Jedan od češćih problema sa kojim se mališani suočavaju u prvim nedeljama života jeste i pojava gasova – koja može uticati na njihovo raspoloženje, ali i aktivnosti.
Do gasova kod beba dolazi usled nepravilnog sisanja, odnosno nepravilnog korišćenja flašice, kada beba tokom hranjenja guta i vazduh koji završava u crevima i pravi problem mališanima. Srećom, ovo je problem u kom mogu da pomognu i mame i tate, uz neke od ovih saveta:
Kako pomoći bebi da se izbori sa gasovima?
#1 Masaža stomačića
Postoji određena tehnika masaže stomaka bebe kako bi se lakše izbacio vazduh iz sreca. Masaža se odvija tako što beba leži na stomaku, a (uglavnom) mama namaže bebi stomak bebi uljem ili nekom kremom i počinje sa sledećim pokretima:
Pravolinijski pokret jednom rukom – od rebara ka donjem delu stomaka
Pokret obrnutog slova L – počinje u gornjem delu stomaka ispored rebara – od leve ka desnoj strani i onda ka dole, kao prethodni pokret
Obrnuto slovo U – počinje od leve strane stomaka kod kuka, prema gore i onda lučno dole ka levom bebinom kuku
Pokrete ponavljati više puta i nežno, tako da bebi prija.
View this post on Instagram
#2 Boravak na stomaku
Veoma je važno da bebe borave i na stomaku tokom dana, pogotovo u periodu kada počinju da dižu glavicu i da vežbaju podizanje na ruke. Na ovaj način se jačaju bebini mišići i leđa i stomaka, a ujedno i masira stomak, što će bebi sa gasovima veoma prijati.
#3 Obavezno podrigivanje posle hranjenja
Kako bi prevenirali pojavu pojačanih gasova kod bebe – veoma je važno da višak vazduha izbace odmah nakon hranjenja, odnosno da podrignu kada završe obrok.
Foto: Freepik
#4 Vežbicama protiv gasova
Osim masaže, za bebe je jako delotvorno i bebi-vežbanje koje će im pomoći da lakše izbace gasove iz stomačića. Pogledajte kako izgleda najefikasnija vežbica kojom jedna mama pomaže bebi da se izbori sa gasovima >>>
#5 Tople kupke za bebu
Uživajući u toploj kupki beba će se opustiti, zahvaljujući čemu će i gasovi lakše da izađu i oslobode bebin stomačić muka.
Komentari (0)