Ministar prosvete Branko Ružić najavio je da očekuje da će do 20. decembra izaći sa predlozima radne grupe koja je formirana povodom sve većeg porasta nasilja u školama. Jedan od glavnih predloga pri prevenciji nasilja u školama jeste razmatranje ukidanja mogućnosti nošenja mobilnih telefona na časovima.
Foto: Freepik
Ružić: Razmotrićemo da li deci da ukinemo unošenje mobilnih telefona na čas
Svidelo se to nama ili ne, mobilni telefoni su postali sastavni deo života svakoga od nas, a u tu grupu spadaju i deca, a sve češće mobilne telefone u škole nose deca već od prvog razreda. Statistički podaci ukazuju na to da je korišćenje mobilnih telefona u velikom porastu, a samo jedna od studija u Americi pokazuje da oko 95% tinejdžera ima pristup mobilnom telefonu, a skoro pola od njih (oko 45%) je stalno na internetu.
Foto: Freepik
S obzirom na ovakve rezultate (koji su zaista mnogima iznenađujući) sve više se vode debate o tome da li su moblini telefoni korisni za decu ili, pak, sa druge strane stvaraju sve veću zavisnost i negativne posledice po mlađu populaciju.
Naravno, deca se ugledaju na nas starije, te uopšte ne bi bilo loše da se svako od nas ponaosob takođe osvrne na svoje ponašanje i porazmisli o tome koliko vremena provodi na svom telefonu. Sasvim je moguće da bismo se dobro zamislili.
Pročitajte i Dižemo ruke od dece, a onda se pitamo šta ćemo sa njima!
Šta kaže nauka?
Neke studije ukazuju na to da često korišćenje moblnih telefona dovodi do dekoncentracije, nižih ocena, ali i karakterističnog ponašanja tokom kojeg osoba postaje pasivna stvarajući navike sedentarnog života. Krajnji rezultati jesu desocijalizacija, ali i sve više onih koji uživaju u sedelačkom načinu života i manjku fizičke aktivnosti.
Foto: Freepik
Kakva je situacija u svetu?
Što se tiče odluka o korišćenju mobilnih telefona u školi u Evropu, jedna od prvih zemalja koja je zabranila korišćenje istih je Francuska. Ta zabrana je doneta još 2018. godine, a odnosi se na zabranu korišćenja mobilnih telefona u osnovnim, ali i u srednjim školama.
Iste godine je u Grčkoj donet zakon o zabrani korišćenja mobilnih telefona, tableta i drugih elektronskih uređaja tokom nastave u osnovnim i srednjim školama. Ukoliko je upotreba tih uređaja potrebna za vođenje nastave, škola je dužna da ih obezbedi nastavnicima ili profesorima.
U Kini je takođe doneta zabrana korišćenja mobilnih telefona tokom nastave, a učenicima je zabranjeno i da nose mobilni telefon u školu – osim u slučajevima kada imaju pisano odobrenje od strane roditelja. Ministarstvo obrazovanja u Kini je ovu odluku donelo kako bi povećali koncetraciju kod učenika, ali i smanjili zavisnost od igrica koja je u velikom porastu.
Šta kažu Bebac roditelji?
Povodom izjave ministra prosvete Branka Ružića, pitali smo roditelje na Fejsbuk stranici Bebac.com koje je njihovo mišljenje povodom korišćenje mobilnih telefona u školama i na časovima.
Ovo su neki od njihovih stavova i komentara:
Foto: Freepik
Komentari (0)