Šta je epiziotomija?
Epiziotomija je hirurški način da se međica (deo tkiva između vagine i analnog otvora) zaštiti od nekontrolisanog pucanja. Babica koja vas porađa, u trenutku pritiska glavice na tkivo međice procenjuje da li će uspeti da zaštiti međicu, i ako ne, onda se pravi epiziotomija. Rez na koži i potkožnom tkivu se pravi u dužini od nekoliko centimetara koso i prema napolje.
Nakon porođaja, kada se odlubi i posteljica, pravi se pregled grlića materice, vagine i međice i epiziotomija ušiva.
Da li ću dobiti anesteziju pri pravljenju epiziotomije?
Ne. Naleganje glavice na predeo tkiva međice pri izlasku deteta izvrši jak pritisak na nervne završetke u međici, tako da se trenutak pravljenja reza ni ne oseti u odnosu na izlazak glavice bebe.
Foto: Shutterstock
Da li treba da idem na skidanje konaca nakon epiziotomije?
Ne, po pravilu se epiziotomija šije koncima koji se spontano resorbuju nakon desetak dana. Ukoliko vam se nekoliko dana nakon porođaja pojavi končić u vagini, nemojte se uplašiti, to konac polako popušta i počinje da se resorbuje.
Ako primetim da se šav epiziotomije malo raslojio, da li treba da se javim lekaru?
Normalno je da posle par dana konac popusti, delom zbog toga što se smanjuje otok tkiva u toj regiji, delom zbog popuštanja zatezne snage konca. Čak i minimalno raslojavanje ivica epiziotomije nije razlog za strah.
Ukoliko se, međutim, pojavi krvarenje, veći otok, bol ili se ivice epiziotomije rasloje preko jednog centimetra, potrebno je javiti se lekaru.
Koliko treba rani da zaraste i kakav je oporavak?
Epiziotomnoj rani treba 7 do 10 dana da zaraste. Za to vreme osećaćete blagi bol na tom mestu. Odmah posle porođaja najbolje je da se odmorite i da ne ustajate iz kreveta par sati – rana počinje da zarasta odprilke nakon osam sati.
U prvih par nedelja najbolje bi blo da isključivo ležite: da ne sedite i da se što manje krećete čak iako se dobro osećate. U tih prvih par nedelja nikako nemojte da dižete nešto teško (starije dete) niti da radite neke zamarajuće poslove.
Foto: Fotolia
Kako da negujem ranu od epiziotomije?
Najbolja nega rane od epiziotomije je sušenje. Dakle, nikako nemojte da oblačite gaćice (ako je to baš neophodno onda navucite specijalne mrežaste) i držite vaginu i ranu što više izloženu vazduhu. Dok ležite stavite podlogu ispod sebe kako bi ona upijala krv, a ne uložak. Natopljen uložak ni slučajno ne treba da vam stoji na rani. Ranu od epiziotomije ispirajte tropostotnim hidrogenom, a zatim povidon jodom.
U prvih par nedelja izbegavajte korišćenje bilo kakvih kozmetičkih preparata u predelu vagine i prepona, a kupanje u toploj kupki ostavite za kasnije. Što češće radite vežbe za međicu: stezanje i opuštanje mišića kao kod mokrenja.
Mene je oktanisept spasio u kombinaciji sa terezinim uljem, ulje sam mazala danju, a noću hladila ranu, progledala sam, preporuka svim ženama!
Ja sam epiziotomiju baaaaš jako osetila, to je jedini bol sa porođaja kojeg se sećam😅