozač ne vozi na teritoriji grada gde je registrovan.
Bezbednost
Zakon o bezbednosti saobraćaja ima niz odredaba koje se odnose na sigurnost dece. Novi propisi strogo zabranjuju da se na prednjem sedištu voze deca mlađa od 12 godina. Bezbednosti dece trebalo bi da doprinese i odredba koja predviđa ograničenje brzine kretanja motornih vozila u blizini škola na 30 kilometara na sat. Vozači bicikla, mopeda, motocikla ili tricikla ne smeju da voze decu mlađu od 12 godina.
Novi propis
Kazna za prevoz deteta bez sedišta po novom Zakonu iznosi od 15.000 do 30.000 dinara, a nekompletnost vozila i ugrožavanje života deteta može da donese šest kaznenih poena ili, ako sudija oceni, oduzimanje vozačke dozvole na godinu dana.
Posebno sedište, ako žele da prevoze decu, moraju da imaju i biciklisti. Vozač bicikla, stariji od 18 godina, može na biciklu da prevozi dete do osam godina starosti, ako je ugrađeno posebno sedište, prilagođeno veličini deteta i čvrsto spojeno sa biciklom.
Komentari (0)