Roditelji se često žale da je njihovo dete malaksalo, a da, pri tom, oni ne znaju da li da mu daju multivitamine zbog alergija. Prema mišljenju stručnjaka, ovo nije dobro jer su multivitamini delotvorna pomoć dečjem organizmu koji se razvija kako bi dobio životno neophodne korisne supstance i stvorio snažan imuni sistem.
Jedan od vitaminskih kompleksa za decu koji se pokazao kao veoma dobar i koji lekari preporučuju svojim malim pacijentima jeste „pikovit”.
Dr Dejan Jonev, pedijatar Doma zdravlja Čukarica, kaže da je roditeljima malo poznato da nedostatak nekih vitamina i mikroelemenata direktno doprinosi razvoju alergijskih reakcija. On dodaje:
Niz kliničkih ispitivanja svedoči o sposobnosti vitamina Ce, na primer, da ublaži sezonska ispoljavanja alergijskih reakcija i umanji rizik od anafilaktičkog šoka. Nedostatak ovog vitamina, koji se nalazi u voću i povrću, u dečjoj populaciji izražen je čak i u letnjim mesecima i to od 40 do 50 odsto.
Taj podatak ne govori samo o nepravilnoj i neizbalansiranoj ishrani dece kod nas, već svedoči i o nemogućnosti da se potpuno nadoknadi nedostatak vitamina Ce samo pomoću prehrambenih proizvoda.
Količina vitamina i mikroelemenata u hrani se smanjuje, a to je neizbežna posledica savremenog načina obrađivanja zemlje. Sličan efekat na mehanizam nastanka i razvoja alergijske reakcija ima i nikotinska kiselina ili nikotinamid – istakao je dr Jonev.
Prema njegovim rečima, u kliničkim ispitivanjima intramuskularne nikotinamidne injekcije su brzo umanjivale ispoljavanje polenske groznice i druge simptome sezonskih alergija.
Takođe, vitamin B12 je supstanca koja blagotvorno deluje na procese nastanka i razvoja alergijskih reakcija. Terapija vitaminom B12 je delotvorna kod alergijske astme, hroničnog alergijskog dermatitisa, kod osetljivosti na neke prehrambene proizvode, na primer žitarice.
Pantotenska kiselina, pak, ublažava alergijsku kijavicu i zapušenost nosa. Prvi znakovi olakšanja nastupaju već posle 15 do 30 minuta od uzimanja 100 mg ove supstance.
Vitamin B6 pomaže onima koji pate od alergijskih reakcija na natrijum glutamat (supstanca koja se često upotrebljava u prehrambenoj industriji za poboljšanje ukusa proizvoda). Neka antihistaminska svojstva su pronađena i kod vitamina E.
Smanjenju alergijskih reakcija ne doprinose samo vitamini, već i neki mikroelementi koje često sadrže polivitaminski kompleksi za decu. Zato je veoma važno da roditelji pri izboru vitaminskih kompleksa vode računa o njihovom sadržaju, kao i da to budu provereni brendovi.
Pre nego što u apoteci zatražite neki od brojnih preparata konsultujte se sa svojim pedijatrom i neka vam lekar koji već brine o zdravlju vašeg mališana preporuči najbolji preparat za njegov organizam – savetuje dr Jonev.
Komentari (0)