Nakon odluke Ustavnog suda o neustavnosti odredbe Zakona o finanskijskoj podršci porodicama sa decom koja je navodila da trudničko bolovanje ne ulazi u obračun za porodiljsku naknadu mnogo mama se pita da li su one oštećene.
Pročitajte ko ima pravo, a ko ne na obeštećenje za porodiljsku naknadu
Ko nema pravo na obeštećenje?
1. Majke koje su rešenje dobile pre 19. aprila 2019. godine
Važno je navesti da nemaju sve oštećene majke pravo na obeštećenje, jer prema Zakonu o ustavnom sudu obeštećenje mogu imati samo one majke koje su dobila rešenja nakon 19. aprila 2019. godine.
Zašto su izuzete majke pre 19. aprila 2021. godine?
Inicijativa za pokretanje postupka za utvrđivanje neustavnosti podneta je 19. aprila 2021. godine, a obeštećenje se prema zakonu odnosi samo za rešenja izdata dve godine pre pokretanja postupka. Dakle, mogu se obeštetiti samo majke sa konačnim i pravosnažnim rešenjima koja su izdata nakon 19. aprila 2019. godine.
View this post on Instagram
Samo majke koje su bile zaposlene po ugovoru o radu i time dobile naknadu tokom trajanja porodiljskog bolovanja imaju pravu na odštetu. Ostaale majke neće imati tu mogućnost, jer prema zakonu one nisu dobile porodiljsku naknadu, nego naknadu po osnovu rođenja deteta.
Pravo na obeštećenje neće imati preduzetnice, poljoprivrdnice, one zaposlene po ugovoru o delu, ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova ili one zaposlene po osnovu autorkog ugovora.
Ko ima pravo na obeštećenje?
Ovom uredbom zakona najpre su bile oštećene majke koje su koristile trudničko bolovanje i koje su:
1. Imale manje od 18 meseci staža
Ukoliko je mami porodiljska naknada bila smanjena jer je nije imala punih 18 meseci rada ona spada u grupu oštećenih porodilja.
Na primer radila je 12 meseci pre otvaranja trudničkog za platu od 60.000 dinara tokom porodiljskog ona je dobijala oko 40.000 dinara. Prema novoj odluci mami će se u obračun uračunati i trudničko bolovanje koje bi u ovom slučaju bilo 60.000 dinara.
Ovo znači da mama kao obeštećenje možete očekivati 20.000 dinara više po mesecu trajanja porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta. U ovom sučaju mama bi trebalo da dobije obeštećenje u visini od 240.000 dinara.
2. Majke koje su dobile povišicu plate
Oštećene su mame koje su dobile povišicu plate pre otvaranja trudničkog bolovanja.
Primera radi mama je radila 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja, ali je godinu dana pre otvaranja trudničkog bolovanja dobila povećanje plate sa 60.000 dinara na 80.000 dinara.
Računicom kojom se obračunava plata na trudničkom bolovanju ona bi na trudničkom dobijali 100% plate, odnosno u ovom slučaju 80.000 dinara što znači da bi na porodiljskom bolovanju dobijala veću naknadu.
Konkretno umesto što je primala oko 73.000 dinara, mama bi da je uredba zakona bila u skladu sa Ustavom dobijala punu platu, tačnije 80.000 dinara. To znači da bi u ovom slučaju oštećena mama trebalo da dobijete odštetu od 84.000 dinara.
3. Majke koje su bile zaposlene van radnog odnosa, a potom dobile ugovor o radu
View this post on Instagram
Stiglo resenje posle 2 i po meseca. Nemam pravo na naknadu jer nisam otvarala trudnicko, iako mi je za negu deteta isplacivano oko 12 000 dinara, jer nisam imala 18 meseci radnog staza. Znaci mi koje smo i trudne radile da nam ne bi odbijali od plate nemamo pravo ni na sta… Sramota.
Ja sam bila zaposlena u državnoj firmi i nisam koristila trudnicko ni jedan dan svo vreme sam radila bila sam u radnom odnosu 6 meseci porodiljsko mi je bilo 3.600 dve godine posle isteka ugovora dobila sam odkau jer imam ja pravo na obeštećenje hvala na odgovoru.