Rođenje deteta je velika životna promena za oba roditelja. I dok se najčešće govori o postporođajnoj depresiji kod mama, tate se nekako „guraju u stranu”.
Pritisak koji osećaju, egzistencijalne brige, izazovi novih odgovornosti ” sve to može da utiče na mentalnu stabilnost očeva. Na primer, mogu da imaju osećaj krivice zbog toga kroz šta njegova partnerka prolazi, znajući da nisu oni ti koji u tri ujutru moraju da podoje bebu ili da se više meseci oporavljaju od porođaja.
Foto: Freepik
Organizacija za podršku i edukaciju o mentalnom zdravlju Za tebe #VAŽNOJE na svom Instagram profilu obradila je upravo tematiku o postnatalnoj depresiji kod očeva.
Evo šta treba da znamo o ovoj, nažalost, tabu temi kod nas…
1. Tate mogu doživeti depresiju u prvoj godini nakon rođenja
Broj muškaraca koji postanu depresivni u prvoj godini nakon što postanu tate je dvostruko veći od opšte populacije.
Novopečene tate su posebno ranjive. Svaki deseti budući tata takođe će postati depresivan tokom trudnoće svog partnera.
2. Postnatalna depresija kod muškaraca često ostaje nedijagnostikovana
Vrhunac postnatalne depresije kod muškaraca je tri do šest meseci nakon porođaja.
Kao i kod postnatalne depresije kod majki, često ostaje nedijagnostikovana. Simptomi mogu ličiti na svakodnevni stres novorođenčeta.
Ako ste zabrinuti za svoje mentalno zdravlje ili mentalno zdravlje vašeg partnera, potražite pomoć od svog lekara opšte prakse koji vam može pomoći da pristupite uslugama podrške.
3. Hormonske promene mogu igrati ulogu
Baš kao i kod majki, promene u hormonima mogu povećati verovatnoću postporođajne depresije kod očeva.
Hormoni, uključujući testosteron, estrogen, kortizol, vazopresin i prolaktin, mogu se promeniti kod tata u periodu nakon što njihova beba stigne.
4. Postnatalna depresija kod očeva je verovatnija ako postoji i postnatalna depresija majke
Ako neko od vas ima emocionalne ili mentalne poteškoće, verovatnije je da je i drugi takođe ima. Od očeva sa depresivnim partnerima 24% do 50% i sami doživljavaju depresiju.
5. Niz faktora može povećati verovatnoću da tate dobiju postporođajnu depresiju
Očevi mlađi od 25 godina češće prolaze kroz postnatalnu depresiju nego njihove starije kolege. Ipak, starost nije jedini faktor rizika za postporođajnu depresiju kod muškaraca.
Drugi glavni faktori rizika uključuju istoriju depresije i anksioznosti, finansijske pritiske, a istraživanja takođe pokazuju da je faktor rizika i kada nije u vezi s majkom deteta.
Drugi faktori koji čine postnatalnu depresiju kod muškaraca verovatnijom uključuju: probleme sa spavanjem ili plačem bebe, zloupotreba droga ili zavisnost; osećaj da nemaju podršku svojih partnera.
Međutim, uzrok i posledica su nejasni, tako da ovi faktori ne moraju nužno biti direktan uzrok poteškoća sa mentalnim zdravljem.
Foto: Freepik
6. Postnatalna depresija kod očeva može se manifestovati na različite načine
Simptomi mogu uključivati:
- strah, zbunjenost, bespomoćnost i neizvesnost u pogledu budućnosti;
- povlačenje iz porodičnog života, posla i društvenih situacija;
- neodlučnost;
- frustracija, razdražljivost, cinizam i bes;
- bračni sukob;
- partnersko nasilje;
- negativna roditeljska ponašanja;
- upotreba alkohola i droga;
- nesanica;
- fizički simptomi kao što su loše varenje, promene u apetitu i težini, dijareja, zatvor, glavobolja, zubobolja i mučnina.
7. Postnatalna depresija kod očeva može uticati na odnose s majkom ili bebom
Postnatalna depresija kod očeva može uticati na njihov odnos sa bebinom majkom. To takođe može uticati na odnos koji imaju sa svojim detetom. Oni se mogu manje igrati i baviti svojom decom, a da više negativno govore o njima. Oni mogu manje da pevaju i čitaju svojoj deci, a mogu ih strože disciplinovati.
8. Postnatalna depresija kod očeva može uticati na razvoj deteta
Očeva depresija je povezana sa emocionalnim, društvenim problemima i problemima u ponašanju, kao i zaostajanjem u razvoju njihove dece.
Asocijacija je jača kada otac doživi antenatalnu i postnatalnu depresiju i kada su njegovi simptomi posebno izraženi. Takođe postoji jača povezanost kada i mama ima problema sa mentalnim zdravljem.
9. Lekarski pregled
Možda lekarski pregled više povezujete sa fizičkim bolestima, ali se pregledom otkrivaju i poremećaji mentalnog zdravlja. Ukoliko postoji zabrinutost, posetite svog lekara opšte prakse ili potražite stručnjaka za mentalno zdravlje koji koristi alatke za skrining depresije.
10. Postnatalna depresija kod očeva tretira se isto kao i postnatalna depresija kod majki
Lečenje očeve postnatalne depresije je u ranoj fazi. Trenutno su opcije za lečenje iste kao i za majke sa psihotropnim lekovima i/ili terapijama za razgovor.
Savetovanje u vezi takođe može biti korisno.
Najvažnije je da podelite kako se osećate. Niste sami i podrška je dostupna.
Izvor: National Childbirth Trust, UK
Adaptacija: Za tebe važno je, Instagram
Komentari (0)