Potpuno je razumljivo da ćete se zapitati da li smete da nastavite sa dojenjem ukoliko ste prehlađeni ili imate virus. Sezona gripa je takođe u jeku i mnoge majke koje doje imaju nedoumice i strah da li se prehlada ili grip mogu preneti na bebu putem dojenja.
Foto: Canva @PixelsEffect from Getty
Kada žena ima prehladu ili grip, važno je razumeti kako se ovi respiratorni virusi prenose. Prehlada i grip se najčešće prenose kapljičnim putem, odnosno kijanjem, kašljanjem i direktnim kontaktom sa zaraženim osobama ili površinama. Ovi virusi se prenose putem respiratornih sekreta, kao što su kapljice iz nosa i grla.
Dojenje ima ključnu ulogu u jačanju imunološkog sistema novorođenčeta. Majčino mleko sadrži antitela, belančevine, masti i druge sastojke koji pružaju zaštitu od različitih bolesti. Ove supstance pomažu detetu da razvije snažan imunološki sistem i smanje rizik od infekcija.
Dojenje tokom prehlade i gripa
Majke koje su prehlađene ili imaju grip obično mogu i treba da nastave dojenje. Razlog za to je što majčino mleko sadrži antitela koja se bore protiv infekcija, uključujući one koje izazivaju prehladu i grip. Ova antitela pomažu detetu da se zaštiti od infekcija i ublaže simptome.
Preventivne mere koje možete preduzeti tokom prehlade ili gripa
Da bi se smanjio rizik od prenosa virusa na dete, majka bi trebalo da preduzme određene preventivne mere tokom dojenja. To uključuje redovno pranje ruku pre nego što doji, nošenje maske ukoliko je to preporučeno od strane lekara, i izbegavanje direktnog kontakta lica s bebom tokom kašljanja ili kijanja.
Dojenje tokom prehlade i gripa se uglavnom preporučuje, s obzirom na prednosti koje majčino mleko pruža u jačanju imunološkog sistema deteta. Međutim, važno je preduzeti odgovarajuće preventivne mere kako bi se smanjio rizik od prenosa virusa na dete. Uvek je preporučljivo da se konsultujete sa svojim lekarom ako ste zabrinute zbog dojenja tokom prehlade ili gripa. Oni će vam pružiti savete na osnovu vašeg ličnog stanja i zadrvstvene nege koja vam je potrebna.