Foto:

Sve što niste znali pre porođaja

Izvor: Bebac.com

Šta se dešava sa mojom bebom neposredno nakon njenog rođenja?

Čim se rodi glavica, može se delimično aspirirati sadržaj plodove vode iz nosa i usta. Ako je potrebno, nastavlja se sa aspiracijom nakon rođenja vaše bebe. Nakon rođenja, podvezuje se pupčanik na dva mesta, preseče pupčana vrpca i eventualno uzima krv iz pupčanika za određivanje krvne grupe vaše bebe ili za potrebe nekih dugih testova.

Bebi se obradi pupak, okupa se, prepovije, ukapaju kapi u oči kao prevencija infekcije, i možete je dobiti na prvo upoznavanje. Nakon toga beba se stavlja na grejni sto, gde se odmara do prvog podoja, odnosno vašeg premeštaja na odeljenje za porodilje.

Kada mogu da počnem sa dojenjem?

Ako ste se porodili vaginalnim putem, dojenje možete početi već par sati nakon porođaja. Nemojte se iznenaditi ako vaša beba ne počne da sisa odmah. Možda će samo liznuti bradavicu, više se igrati s njom, nego sisati. Vremenom, prihvatiće bradavicu i početi da sisa. Nemojte se ustručavati da pitate sve što vam nije jasno, kao i da tražite pomoć u prvim podojima. Kod porođaja carskim rezom, mleko dolazi nešto kasnije, te se i prvi podoj pomera.

dojenje posle porodjaja

Kada moja beba dobija oznaku da je moja?

Neposredno nakon prve obrade pupka, dok ste još svi zajedno, babica  vam daje da pročitate tračicu na kojoj je napisano vaše prezime i ime i broj koji će vaša beba dobiti. Nakon vaše potvrde da je prezime i ime dobro napisano, dobijate broj isti kao na tračici, koji ide vama oko ruke, a beba dobija takođe isti broj oko vrata. Time je završeno obeležavanje novorođenčeta.

Koliko često se žene porode pre nego što stignu u porodilište?

Manje od jednog procenta žena se porodi kod kuće ili na putu do porodilišta. Naročito ako rađaju prvo dete. Malo je verovatno da nećete prepoznati kontrakcije koje postaju sve jače i pauze koje postaju sve kraće, mada se i to može desiti. Ako nakon blagih kontrakcija koje su trajale relativno dugo počnete da osećate nagon ka napinjanju, postoji mogućnost da je porođaj veoma blizu.

pocetak porodjaja kod kuce
Foto: Fotolia

Ukoliko ste imali prethodni porođaj koji je bio veoma brz, treba da obratite posebnu pažnju na kontrakcije i da se na vreme javite u porodilište. Ako ipak porođaj krene kod kuće:
 

  • nazovite odmah hitnu pomoć, recite da je porođaj počeo i da ne možete stići do porodilišta;
  • neka neko bude pored vas (suprug, partner, prijatelj…);
  • pozovite ginekologa, bilo da je to vaš lekar ili dežurni lekar u porodilištu, koji će biti na liniji, da vas usmerava i pomaže;
  • pazite da vrata nisu zaključana, inače nema pomoći;
  • pripremite dosta peškira, čistih čaršava, i ukoliko osetite potrebu da se napinjete, probajte da iskoristite znanje iz školice za trudnice i da predišete bol;
  • naravno, skinite pantalone i gaćice.

Šta ako se beba rodi pre nego što stigne pomoć?

  • pokušajte da pazite na vašu bebu dok se napinjete;
  • kada se rodi glava, ukoliko je pupčanik omotan oko vrata i zategnut je, neka neko oslobodi deo pupčanika tako da sklizne preko ramena da bi beba mogla da se rodi;
  • kada je beba izašla u potpunosti, obrišite je, i možete je staviti na vaš stomak da se greje. Preko bebe prebacite pokrivač;
  • NEMOJTE VUĆI PUPČANU VRPCU NITI JE PRESECATI. Neka posteljica izađe spontano, a presecanje pupčanika ostavite ekipi hitne pomoći;
  • možete osloboditi nosić ostataka plodove vode povlačenjem dva prsta niz strane nosića prema dole;
  • ako beba ne zaplače odmah, možete je protrljati po leđima ili masirati stopala;
  • dok čekate hitnu pomoć, možete probati da date bebi da sisa. Ako posteljica još nije izašla, pazite da se ne zategne pupčanik, jer može pući.

Šta je to stimulacija u porođaju?

U određenim situacijama trudnica ima kontrakcije, mada one nisu dovoljno jake da bi dovele do otvaranja grlića i spuštanja deteta. Nakon utvrđivanja šeme pojavljivanja kontrakcija, određivanja koliko ste se otvorili, i procene kondicije ploda na osnovu srčanih tonova ploda, ginekolog može doneti odluku da vam da lek koji će pojačati kontrakcije. U tu svrhu daje se Sintocinon, sintetički napravljen hormon oksitocin, koji se daje u vidu intravenske infuzije, uz pažljivu kontrolu brzine davanja, da ne bi došlo do pojave prejakih ili predugih kontrakcija koje mogu ugroziti vašu bebu. Sve vreme se prati stanje deteta putem kardiotokografije, snimanja srčanih tonova ploda i jačine i trajanja materičnih kontrakcija.
 


Kad i kako se primenjuje indukcija porođaja >>



Da li postoji rizik prilikom primene Sintocinona?

Najčešći problem kod primene Sintocinona je hiperstimulisana materica (hipertonus materice), koja se dešava ako je doza Sintocinona previsoka i može izazvati promene u srčanom ritmu ploda. Sintocinon se zato daje intravenskom infuzijom, da bi, ako se primete bilo kakvi znaci hipertonusa, mogao odmah da se zaustavi. On se brzo raspada, te zaustavljanje infuzije najčešće rešava problem.

primena SintocinonaFoto: Shutterstock

Zašto se rađaju velike bebe?

Velike bebe, ili bebe preko 4500 g, rađaju se iz većeg broja razloga. Najčešći faktori su genetika i poremećaj u metabolizmu šećera, odnosno gestacioni ili pravi dijabetes. Neki od ostalih faktora su gojaznost, preterani dobitak na telesnoj težini u toku trudnoće, prenesena trudnoća, čak i pol deteta (muška deca su češće veća od ženske dece).

Kako ću se poroditi ako nosim veliko dete?

Ako je beba u vašem stomaku merena ultrazvukom na preko 4500g, verovatnoća da ćete se teže poroditi raste. Takođe su češće povrede kao rascepi međice, oštećenje trtične kosti ili veći gubitak krvi.

Vaša beba može i da zaglavi ramena, što je prilično ozbiljna komplikacija i potrebna je veština i snaga da se oslobodi. Naravno u takvoj situaciji veća je verovatnoća da dođe do oštećenja ramena ili ključne kosti deteta.

Ukoliko vaš ginekolog izmeri ultrazvukom bebu veću od 4500g, verovatnije je da ćete se poroditi carskim rezom. Veoma je, međutim, teško odrediti tačnu težinu ploda u materici, naročito kada je plod velik, te je i procena da li uraditi vaginalni porođaj ili carski rez ostavljena lekaru koji vodi porođaj.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (62)

  1. Zdravo, imama 20 godina stupila sam u brak prije pola godine. Imam zelju za bebom, ali isto tako imam veliki strah najvise od porodjaja.Citala sam porodjaj sa epiduralom da je vrlo bezbolan i da nema toliko losih iskustava sa epiduralom, pa da li neko zna recept za smanjenje straha. Trenutno zivim u EU, a nemam iskustva za porodjaj.
    Hvala unaprijed

    24
    • Ne treba da Vas plasi porodjaj jer u momentu porodjaja ne mislite na bol koji trpite,vec iscekujete plac jednog stvorenja koje je raslo u Vama. Ja imam nepunih 19. godina i kada sam saznala da sam trudna odlucila sam se da rodim,evo vec sam sesti mesec i ni malo ne osecam strah sto se porodjaj priblozava. Jos i kada ostanete trudni bice Vam bitno da je beba uredu i kada osetite pokrete zaboravicete na porodjaj privremeno. Sto se tice epidurala ja ga licno necu koristiti,jer toliko vekova su se zene poradjale bez njega i prezivele su.Mislim(neko moje licno misljenje) da zena treba da oseti bol porodjaja,jer je mnogo sladji osecaj kada posle toga uzme svoje dete u ruke.

      53
    • Porodila sam se pre deset meseci. Porodjaj je dobro prosao. jeste da su bolovi jaki, ali nekako nemas vremena da razmisljas o tome. samo jedva cekas da se sve zavrsi sto pre. cim beba izadje vise ne osecas nista. takva su moja iskustva. svako to dozivi drugacije.

      15
  2. Pa evo i ja da kazem. Svaka zena je razlicita. Ja nisam prepoznala kontrakcije. Nisu bile ni bolne ni i jednakim razmacima. Imala sam redovnu kontrolu i otisla sam u bolnicu. Posto je doktor sa kojim sam se dogovorila da me porodi bio dezurni ocekivala sam da ce me ostaviti i izazvati porodjaj jer sam vec bila u 41 nedelji. Kada sam dosla doktor je rekao da idem odmah u porodjajnu i da sam vec otvorena 6 prstiju. U porodjajnu sam usla u 17 i 15 sa vrlo blagim bolovima. Odradili su mi pripremu i oko pola 19 mi je pukao vodenjak. Bolovi jaki ali ja ocekivala jace. Osetim napone i doktor kaze guraj u 19 i 15 stigao moj mali carobni decak. Nije svaki porodjaj strasan. Na samom pocetku sam sebi rekla ja cu se lako poroditi i tako je bilo. Tako da drage buduce mame samo napred,mislite na svoje bebice,slusajte doktora i sve ce biti u redu.

    119
  3. Ja sam 28. nedelja i nekako zelim da istrpim sto duze bol i trudove,da u bolnicu dodjem spremna za porodjaj da tako kazem..jer sve vise zena dobiju trudove ali ih vrate jer nisu dovoljno otvorene..Samo nzm koliko mi je to pametno i koliko ce biti moguce :/

    12
    • i ja sam tako planirala,ali igrom slucaja imala sam zakazan porodjaj a bas pred polazak u porodiliste naprsnuo mi je vodenjak i ispao cep.tamo sam sacekala pocetak porodjaja.uglavnom sreca da sam bila u bolnici jer su bebi otkucaji bilo vrlo slabi i plodova voda zelena.tako da su me prikacili na kiseonik i dali indukciju i brzo me porodili.plus ako dobila sam epidural pre pocetka kontrakcija pa nisam nikakav bol osetila.

      7
  4. Ja sam bila 4.500 kg teshka kada sam se rodila, majci sam bila drugo dete, osetila je trudove, vodenjak je pukao bila je otvorena dovoljno i za 2.5h eto mene :), kako kaze “samo sam ispala” 😀 (malo su je secnuli naravno zbog velicine).
    Nema pravila kako ce neki porodjaj da krene i da se zavrsi.
    Moj je krenuo normalno, ja zena sirokih kukova, rachunam ma bice to ok, medjutim hitan carski…
    Ne opterecujte se, kako kazu “da izadje mora” 😉

    47
  5. Ja sam rodila sina teskog 4850 i namucio se na porodjaju. Bio je u inkubatoru pet dana i radili smo vezbe punih pet meseci. A doktori su me kritikovali sto nisam trazila carski rez. Meni doktorka nije rekla koliko je teško dete.

    26
    • Oni i ne mogu da znaju koliko je tesko dete ah ti uz, meni je uz rekao 3.700 moj beban je bio 4.350, ogromna razlika, poucena tudjim iskustvom itekako je vazno da nekog imate pored sebe mislim na @vezu u porodilistu, ama neko ima srecu to da ali cim nemate nikog nekako vas ostave po strani, i to da trazite carski nema pravila,moja cimerka s kojom sam lezala pre neki dan je rodila devojcicu prirodno 4,600 i kad je trazila carski rekli su joj = vi se tu ne pitate nista ,u fazonu gledaj svoja posla ,dete su namucili u inkubatoru je bilo jer je poplavelo, evo jezim se sad,dakle samo veza i nista vise,mozes da molis ne vredi

      24
  6. Ja sam 40. nedelja, sutra mi pocinje termin, ali se brinem kako ce to da izgleda. Kako cu ja da rodim svoju cerkicu. Koliko to boli? Moze li neko brzo da mi odgovori ?

    144
  7. Ovaj tekst je predivan prvi put citam , Sta raditi ako se porodis sam, mislim da je jako korisno znati. Vrlo malo ima clanaka o tome. Ja cekam trecu bebu i stalno se pitam sta ako se desi a ja sama. Hvala Bebcu na clanku!

    41
  8. pozdrav svim,ja sam na kraju 36 sedmice trudnoce ulazim u 9 mjesece,jako sam uzbudjena jer se priblizava naj najsretniji dan al nije me nesto posebno strah,samo zelim da moja curica bude dobro i da je poljubim.Jako mi je korisno svaki vas komentar i svaki tekst koji procitam na netu jer me to ohrabruje puno vam hvala sto ste optimisticne i sto nas ohrabrujete nas buduce mame.Ja samo kazem da vjerujem u Bga i sto on da tako ce i biti,nadam se da ce sve dobro proci i polako sam spremna na taj sretni dan.SRETNO SVIM BUDUCIM MAMA DA SE STO LAKSE POREDE, A CESTITKE SVIM MAMA

    83
    • Svaka cast zeno-devojko…:)Malo ih je takvih zena koje ma ovakav nacin razmisljaju….Samo napred,i nikako ne razmisljaj sta ako podje onako,sta ako podje ovako…Ubaci sebi u glavu to da je svaka zena osetila porodjaj i te bolove,i taj strah i taj najdivnije momenat kad zivot koji si ti dala dodje m na svet i ugleda svetlost zivota zahvaljujuci tebi,nakon kod nekih manji kod nekih malo vecih bolova sve ces zaboraviti….Meni je mnogo pomogla recenica koju sam ponavljala sebi u mislima na stolu i dok su trajale kontrakcije,”Samo hrabro Marija,i ove babice su majke,pa i tvoja dr.je majka,one su mogle i sve druge,i ti ces,ubrzo ces upoznati SVOJE DETE,potrudi se i izdrzi”i veruj lakse mi je bilo!!!!Pozzz i hrabrooooo…..

      27
  9. Ja sam se porodila u 41+2 dana, bebica je rodzena sa 4,310kg, bilo je muke i patnje al na kraju je sve ispalo dobro. Mogu samo reci, i pored onako jakih bolova to je bio najsretniji dan u mom zivotu i prelijepo iskusto. I jedva cekam slj.porodzaj. Podrska svim buducim mamama, samo opusteno :))))

    44
  10. Zdravo svim ostvarenim i buducim mamama:)) Ja sam u sestom mesecu trudnoce,i nosim devojcicu:)))) Inace nije me bas toliko strah od porodjaja,samo se brinem da sve bude ok sa bebom,s obzirom na to kakvi su nam doktori i bolnica…. Ja sam bas sitna,i ne znam dali ima to ima veze kojim cu se putem poroditi? Dali neko zna da mi kaze nesto o tome,dali mogu prirodnim putim da se porodim,a bas sam sitna:)?

    30
  11. Ja sam se porodila 25.07.2011.dobila sam prelepog decaka,teskog 2.950.Inace vodenjak mi je pukao 24.07.oko 23h.Suprug me je odvezao za bolnicu gde su nastali bolovi,koji su postajali sve jaci i jaci.Kod kuce mi se cinilo da to nije nista,s’obzirom da me je boluckalo kao da treba da dobijem.Kada me je doktorica pregledala rekla je da se necu poroditi pre 08h.Vratili su me u sobu gde sam se borila sa uzasnim bolovima.Molila sam ih da mi urade carski rez ali su odbijali.Kada je svanulo,odveli su me u salu za porodjaj gde sam ja rekla da mi daju epidural jer sam se vec bila prijavila.Oko 08:15h sam dobila epiduralnu anesteziju i bolovi su nestali.Ocekivala sam da ce porodjaj krenuti,medjutim prikljucili su me na CTG i pratili stanje bebe.Vreme je prolazilo ali ja sam i dalje lezala.Bilo mi je mnogo lakse jer nisam imala bolove ali u jednom trenutku na CTG-u nisam cula svoju bebu,tu sam se uspanicila i zvala doktora.Ne znam sta se desilo samo se secam da su svima oko mene lica bila u grcu od straha.Posle par minuta moja beba se ponovo cula.Vreme je i dalje prolazilo ali niko me poradjao nije i ako je moj suprug urgirao,dogovorio i doktora,platio,oni su bezbrizno hodali dok sam ja lezala u strahu.Oko 12h epidural je prestajao da deluje,nenormalno jaki bolovi su se opet vratili.Zamolila sam ih da mi opet dodaju dozu,kako im je doktorica anesteziolog rekla ali oni su odbijali.Uglavnom u 14:20h porodila sam se prirodnim putem.Porodjaj kao porodjaj nije me boleo ali svo ono mucenje,njihova neodgovornost,14h bez vodenjaka,nesnosivi bolovi,to se ne moze zaboraviti.Zahvalna sam Bogu sto smo beba i ja na kraju bili dobro ali znam da se nikada vise u mom gradu ne bi poradjala.Cula sam da je Betanija u Novom Sadu idealna za trudnice i mislim da cu drugi put tamo.

    54
    • Ćao Snežana, htedoh ići na odgovori i pritisnuh slučajno ovaj minus :/ zanima me u kojoj bolnici/porodilistu ti se ovo dogodilo, ja sam iz Novog Sada, sada živim u Beogradu i još razmišljam koje porodilište da odaberem… u 28. nedelji sam, imam jos vremena da razmislim. Hvala i pozdrav!

      8
  12. cao svima!ja sam dobila decaka 21.04.2010 putem carskog reza.Pukao mi vodenjak 19.otisla u bolnicu i doktori insistirali da cekamo bolove,cela dva dana i vise sam lezala u bolnici bezveze(s puknutim vodenjakom)i nisam dobijala boloove da bi me na kraju porodili na carski.poslednje sto sam cula,pre nego sto sam zaspala je da je doktorka rekla ovo treba slikati,da bi mi na kraju rekli da je bebi tri puta omotana pupcana vrpca oko vrata,sto zanci da bi na normalnom porodjaju tu moglo svasta da ispadne ,ali hvala bogu sve u redu,moj bebac 4 065 i 52 cm, punih 19 meseci vec 🙂 sada sam u petom mesecu trudnoce,rekli su mi da smem normalno da se poradjam,pokusala bih ,verovatno jer nemam pojma kakvi su to bolovi,pa videcemo sta cemo,samo da sve bude u redu .pozdrav svim buducim mamama

    18
  13. Već prvi redovi ovde napisani su netačni – beba treba i može da se podoji odmah nakon porođaja, čim “ugleda svet”, i to je i više nego preporučljivo. Moderno doba je nametnulo raznorazne gluposti i zablude, pa i to da se beba odnosi od mame i donosi na podoje na određenu satnicu. To nije dobro ni za mamu ni za bebu, kojoj je upravo u tim prvim satima neohodan kolostrum i mamino prisustvo. Tražite da vam stave bebu na grudi čim je rodite, i ako je pustite, sama će naći put do bradavice i početi da sisa. Majka Priroda je sve smislila, ali je čovek taj koji u sve mora da gura nos i remeti normalne tokove…

    142
  14. Zdravo svim buducim i ostvarenim mamama. Nosim blizance i sada smo u 28.nedelji. Molila bih za iskustva oko porodjaja, jer sam jos od sada uspanicena.Prva mi je trudnoca i lekar kaze da je sve u redu, mada sam jako skepticna prema njihovim prognozama.,ali se iskreno nadam da ce sve biti u redu. Pozdrav 🙂

    10

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta se dešava sa mojom bebom neposredno nakon njenog rođenja?

Čim se rodi glavica, može se delimično aspirirati sadržaj plodove vode iz nosa i usta. Ako je potrebno, nastavlja se sa aspiracijom nakon rođenja vaše bebe. Nakon rođenja, podvezuje se pupčanik na dva mesta, preseče pupčana vrpca i eventualno uzima krv iz pupčanika za određivanje krvne grupe vaše bebe ili za potrebe nekih dugih testova.

Bebi se obradi pupak, okupa se, prepovije, ukapaju kapi u oči kao prevencija infekcije, i možete je dobiti na prvo upoznavanje. Nakon toga beba se stavlja na grejni sto, gde se odmara do prvog podoja, odnosno vašeg premeštaja na odeljenje za porodilje.

Kada mogu da počnem sa dojenjem?

Ako ste se porodili vaginalnim putem, dojenje možete početi već par sati nakon porođaja. Nemojte se iznenaditi ako vaša beba ne počne da sisa odmah. Možda će samo liznuti bradavicu, više se igrati s njom, nego sisati. Vremenom, prihvatiće bradavicu i početi da sisa. Nemojte se ustručavati da pitate sve što vam nije jasno, kao i da tražite pomoć u prvim podojima. Kod porođaja carskim rezom, mleko dolazi nešto kasnije, te se i prvi podoj pomera.

dojenje posle porodjaja

Kada moja beba dobija oznaku da je moja?

Neposredno nakon prve obrade pupka, dok ste još svi zajedno, babica  vam daje da pročitate tračicu na kojoj je napisano vaše prezime i ime i broj koji će vaša beba dobiti. Nakon vaše potvrde da je prezime i ime dobro napisano, dobijate broj isti kao na tračici, koji ide vama oko ruke, a beba dobija takođe isti broj oko vrata. Time je završeno obeležavanje novorođenčeta.

Koliko često se žene porode pre nego što stignu u porodilište?

Manje od jednog procenta žena se porodi kod kuće ili na putu do porodilišta. Naročito ako rađaju prvo dete. Malo je verovatno da nećete prepoznati kontrakcije koje postaju sve jače i pauze koje postaju sve kraće, mada se i to može desiti. Ako nakon blagih kontrakcija koje su trajale relativno dugo počnete da osećate nagon ka napinjanju, postoji mogućnost da je porođaj veoma blizu.

pocetak porodjaja kod kuce
Foto: Fotolia

Ukoliko ste imali prethodni porođaj koji je bio veoma brz, treba da obratite posebnu pažnju na kontrakcije i da se na vreme javite u porodilište. Ako ipak porođaj krene kod kuće:
 

  • nazovite odmah hitnu pomoć, recite da je porođaj počeo i da ne možete stići do porodilišta;
  • neka neko bude pored vas (suprug, partner, prijatelj…);
  • pozovite ginekologa, bilo da je to vaš lekar ili dežurni lekar u porodilištu, koji će biti na liniji, da vas usmerava i pomaže;
  • pazite da vrata nisu zaključana, inače nema pomoći;
  • pripremite dosta peškira, čistih čaršava, i ukoliko osetite potrebu da se napinjete, probajte da iskoristite znanje iz školice za trudnice i da predišete bol;
  • naravno, skinite pantalone i gaćice.

Šta ako se beba rodi pre nego što stigne pomoć?

  • pokušajte da pazite na vašu bebu dok se napinjete;
  • kada se rodi glava, ukoliko je pupčanik omotan oko vrata i zategnut je, neka neko oslobodi deo pupčanika tako da sklizne preko ramena da bi beba mogla da se rodi;
  • kada je beba izašla u potpunosti, obrišite je, i možete je staviti na vaš stomak da se greje. Preko bebe prebacite pokrivač;
  • NEMOJTE VUĆI PUPČANU VRPCU NITI JE PRESECATI. Neka posteljica izađe spontano, a presecanje pupčanika ostavite ekipi hitne pomoći;
  • možete osloboditi nosić ostataka plodove vode povlačenjem dva prsta niz strane nosića prema dole;
  • ako beba ne zaplače odmah, možete je protrljati po leđima ili masirati stopala;
  • dok čekate hitnu pomoć, možete probati da date bebi da sisa. Ako posteljica još nije izašla, pazite da se ne zategne pupčanik, jer može pući.

Šta je to stimulacija u porođaju?

U određenim situacijama trudnica ima kontrakcije, mada one nisu dovoljno jake da bi dovele do otvaranja grlića i spuštanja deteta. Nakon utvrđivanja šeme pojavljivanja kontrakcija, određivanja koliko ste se otvorili, i procene kondicije ploda na osnovu srčanih tonova ploda, ginekolog može doneti odluku da vam da lek koji će pojačati kontrakcije. U tu svrhu daje se Sintocinon, sintetički napravljen hormon oksitocin, koji se daje u vidu intravenske infuzije, uz pažljivu kontrolu brzine davanja, da ne bi došlo do pojave prejakih ili predugih kontrakcija koje mogu ugroziti vašu bebu. Sve vreme se prati stanje deteta putem kardiotokografije, snimanja srčanih tonova ploda i jačine i trajanja materičnih kontrakcija.
 


Kad i kako se primenjuje indukcija porođaja >>



Da li postoji rizik prilikom primene Sintocinona?

Najčešći problem kod primene Sintocinona je hiperstimulisana materica (hipertonus materice), koja se dešava ako je doza Sintocinona previsoka i može izazvati promene u srčanom ritmu ploda. Sintocinon se zato daje intravenskom infuzijom, da bi, ako se primete bilo kakvi znaci hipertonusa, mogao odmah da se zaustavi. On se brzo raspada, te zaustavljanje infuzije najčešće rešava problem.

primena SintocinonaFoto: Shutterstock

Zašto se rađaju velike bebe?

Velike bebe, ili bebe preko 4500 g, rađaju se iz većeg broja razloga. Najčešći faktori su genetika i poremećaj u metabolizmu šećera, odnosno gestacioni ili pravi dijabetes. Neki od ostalih faktora su gojaznost, preterani dobitak na telesnoj težini u toku trudnoće, prenesena trudnoća, čak i pol deteta (muška deca su češće veća od ženske dece).

Kako ću se poroditi ako nosim veliko dete?

Ako je beba u vašem stomaku merena ultrazvukom na preko 4500g, verovatnoća da ćete se teže poroditi raste. Takođe su češće povrede kao rascepi međice, oštećenje trtične kosti ili veći gubitak krvi.

Vaša beba može i da zaglavi ramena, što je prilično ozbiljna komplikacija i potrebna je veština i snaga da se oslobodi. Naravno u takvoj situaciji veća je verovatnoća da dođe do oštećenja ramena ili ključne kosti deteta.

Ukoliko vaš ginekolog izmeri ultrazvukom bebu veću od 4500g, verovatnije je da ćete se poroditi carskim rezom. Veoma je, međutim, teško odrediti tačnu težinu ploda u materici, naročito kada je plod velik, te je i procena da li uraditi vaginalni porođaj ili carski rez ostavljena lekaru koji vodi porođaj.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Ponedeljak, 14.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije