Bebe imaju više od dva puta aktivniji mozak od odraslih i u prve tri godine života uče neverovatnom brzinom.
– Saznanje na najmlađem uzrastu se odvija kroz igru. U igri aktivno i ravnopravno učestvuju i odrasli i deca. Igrajući se, dete aktivira sva čula, usvaja, isprobava i uvežbava nove veštine. Kako su u tom periodu odrasli najvažniji detetovi učitelji, važno je obogaćivati strategije za podršku razvoja male dece – objašnjava Milana Vojvodić, psiholog, za „Blic” i predlaže igrice kojima ćete razbuditi bebina čula.
Uzrast do osam meseci
Bebe u ovom uzrastu pokazuju izuzetnu zainteresovanost za sve što dolazi iz socijalne sredine (ljudsko lice, glas, dodir, blizina drugih…). Uče da komuniciraju putem plača i jednostavnih glasova, uče razgledanjem i slušanjem, dodirivanjem i pritiskanjem različitih predmeta, stavljanjem u usta, upoznaju sebe i uče o sebi i drugima. Beba, ne zaboravite, najradije se igra sa osobama koje je najviše vole i najbolje usvaja saznanja kada se oseća prijatno, kada joj je udobno i kada je sa poznatim odraslima.
Kroz igru vaše dete će svašta naučiti
Igra „Vidi, to sam ja”
Igra sa malim, nelomljivim ogledalom ili materijalima sa sjajnim površinama. Kucnite prstima po ogledalu da privučete bebinu pažnju, pokažite joj njen odraz i sve to propratite smeškom ili izrazom lica koje dete voli. Pomozite mu da dodirne odraz u ogledalu, recite: „Vidi bebu! Ili: „Evo tebe! To je Milica”. Varirajte igru, koristeći više malih ogledala stavljenih među igračke, velikim ogledalima, igrajte se napolju sa velikim površinama koje reflektuju, vodom…
Na ovaj način vi podstičete detetov razvoj pojma o sebi. Dete mlađe od šest meseci možda neće shvatiti da se radi o njegovom liku u ogledalu, ali će, idući ka tome, jako uživati u igri.
Igra „Jedan, dva”
Lezite na krevet i bebu stavite na svoj stomak, tako da može ručicama da dodiruje vaše lice. Smišljajte pesmice:
– jedan, dva – dva oka ta,
– dva mala prsta – dodirnula usta,
– desno, levo – u sredini je čelo,
– žuta, plava – tu je glava,
– lete ptice – pipni lice.
Svaki put kad dete dodirne neki deo vašeg lica – izmislite stih. Dete će uživati u dodirima, kroz njih će razvijati poverenje, a vi ćete otkriti da mašti nema kraja.
Od osmog do osamnaestog meseca
Dete sada zna da je osoba odvojena od drugih, razvija osećaj o tome ko je, uspostavlja stabilne emocionalne veze sa odraslima iz svoje okoline, pokazuje nezadovoljstvo i tugu zbog odsustva osobe za koje je vezano, javlja se strah od odvajanja, a vaša beba se na poseban način osmehuje i guče kada je voljena osoba tu. Dobro razume neverbalne signale, razume značenja radnji odraslog, njihovo zadovoljstvo i nezadovoljstvo. Trudi se da sa puzanja pređe na hodanje i počinje da pokazuje određenu nezavisnost.
Igra „Nađi me!”
Nađite odgovarajuće mesto za igru na pod, uzmite kutiju i igračke za skrivanje. U početku koristite veće igračke i ostavite da neki deo igračke viri, a kasnije možete uvoditi manje predmete, više njih… Sakrivajte ih u ruci ili ispod različitih materijala.
Postoje igre i za bebe od devet meseci
Ova jednostavna, dobro poznata igra za bebe od osam do deset meseci razvija svest o postojanosti predmeta, dete uči da predmet postoji iako ga ne vidi, uvežbava se posmatranje i fina motorika, naročito pri pronalaženju i hvatanju sitnijih predmeta.
Igra „Okrugle padalice”
Uzmite kartonske krugove i šarenu kutiju sa otvorima na poklopcu kroz koje krugovi mogu da prođu. Pokažite detetu kako da ih stavlja unutra, uz obavezno ohrabrivanje. Nakon ubacivanja, pitajte dete: „Danilo, gde su krugovi?”.
Dete na ovaj način uči kako da rešava probleme, razvija finu motoriku i razumevanje postojanosti predmeta.
Igra lutkama od čarapa
Napravite jednostavne lutke od starih čarapa, pomoću flomastera, dugmića, igle i konca. Pričajte ili pevajte detetu, uz postavljanje jasnih, kratkih pitanja, koje dete može da razume i ohrabrite ga da odgovara.
Dete uvežbava komunikaciju sa drugima, uči jezik i govor i uvodi se polako u igranje uloga. Na ovom uzrastu dete misli da su lutke žive.
Komentari (0)