Kako razgovarati sa decom o gubitku drage osobe?
U poplavama koje su zahvatile Srbiju nažalost stradalo je dosta ljudi. Nekome su stradali roditelji, bake, deke, braća, sestre, komšije, prijatelje ili dalja rodbina. Sve ovo nisu ni malo prijatne stvari, posebno ako se sa njima mora razgovarati sa decom.
Podrška detetu kroz tugu i žalost
U situacijama kada neko umre često se zanemaruju osećanja dece. Uglavnom odrasli misle da su ona mala i da će vremenom sve zaboraviti. Treba znati da čak i veoma mala deca osećaju bol i znaju da se nešto neprijatno desilo. Deca uče kako da izraze tugu, gledajući odrasle oko sebe. Zato pomozite svom detetu da se suoči sa bolnom situacijom.
Posle gubitka nekog člana porodice deci je potrebna velika podrška, stabilnost i iskrenost. Njima su u tim momentima potrebna dodatna uveravanja da će biti zbrinuta i bezbedna. Pomoći ćete im pružanjem podrške u svakodnevnim aktivnostima u periodu tugovanja. Pričajte im stalno da je u redu ako osećaju tugu. Razgovarajte sa njima o gubitku koji preživljavaju.
Na sva pitanja koje vam dete postavi treba da odgovarate što iskrenije možete. Treba da koristite jednostavne rečenice, pogotovu u pokušaju objašnjavanja pojma smrti.
Mlađa deca koja ne mogu to da razumeju, često će sebe kriviti za ono što se desilo neshvatajući svoju nemoć. Pomozite im da shvate istinu i vide da nisu kriva.
Otvoren razgovor pomoći će detetu da izrazi svoju zabrinutost. Deca se najlakše izražavaju kroz priče, igru, crtanje. U tim teškim trenucima podstičite samoizražavanje i tražite način da što više razgovarate sa detetom o svemu što se dešava.
Situacija će biti mnogo teža i komplikovanija ako ste i roditelj deteta, ali i sami preživljavate gubitak. Dozvolite detetu ako nije previše malo i ako želi, da prisustvuje sahrani. Ako je u uzrastu da to može da razume, prenosite mu svoje vrednosti o životu i smrti.
Dok ste u porodičnom okruženju razgovarajte o onome što se dešava. Održavajte dnevnu rutinu u životu porodice i uključujte dete u potpunosti. Obratite pažnju na način na koje se igra, jer to je jedan od osnovnih vidova dečije komunikacije.
Nemojte da se javno žalite na dete kako nešto neće, ne želi ili ne ume, a vezano je za postojeću situaciju. Nemojte ga terati da prestane da plače sa obrazloženjem da time uznemirava druge. Ne pokušavajte dete po svaku cenu zaštititi od gubitka. Deca vide i shvataju mnogo više nego što mi mislimo.
Ne gušite i ne sakrivajte svoje suze, plačite pred detetom, jer mu time stavljate do znanja da i ono može da izrazi svoja osećanja.
Da li vreme leči sve?
Vremenom će onom ko je preživeo gubitak biti lakše. Suština je da osobi koja tuguje pomognete da prođe kroz sve faze i završi sve zadatke iz procesa tugovanja. Podrška, praktična pomoć i fizičko prisustvo su ono što možete da učinite, i pomognete da život krene dalje.
Komentari (0)