Brojne činjenice idu u prilog dragocenim ćelijama koje se nalaze u pupčaniku bebe
Zašto su matične ćelije toliko moćne?
Odgovor je – zato što su jedinstvene.
Ni jedne druge ćelije u telu ne mogu postati matične ćelije, ali zato matične ćelije imaju sposobnost da postanu BILO KOJA ĆELIJA.
I u tome leži njihova snaga.
Uz to, matične ćelije pupčanika su mlade, stare taman toliko koliko je trajala trudnoća, a beba se od prvih matičnih ćelija razvijala.
Da li ste znali da se nekada krv iz pupčane vrpce na rođenju bacala kao medicinski otpad?
Danas, kada znamo da se matičnim ćelijama iz pupčanika uspešno leči više od 85 poznatih bolesti, sve veći broj roditelja se odlučuje za njihovo čuvanje.
Može li moja beba jednog dana da se leči sopstvenim matičnim ćelijama?
Ako se matične ćelije iz pupčanika deteta koriste za njegovo lečenje, one će za to dete uvek biti 100% podudarne. Te matične ćelije će mu savršeno odgovarati i nema potrebe za traženjem odgovarajućeg donora kao ni straha od odbacivanja transplantata.
Takođe, matičnim ćelijama mogu da se leče i braća i setre, kao i vi, roditelji ukoliko se prethodno utvrdi dovoljna pouzdanost.
Važno je znati i da je kod matičnih ćelija pupčanika potrebna manja podudarnost u odnosu na matične ćelije koštane srži.
Znate li koja je uloga pupčane vrpce?
Pored toga što povezuje bebu sa posteljicom (placentom), pupčana vrpca čini fiziološki ali i genetički deo fetusa.
Krv koja se nalazi u njoj izuzetno je bogata mladim matičnim ćelijama i zato se baš iz nje one i prikupljaju. Važno je u što kraćem roku nakon rođenja izolovati krv iz pupčanika, kako bi se sačuvao najveći broj matičnih ćelija.
Razvoj bebe bez pupčane vrpce je nemoguć, pa se majčino telo potrudilo da dodatno zaštiti pupčanik posebnom vrstom sluzi koja se naziva Vartnova sluz.
Koliko je krv važna za razvoj vaše bebe?
Trudnoća je zaista neverovatno stanje. Ne samo što se volumen majčine krvi tokom drugog stanja uveća za 50%, i bebina potreba za kiseonikom i hranjivim supstancama iz krvi raste zajedno sa njom.
Tokom poslednjeg trimestra, potrebe bebe za kiseonikom i nutrijentima iz krvi su najveće jer u tom periodu ona rapidno raste i razvija se. Čak pola litre krvi dolazi do i od vaše bebe u svega jednoj minuti, pružajući joj sve neophodne hranjive sastojke, ali i kiseonik.
Kada govorimo o važnosti i vrednosti krvi za razvoj bebe u stomaku, slobodno možemo reći da je ona u tom sučaju pravo “tečno zlato”.
Matične ćelije iz pupčanika su najlakše dostupan izvor matičnih ćelija.
Procedura njihovog uzimanja posle porođaja je toliko laka da lekar za svega par minuta uzme i poslednju kap krvi iz pupčanika, koja se potom odlaže u specijalan set za transport matičnih ćelija.
S druge strane, matične ćelije se iz nekog drugog izvora u telu, na primer iz koštane srži, prikupljaju se izuzetno bolnom i invazivnom metodom. Osim toga što je sama procedura izuzetno neprijatna, pronalazak donora je skupa i teška procedura. Upravo iz tog razloga, jedini idealan trenutak za njihovo prikupljanje i jeste na samom porođaju.
U svetu je uspešno obavljeno preko milion transplantacija matičnih ćelija.
-Anemija srpastih ćelija
-Limfom
-Leukemija
-Autizam
-Multiplimijelom
-Retinoblastom
-Dijabetes
-Cistična fibroza..
…samo su nekolicina bolesti koje se uspešno leče imunoterapijom i transplantacijom matičnih ćelija iz pupčanika.
Saznajte sve o lečenju i prikupljanju matičnih ćelija OVDE.
Zajedno podižemo svest o važnosti matičnih ćelija iz pupčanika i ulažemo u zdravlje i budućnost vaše porodice.
Donesite važnu odluku već danas – SAČUVAJTE MATIČNE ĆELIJE SVOJE BEBE – po posebnim pogodnostima!
Komentari (0)