Deca odrasla u preterano čistoj sredini imaju više šanse da dobiju hroničnu upalu creva zbog neadekvatnog razvoja imunog sistema, te "čistoća jeste pola zdravlja," ali ne za svakoga, upozoravaju stručnjaci.
Hronično zapaljenje digestivnog trakta praćeno bolom u stomaku i dijarejom može biti rezultat preterane reakcije imunog sistema pri kojoj organizam oštećuje tkivo probavnog sistema.
U studiji objavljenoj u časopisu Američki žurnal gastroenterologije (American Journal of Gastroenterology), istraživači su proveravali vezu između takozvane "higijenske hipoteze" i rizika od upale creva kod mladih.
"Higijenska hipoteza" je pre dvadesetak godina ponuđena kao objašnjenje za veliki broj obolelih od alergije u razvijenim zemljama.
Teorija je da kada su deca izložena malom broju virusa, bakterija i drugih mikroorganizama kao veoma mala, razvoj njihovog imunog sistema je nedovoljan i rizik od preterane reakcije imunog sistema abdomena je veći.
Brojna istraživanja već su pokazala da su deca koja su išla u obdanište, iako izloženija većem broju virusa i drugih mikroorganizama, bila otpornija na alergije nego njihovi vršnjaci koji su u najranijem detinjstvu provodili malo vremena sa drugom decom.
U svom istraživanju, doktor Eran Izraeli i njegove kolege proučavali su veze između upale creva i "higijenskog stepena" odrastanja deteta uključujući i koliko braće i sestara ima dete, položaj u redosledu rođenja i da li živi u gradskom ili seoskom području jer se uslovi u seoskom području smatraju manje higijenskim.
Među gotovo 400.000 tinejdžera uključenih u studiju, 0,2 odsto je imalo hroničnu upalu creva.
Deca sa samo jednim bratom ili sestrom dva do tri puta su podložnija oboljenju nego tinejdžeri sa pet i više dece u porodici.
Komentari (0)