Žene koje rano počnu da rađaju i one koje imaju mnogo dece izložene su povećanom riziku da obole od najčešćeg oblika raka bubrega, karcinoma renalnih ćelija.
Američki stručnjaci sa Univerziteta u Harvardu zaključili su da žene koje rano počnu da rađaju i one koje imaju mnogo dece izložene su povećanom riziku da obole od najčešćeg oblika raka bubrega – karcinoma renalnih ćelija.
Ova vrsta raka bubrega se kod muškaraca javlja dva puta češće nego kod žena, a poznati faktori rizika su gojaznost, povišen krvni pritisak i pušenje, a još nije jasno da li i polni hormoni imaju neku ulogu u njegovoj genezi.
Tim sa Harvarda, predvođen dr Džungom Eunom Lijem, analizirao je rezultate 118.218 žena, koje su učestvovale u američkoj Studiji o zdravlju medicinskih sestara. Kod 247 njih je dijagnoziran rak bubrega između 1976. i 2004. godine.
Bostonski stručnjaci su ustanovili da su žene koje su rađale više dece pod većim rizikom od karcinoma renalnih ćelija. Sa svakim novim detetom taj rizik se povećava za 10 odsto.
Osim toga, utvrđeno je da su žene koje su prvo dete rodile sa 28 i više godina, pod 34 odsto manjim rizikom od tog oboljenja od onih koje su prvo dete rodile sa 22 godine ili ranije.
S druge strane, nije utvrđena veza između uzimanja hormona posle menopauze ili korišćenja antibebi pilula i ove vrste raka bubrega.
Američki stručnjaci smatraju da je moguće da trudnoća povećava rizik od raka bubrega zato što predstavlja opterećenje za te organe. Osim toga, i urinarne infekcije su češće tokom trudnoće.
Bubrezi se tokom trudnoće malo i uvećaju, što ih može činiti izloženijim tzv. "oksidacionom stresu" i zapaljenju.
Promene u nivou estrogena i progesterona koje se ponavljaju iz trudnoće u trudnoću možda takođe utiču na povećanje rizika od bolesti.
Komentari (0)