Američki naučnici su otkrili razlike u DNK-a zbog kojih se povećava rizik od preranog porođaja. Nacionalni institut zdravlja je tako objavio kako su otkrili varijacije kod beba i majki za koje se veruje da igraju ključnu ulogu u kontroli imunološkog sistema zbog čega se teoretski može postaći porođaj pre vremena ukoliko se previše aktivira.
Iako se često pripisuje infekcijama i nekim drugim medicinskim komplikacijama razlozi zbog čega tačno dođe do preranog porođaja nisu najjasniji.
U navedenoj studiji je pregledano oko 700 DNK-a varijanti u genima 200-tinak žena koje se imale prerani porođaj, kao i kod onih koje su rodile u terminu. Potragu su smanjili na nekoliko genskih varijacija koje su češće otkrivene kod žena i beba koje su prerano rođene.
Otkriveno je i da jedan od tih gena stvaraju ćelije tela kao odgovor na infekcije i upale.
"Naša je hipoteza da majke i/ili fetusi podstaknu prerani porođaj kada okolina unutar uterusa postane neprikladna i ne-sigurna za preživljavanje bebe," izjavio je doktor Roberto Romero dodavši kako kada dođe do infekcije uterusa prerani porođaj ima ulogu preživljavanja, odnosno pomaže majci da se reši inficiranog tkiva kako bi sačuvala mogućnost da kasnije ponovno ostane u drugom stanju.
Komentari (0)