Šta je simfiza?
Simfiza je hrskavica koja spaja levu i desnu pubičnu kost, i kod muškaraca i kod žena. Nalazi se iznad mokraćne bešike i iznad spoljašnjih polnih organa. Kod odraslih osoba, ona može da se pomera oko 2 mm i da se rotira jedan stepen, što znači da je minimalno pokretna.
Kod žena za vreme porođaja ona postaje mnogo pokretnija.
Kako se simfiza menja tokom trudnoće?
Tokom trudnoće, pod dejstvom hormona, simfiza postaje fleksibilna kako bi beba mogla da prođe kroz porođajni kanal, kada za to dođe vreme. Razmak između dve pubične kosti se povećava za 2-3 mm.
Zbog tog „rastezanja” mnoge trudnice osećaju bol u karlici pa im se preporučuje da rade vežbe koje jačaju taj deo tela.
Povrede simfize pri porođaju
Pošto je simfiza deo tela koji se širi da bi beba mogla da se rodi prirodnim putem, ona se često povređuje tokom samog porođaja.
Kod većine žena blaga dijastaza (razdvajanje) simfize izaziva bol u karlici nakon porođaja. Svetske statistke kažu da 45% žena ima neki stepen povrede ove hrskavice i zbog toga osećaju bol i nekoliko nedelja nakon što se beba rodi.
Foto: Pixabay
Kada nastaje teža dijastaza simfize?
Dijastaza simfize najčešće nastaje kada se prirodni porođaj odvija brzo ili kada lekari koriste forceps za vreme porođaja.
U 0,2% porođaja može da nastane simfizioliza – isklizavanje ili potpuno razmicanje simfize.
Kako se leče povrede simfize?
Ukoliko se prilikom porođaja povredi simfiza, žena nakon rođenja bebe prolazi kroz veoma neprijatan period. Ne može da se kreće, ima jake bolove, a brigu o bebi mora da preuzme neko drugi.
Najbolja terapija je mirovanje. Lekari takođe savetuju da se uzimaju lekovi za smanjenje bola koji su bezbedni za dojenje. Prognoze za lečenje ove povrede su odlične i velika većina žena prođe bez većih posledica.
Meni je jos u 6 mesecu doktor dijagnostikovao simfizu i kako je vreme i trudnoca odmocala bolovi su bili sve jaci i hodanje je bilo beoma otezano. Cak sam velike bolove imala i u toku spavanja. Sada sam 35. nedelja i zbog otezanog stanja porodicu se carskim putem. Mnogo je neprijatno i bolno i velika steta posto nisam uspela toliko da uzivam u trudnoci. Jedan od glavnih razloga zasto zelim sto pre da se porodim jeste da se sto pre oporavim i konacno pocnem normalno da funkcionisem i hodam. Jedan neprijatan osecaj i nadam se da ih sto manje trudnica ima.
Sanja bas mi je zao sto prplazis kroz to… Reci mi kakav je bio prvi simptom i da li si odmah pomislila da je to u pitanju?
Zdravo Ana!
Sredinom 6. Meseca pojavili su mi se bolovi u karlici,tacnije deo ispod stomaka,da vi se kasnije taj bol prosirio I otezao hodanje I lezanje na bok.
Odmah Sam posumnjala da nesto nije u redu,javila se kod mog doktora I on mi je konstatovao ovaj problem. Ha iskreno nikada ranije nisam cula za ovo dosta sam citala I saznala da je retko Ali da se desava.
Da li ti imas isti problem?
Nije vam dijagnostikovao simfizu, već disfunkciju simfize. Kod tih žena enzim malo više radi nego uobičajeno i omeksa simfizu i to nije indikacija za carski rez. Uzrokuje bol prilikom svakog pokreta, promene težine sa noge na nogu Veruje se čak da te žene lakše porađaju, jer je sve već razmekšano. Jedino treba zbog bolova razmisliti o epiduralu zbog bolova. Najbolji položaj za porođaj za žene sa disfunkcijom simfize je levi bok, nesto malo nepovoljniji je četvoronoške, što u Srbiji najčešće ne dozvoljavaju.
ja sam dobvila dijastayu simfiye ybog te[kog poro[aja. beba je imala 4 kg, ,a meni je karlica mala bila ya nju. Doktor je odmah rekao da ce biti tezak porodjaj. Otpustili su me iy bolnice bey da su obratili paznju yasto umirem od bolova. nE DAO bOG NIKOME. Epiziotomija velika, bolovi zbog simfize, niko mi nije rekao šta je problem, nisam imala pomoć kuci, svaki pokret ‚‚bolan da vas u mozak zaboli. Evo posle god saznah št a je probloem bio i samo da napomenem da me i dalje boli