U novoj Bebac live emisiji bavili smo se temom “Kako, posle svega, mirne glave otići na porođaj?”, a poseban segment odvojili smo za razgovor sa Leonorom Pavlicom, psihološkinjom i psihoterapeutkinjom.
S obzirom na trenutnu situaciju akušerskog nasilja u Srbiji znamo da su trudnice zabrinute, te smo kroz ovaj razgovor želeli da im ponudimo stručne savete koji će im pomoći da umanje strah koji osećaju.
“Žena koja je imala jedan porođaj, a sada ide na drugi, a bombardovana je negativnim informacijama, sigurno ulazi u neko opsesivno razmišljanje o tim temama.”, rekla je Pavlica.
Sa druge strane, nijedna žena ne može, niti se preporučuje, da se tokom trudnoće ili pred sam porođaj skloni iz svega što je okružuje ne bi li izbegla informacije koje kruže u njenoj sredini.
“Pokušaj da se ignoriše i ostane u nekom socijalnom i informacionom vakuumu nije dobro. Ja ne mogu da pred porođaj ne gledam televiziju, ne pročitam nikakvu novu informaciju, da se pravim da se taj slučaj nije desio i da to zanemarim.”, objasnila je Pavlica.
View this post on Instagram
Naša sagovornica, Leonora Pavlica, psihološkinja i psihoterapeutkinja, objasnila je gledaocima veoma korisnu i interesantnu tehniku koja vam može pomoći da najpre razumete emocije kroz koje trenutno prolazite, a zatim i da ih suzbijete i ne dozvolite da vas preplave.
Vremensko ograničavanje ili time bonding je tehnika je nastala sa ciljem da neprijatnu emociju koju osećamo i koja nas preplavljuje ograničimo vremenski. Na taj način emociji nećemo dozvoliti da nas opseda 24 sata u danu, već ćemo joj se svakoga dana posvetiti u određenom periodu. Zamislite ovu seansu poput kafe sa najboljom prijateljicom koju ste zakazali dan ranije.
Kada imamo neki simptom čiji intenzitet počinje da raste veoma je bitno ne ignorisati ga, ali i ne dopustiti mu da raste i da nas preplavi, već da probamo da ga suzbijemo na neku normalnu meru.
Suština ove tehnike jeste suočavanje sa mislima i emocijama koje trenutno postoje tako što ćemo ih svakoga dana, u određeno vreme, ispisati na papir. Cela ta aktivnost ne bi trebalo da traje više od 20 do 30 minuta dnevno.
Cilj ove vežbe jeste da pokušamo da disciplinujemo svoje misli koje su prisutne tokom celog dana i dozvolimo im da se javljaju i da se njima bavimo samo tokom određenog vremenskog perioda u toku dana. Taj vremenski period je Leonora nazvala Sastanak sa sobom.
Komentari (0)