Istraživači Karolinska Instituta u Švedskoj su u novoj studiji pokazali da ožiljno tkivo, koje stvaraju matične ćelije nakon povrede kičmene moždine, zapravo ne narušava oporavak.
Pri povredi kičmene moždine dolazi do presecanja nervnih vlakana koja prenose signale između mozga i ostalih delova tela, pa dolazi do paralize različitog stepena, zavisno od mesta oštećenja i težine povrede.
Funkcionalno oštećenje je često trajno, s obzirom na to da ne mogu da se ponovo stvore nervna vlakna.
Mislilo se da nedostatak regeneracije nastaje usled pojave ožiljka koji se formira na mestu oštećenja i da je, ukoliko se spreči proces stvaranja ožiljka, regeneracija nervnih vlakana moguća.
U ovoj studiji, naučnici su se fokusirali na matične ćelije iz kičmene moždine, koje su glavni izvor ožiljnog tkiva nakon povrede. Oni su otkrili da sprečavanje matičnih ćelija da stvaraju nove ćelije nakon povrede uzrokuje postepeno širenje oštećenja i da u tom procesu još više ćelija strada.
”Ispostavilo se da je stvaranje ožiljka iz matičnih ćelija neophodno za stabilizaciju povrede i sprečavanje njenog širenja”, rekao je glavni istraživač, profesor Jonas Frisen. ”Ožiljno tkivo je, takođe, olakšavalo preživljavanje oštećenih nervnih ćelija. Naši rezultati sugerišu da se sa većim brojem matičnih ćelija mogu smanjiti posledice povrede kičmene moždine”, dodao je.
Prema ranijim studijama na životinjama, oporavak se može poboljšati transplantacijom matičnih ćelija na mesto povrede. Nova saznanja sugerišu da stimulacija matičnih ćelija kičmene moždine može da ponudi alternativu transplantaciji.
Komentari (0)