Parče pice ili rol viršla odavno su postali standrad za užinu. Ali Džejmi Oliver i nutricionista Vladimir Vujović imaju jednostavnije i zdravije rešenje.
Danas pomfrit čini oko 50 odsto dnevne porcije povrća za decu od dve do 19 godina. Čak 45 odsto mališana u toku dana ne pojede nijednu voćku. Podaci važe za Ameriku, ali kada bi se u Srbiji vodila statistika, situacija verovatno ne bi bila mnogo drugačija. Fast fudovi niču pored škola i dovoljno je za vreme velikog odmora stati pored jednog od njih i uveriti se kako se deca hrane.
– Nije isto da li je dete unelo 400 kcal jer je pojelo sladoled ili tako što je popilo šolju mleka i pojelo žitaričnu štanglicu i bananu. Ovo drugo sadrži mnogo više esencijalnih materija – kaže nutricionista Vladimir Vujović.
Predlog obroka domaćeg nutricioniste
Za doručak mogu da pojedu ukusnu porciju žitarica s voćem i mlečnim proizvodom. Spakujte im školski obrok sastavljen od obavezne voćne užine, pravilno izbalansiranog sendviča od kvalitetne integralne kifle ili hleba sa sirom, s kvalitetnim grilovanim mesom i obaveznom salatom. Uz to ide bar 250 ml jogurta, posebno ako u sendviču nema sira. Ako vaše dete voli grickalice, kupite mu kesicu neslanog badema. Kod kuće je najbolje da ga čeka porcija supe od povrća i bezmasnog mesa sa integralnim hlebom i salata. Nakon ručka ga možete nagraditi voćnim kolačem. Za užinu može pojesti voće ili popiti voćni sok, najbolje sveže ceđeni, ali može i parče čokolade. Za večeru detetu dajte ribu s krompirom i blitvom.
U dečjoj ishrani moraju biti zastupljene sve grupe namirnica, počev od žitarica, koje su kvalitetan izvor ugljenih hidrata, vlakana i kompleksa B vitamina, preko mlečnih proizvoda, koji su puni kalcijuma, proteina, a neophodni su i meso, riba i jaja. Povrće i voće su izvor vitamina, minerala, vlakana i ugljenih hidrata. Tu su i nezasićene masti bogate vitaminom E, kao i šećerni koncentrati (med).
Dobar primer
Dajte deci primer. Ako vide da vi pravite pametne izbore, lakše će ih i sami napraviti. Jednom nedeljno predložite da klinci sami naprave večeru. Pustite ih da izaberu recept, naprave spisak namirnica, pripreme obrok, nameste sto. Od kuhinje napravite učionicu. Od čega kolač raste? Koliko je četvrtina šolje u celoj šolji? Koji je treći korak tog recepta? Matematika, nauka, sve se to pomalo nalazi u kuhinji.
Džejmijev frape od smrznutog voća
Sastojci (za dve čaše: jedna banana, šolja smrznutog voća po vašem izboru, dve kašike jogurta, četvrtina šolje zobene kaše, jedna šolja mleka sa 1% masti, mleka od soje ili soka od jabuke, pet kockica leda.
Priprema: Bananu, smrznuto voće i jogurt stavite u blender. Uključite ga, pa kad se izmiksa, dodajte ovas (zob). Dodajte mleko ili sok i kockice leda i ponovo promešajte. Jedan ovakav frape može biti i doručak.
Vladimirov rižolino s bananom
Uzeti jednu bananu, rižolino (pirinač u prahu, koji je hrana za bebe, ali je idealan i za odraslu decu kao kvalitetan energetski dodatak), čokoladno mleko, dodajte kašičicu kvasca u prahu.
Stavite u blender i izmiksajte. Ovo je užina puna vitamina B, gvožđa i drugih važnih vitamina i minerala.
Džejmijevo pile
Izmešati 1/2 kg morske soli, istucanu šaku semena morača, tri jaja i stabljike zeleniša. Istucati u avanu listove zeleniša (peršun, bosiljak, timijan) i koru limuna (pri skidanju kore ne seći belo).
Dodati maslinovo ulje. Istrljati ovim pile. Pile napuniti kriškama limuna i, po želji, čenovima belog luka. U pleh staviti smesu od soli, pa zatim pile. Zatrpati pile. Peći dva sata na 200 stepeni. Kada je gotovo, skinite koru od soli s pileta.
Umak: U dve kašike pavlake dodati so i biber, puter, kašičicu rena i malo limuna.
Komentari (0)