Gotovo svi parovi koji čekaju dolazak bebe prolaze slično iskustvo – žele da se pripreme najbolje što mogu, a svi su spremni da im u tome pomognu. Problem je što je saveta i informacija previše i što su često oprečni.
Budućim roditeljima, zatrpanim raznim podacima, u Americi sada mogu da pomognu specijalizovane agencije.
Te agencije koje pomažu u pripremama za dolazak bebe, smatraju se čak perspektivnom privrednom granom, a pomažu tamo gde babice, patronažne sestre i dadilje ne mogu.
"Mi smo kao organizatori venčanja, samo što klijentima pomažemo da se pripreme za dolazak bebe i da se izbore sa svim informacijama i potragama sa kojima treba izaći na kraj", rekla je za AP predsednica Udruženja agencija za pripremu bebinog dolaska Melisa Mug.
Ona vodi jednu takvu agenciju u Portlandu, u saveznoj državi Oregon. Kaže da je njihov cilj da smanje ogroman stres i uštede vreme, tako da klijenti mogu da se posvete onom što im je zaista važno.
"Ako je klijentkinji važnije da ide na pripreme za porođaj nego da traži dečije sedište za auto, mi to možemo da uradimo umesto nje", ističe Melisa Mug.
Agencije nude preporuke o proizvodima za bebe na osnovu svojih pretraga, a razgovaraju i sa potencijalnim babicama i dadiljama.
Mnoge klijentkinje su žene od karijere ili one koje žive daleko od svoje porodice. Agencije naplaćuju od 50 do 150 dolara na sat za pojedinačne usluge, a paketi koštaju od nekoliko stotina do nekoliko hiljada dolara.
Stejsi Blekmar i njen suprug su, čekajući blizance, angažovali agenciju da im pomogne u nameštanju dečije sobe i odabiru proizvoda koji će njihov dom učiniti bezbednijim za decu.
Novopečena majka Ejmi Bler (43), koja radi na odgovornoj poziciji u jednoj korporaciji u Denveru u Koloradu, kaže da su ona i njen suprug pre rođenja ćerke angažovali agenciju da bi uštedeli vreme.
"I moj suprug i ja imamo zahtevne karijere. Mnoge stvari koje agencije rade možete i sami, ali to oduzima dosta vremena koje mi nismo imali", objasnila je Ejmi Bler.
Opuštenije i manje stresno
Razvojni psiholog i asistent na Lebanon Veli koledžu u Pensilvaniji Keri Smedli smatra da to može da predstavlja primer roditelja koji se bore da ispune visoke zahteve društva.
"Živimo u društvu stručnjaka ili kulturi stručnjaka i ne verujemo da možemo da uradimo bilo šta bez istraživanja i traženja pomoći. Više ne verujete svojim instinktima – potreban vam je ekspert", kaže Keri Smedli.
Postoji i druga vrsta pritiska koja potiče od uvreženog mišljenja da roditelji treba da žele sve da urade za svoju decu, kaže urednica jednog časopisa za roditelje Kristina Verseleto.
"Mnogo toga ima veze sa očekivanjima da je sve u vezi deteta nešto što majka treba da želi da radi", kaže Kristina.
Ona kaže da agencije mogu da ublaže stres i budu korisne ljudima koji mogu da plate njihove usluge, ali da postoje i drugi dobri izvori informacija i podrške, kao što su prijatelji i porodica.
"To je luksuz, posebno u ovakvoj ekonomskoj situaciji", kaže Kristina Verseleto.
Melisa Mug priznaje da su zbog ekonomske krize neke agencije izgubile moguće klijente, ali naglašava da su njihovi klijenti ljudi svih imovnih stanja.
"Ovo nije samo za najbogatije ili poznate ličnosti", dodala je Melisa.
Za Blekmarove, savet strucnjaka znači mirniji san. "Ovako je opuštenije i manje stresno", kažu.
Komentari (0)