Naučnici sa Vajcman instituta su nedavno postigli značajan uspeh u razvoju modela embriona koji vrlo precizno oponaša izgled stvarnog embriona starog 14 dana, a sve to bez upotrebe sperme, jajnih ćelija ili materice. Ovaj „model embriona” stvoren je korišćenjem matičnih ćelija i čini se kao klasični primer iz udžbenika o embrionalnom razvoju.
Ova inovacija je posebno značajna jer omogućava razumevanje najranijih trenutaka ljudskog razvoja na etički prihvatljiv način. Prve nedelje nakon oplodnje jajne ćelije predstavljaju ključni period u razvoju, ali ujedno i period koji nauka najmanje poznaje.. To je period dramatičnih promena, od nejasne skupine ćelija do formiranja embriona koji se može videti na ultrazvuku.
Profesor Jakob Hana iz Vajcman instituta ističe da je ovo područje embrionalnih istraživanja puno izazova, kako pravnih tako i etičkih. Međutim, nova studija objavljena u časopisu
Nature opisuje ovu tehnologiju kao prvi „potpuni” model embriona, koji uspešno simulira sve ključne strukture prisutne u ranoj fazi embrionalnog razvoja.
„Ovo je zaista poput slike iz udžbenika ljudskog embriona starog 14 dana”, kaže profesor Hanna, što „do sada nije urađeno”.
Reprogramiranje matičnih ćelija za stvaranje modela embriona
Proces razvoja ovih modela embriona započinje s nezrelim matičnim ćelijama koje su reprogramirane kako bi postale sposobne da postanu bilo koji tip ćelija u telu. Zatim se hemijskim tretmanima podstiču da se razvijaju u četiri različite vrste ćelija koje se nalaze u ranim stadijumima ljudskog embriona.
Ovaj naučni poduhvat je omogućio stvaranje struktura koje podsećaju na embrione i koji su dozvoljeni da rastu i razvijaju se do tačke koja je ekvivalentna embrionu starom 14 dana nakon oplodnje. U mnogim zemljama, ovo je pravna granica za normalna istraživanja embriona.
Iako je ovo značajan korak napred u razumevanju embrionalnog razvoja, naučnici ističu da bi trebalo raditi na poboljšanju uspešnosti ovog procesa, budući da trenutna stopa neuspeha iznosi 99%. Ova tehnologija takođe postavlja pitanje o mogućnosti simuliranja embrionalnog razvoja i nakon 14. dana, što bi pravno bilo dopušteno u mnogim zemljama.
Kako se ovi modeli embriona sve više približavaju stvarnom embrionu, postavljaju se dodatna etička pitanja o njihovom tretmanu i regulaciji. Iako su ovo modeli embriona, a ne stvarni embrioni, njihova sličnost sa stvarnim embrionima otvara pitanja o etici i regulativi koja će zahtevati pažljivo razmatranje u budućim istraživanjima.
Komentari (0)