Roditelji i stručnjaci objašnjavaju zašto ”dugine bebe” (Rainbow babies) ” bebe rođene nakon pobačaja, mrtvorođenosti ili neonatalne smrti ” mogu biti nešto zaista lepo nakon teškog iskustva gubitka i tuge.
Foto:Freepik
Izraz “dugina beba” možda nije poznat ljudima koji nisu doživeli gubitak u trudnoći ili smrt bebe. Ali za one od nas koji jesu, to ima dubok, čak i životni značaj.
Dakle, šta je ”dugina beba”? Termin se koristi da opiše dete koje je rođeno ili usvojeno u porodici koja je prethodno doživela pobačaj, mrtvorođenost ili neonatalnu smrt. Neki od nas teško pronalaze reči kojima bi opisali opseg emocija koje osećaju kada požele dobrodošlicu novom detetu nakon što su doživeli gubitak.
„Zove se ‘dugina beba` jer je kao duga posle oluje: nešto lepo posle nečeg strašnog i mračnog”, objašnjava Dženifer Kulp-Makarov, doktor medicine, ginekolog sa sertifikatom odbora, reproduktivni endokrinolog i specijalista za neplodnost u Nev Hope Fertiliti. Centar, u Njujorku. “Izuzetno je emotivno i razarajuće iskustvo izgubiti trudnoću [ili bebu]. Stvarati život ili doneti bebu na svet nakon takvog gubitka može biti neverovatno”kao čudo za ove roditelje.”
Foto:Freepik
”Pre nekoliko godina, rodila sam bebu duginih boja, i dok sam bila trudna, zaista sam se osećala kao da hodam okolo sa čudom u stomaku. Postojalo je vreme kada nikada nisam mislila da ću ponovo moći da osećam nadu. Godinu ranije, izgubili smo našu voljenu bebu Karu u 23. nedelji trudnoće. Dani, nedelje i meseci nakon što je postala naša anđeoska beba bili su najteži u mom životu.
Ali ubrzo je ta iznenađujuća nada zatreperila u mom srcu i na kraju zapalila plamen. Želela sam da pokušam ponovo, delimično da odam počast Kari i da pronađem smisao u njenom gubitku.”
Molin Prak Pandijan je izgubila sina Nika kada je imao 5 meseci. Rođen sa 23 nedelje i 6 dana doživeo je niz komplikacija zbog prevremenog rođenja.
„Iako je Niko izgubio borbu, njegov duh živi i nastavlja da inspiriše mnoge”, naglašava Prak Pandijan. Ne samo da je njegova majka kasnije radila na sprečavanju prevremenih porođaja, već je takođe bila inspirisana da dobije svoju bebu duginih boja.
Foto:Freepik
Objašnjava nam kako se osećala u trenutku kada je saznala sa izraz ”dugina beba”: „Sećam se osećaja koji sam imala kada sam prvi put čula [to]”, kaže ona. „Bilo je savršeno. Toliko sam želeo da se uverim da Niko nije zaboravljen, a izraz tako elokventno odaje priznanje za bebe koje smo izgubili, a istovremeno slavi radost onih koji prežive.”
„Kada smo dočekali našu bebu duginih boja, naša roditeljska perpektiva se promenila. Kad god stvari postanu teške ” problemi sa hranjenjem, problemi sa spavanjem, blage bolesti ” uvek se trudimo da se povučemo i zapamtimo da bi moglo biti mnogo gore.”
Foto:Freepik
Svako roditeljstvo je posebno i donosi jedinstvenu priču sa sobom. Širok spektar emocija koje nam se dese kada novorođenče stupi na svet je zasta teško opisati rečima. Kada roditelji dobiju dete nakon pobačaja, taj spekat emocija je izuzetno jak. Roditelji, a naročito majka, prolaze kroz različite emotivne faze i u celom tom procesu najbitnije je da znaju da nisu same.
Kao što dr Kulp-Makarov ističe, termin „dugina beba” postaje sve popularniji, a to je pomoglo da se poveća svest o gubitku i lečenju. „Ove bebe su prelep primer kako tela i duhovi žena mogu da se izleče nakon trudnoće ili neonatalnog gubitka”, kaže ona.
Prevod i adaptacija teksta Bebac portal, izvor Parents
Komentari (0)