Foto:

Šta sve podrazumeva nova strategija podrške dojenju?

Izvor: Bebac.com

Uredba o nacionalnom programu podrške dojenju

Majčino mleko ima neprocenjivu vrednost za sveobuhvatni razvoj, jer sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije, štiti od mnogih infekcija i alergija, a kod odojčadi smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti – stoji u tekstu Uredbe.

Vlada Republike Srbije donela je Uredbu o nacionalnom programu podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta (“Sl. glasnik RS”, br. 53/2018) koja je stupila na snagu 19. jula 2018. godine.

Sam početak sprovođenja ove Uredbe izazvao je burne reakcije i polemike posebno oko upotrebe adaptirane mlečne formule kao zamene za majčino mleko. Da li se adaptirano mleko zaista ukida, šta sve podrazumeva nova strategija za podsticanje dojenja kod majki i da li su bebe u porodilištu zaista gladne?

Projekat podrške dojenju izazvao burne reakcije mama>>>
 

Šta podrazumevaju mere za povećanje dojenja?

1. Podržati sve majke da započnu dojenje što je moguće ranije posle porođaja, u okviru jednog sata

2. Ukoliko nije moguće ostvariti kontakt koža-na-kožu neposredno po rođenju, nastojati da se ostvari što je moguće ranije, najkasnije 4 do 6 sati od rođenja

3. Pružiti majkama praktičnu pomoć da započnu i uspostave dojenje

4. Ustanove koje brinu o majci i novorođenčetu treba da omoguće zajednički boravak majke i deteta tokom dana i noći

5. Pomoći majkama da prepoznaju signale novorođenčeta i obučiti ih da prema tome reaguju

6. Odvraćati majke od davanja druge hrane i tečnosti novorođenčetu, osim ako postoje medicinski razlozi

7. Ne davati cucle varalice zdravoj deci koja sisaju.

dojenje
Foto: Shutterstock

Šta će biti zabranjeno?

1. Izlaganje plakata ili drugih materijala proizvođača ili distributera zamena za majčino mleko, flašica, cucli varalica i ostalih materijala kojima se promoviše upotreba tih proizvoda

2. Direktni i posredni kontakt između predstavnika tih proizvođača ili distributera i trudnica ili majki

3. Podela uzoraka, kupona za povlašćenu kupovinu i poklona koji sadrže zamene za majčino mleko, flašice ili materijale kojima se promoviše upotreba tih proizvoda

4. Demonstracije pripreme mlečne formule onima kojima to nije potrebno.

Da li to znači da neće biti adaptiranog mleka za bebe?

Ne. Svaka majka koja ne želi da doji će i dalje moći da u startu da odustane od dojenja i njena beba će dobiti zamenu za majčino mleko. Ipak, svaka upotreba adaptiranog mleka moraće da se upiše u listu koju potpisuje pedijatar.

Takođe ova strategija obuhvata i pripremu majke za dojenje pa će tako i ginekolog pre porođaja morati da upozna trudnicu sa svim prednostima dojenja, da je uputi gde može da se edukuje o tome i da u njen karton upiše da je ovaj zahtev ispunjen.

ginekolog o dojenju
Foto:Shutterstock

Da li su bebe u porodilištu gladne?

Par kapi kolostruma, prvih dana bebinog života u potpunosti zadovoljava bebine potrebe za hranom!

Prirodan proces stvaranja mleka odgovara potrebama bebe jer se ona rađa sa zalihama hrane koje je preko posteljice dobijala od majke pre rođenja, a želudac joj je toliko mali da samo par kapi veoma važnog kolostruma zadovoljava sve bebine potrebe u prvim danima života.

To znači da je bebi tokom boravka u porodilištu dovoljno samo par mililitara kolistruma i da beba neće biti gladna.

Šta ako beba plače?

Bebe plaču i to je normalno i plaču iz raznih razloga. Nije svaki bebin plač znak da je bebac gladan.

Plaču i mame nakon porođaja, što je takođe normalno. Većina problema nastaje upravo zbog toga što mama bebin plač tumači kao plač gladi, a sebe doživljava manje vrednom jer ne uspeva da bebu podoji.

posle porodjaja
Foto: Shutterstock

Podrška majci na samom početku je neophodna i važna ali ta podrška treba da glasi: TI TO MOŽEŠ, a ne kao što je do sada u velikom broju slučajeva bilo: DAJ MENI DA TI NAHRANIM BEBU!

Takođe je nerealno i neprimereno da se od celokupnog programa primeni samo i isključivo izbacivanje adaptiranog mleka jer mnogo je koraka potrebno učiniti i mnoge stvari menjati kako bi majka i beba dobili najbolju moguću podršku kakvu i zaslužuju.

Kako se kod nas svaka promena sprovodi polako i teško i sa primenom ovakve strategije očekivane su i burne reakcije i otpori kako kod mama tako i kod zdravstvenih radnika. Ipak, nadamo se da će ovo doneti brojne promene u korist mama, a vi nam pomozite da ispratimo da li se i u kojoj meri koraci ove strategije primenjuju.


Javite nam:

  • Da li vas ge ginekolog upoznao sa značajem dojenja? 
  • Da li vas je uputio u školu za trudnice? 
  • Da li je u porodilištu ostvaren kontakt „koža na kožu”
  • Da li su vam sestre u porodilištu pomogle oko dojenja? 

Prijavite se na besplatan seminar o dojenju

U Bebac startup centru 10. oktobra od 10h održaće se besplatan seminar na kojem ćete dobiti najznačajnije informacije o dojenju i to od strane Jelene Perić, pedijatrijske sestre sa neonatologije u Minhenu.

Od Jelene ćemo saznati i na koji način se podržavaju mame i bebe nakon porođaja u Nemačkoj!

Projave za seminar su obavezne klikom na link ispod

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (31)

  1. Porodila nam se u Frontu 2017. godine i, kada se dete rodilo, tražila da je stavim na grudi. Ni govora! Podršku dojenju nisam imala, rečeno mi je da nemam adekvatne bradavice. Dete sam svejedno uspešno dojila 12 meseci, a dojila bih je dokle god želi da nisam ponovo zatrudnela. Sad ćemo videti hoće li mi dozvoliti da dojim drugu bebu čim se rodi.

    22
    • Bas tako! Citam razne clanke kako je jako vazno da beba dobije podoj u okvoru jednog sata nakon rodjenja, a u porodilistu ti je posle porodjaja donesu na minut i sledeci put ko zna kad…

      6
    • Ja sam se porodila u Frontu u januaru 2018-e, suprug je prisustvovao porodjaju, beba mi je bila na grudima bar 20-ak minuta, cak su nas ostavili da budemo sami nas troje u sobi, a sto se tice sestara za laktaciju, svaki dan su dolazile, pipale nam grudi, gledale jel krenulo mleko i da li imamo nekih pitanja. Naravno, neke su bile manje, neke vise ljubazne, ali su radile posao.
      Inace sam bila uzasno uporna sto se tice dojenja, tek u 5-om mesecu sam imala dovoljno mleka da ne moram bebi da dodajem ad koje sam izvegavala maksimalno, ali sam na zalost morala. Zato ne volim kada cujem da pricaju protiv zena koje ne doje i da svaka ima mleka, ja sam na kraju uspela i evo vec 9 meseci dojim, ali ne znaci da ce svakome poci za rukom.

      1
    • I ja sam se porodila u Frontu u januaru ove godine, tako da Vavi, ja zaista ne znam o kakvoj podrsci Vi pricate. Posle porodjaja mi je bilo jako lose, te nisam mogla ustati iz kreveta, da nije bilo nacelnice dete bi mi ostavili da se sama snalazim sa njim. Tek posle 2 dana su mi doneli dete i ostavili, da li mislite da mi je iko od tih sestara koje pominjete pomogao? Naravno da nisu, pomogle su mi druge mame iz sobe. Mleko nisam odmah imala, jedna od tih “divnih” sestara u pokusaju da “izmuze” mleko (da mi dokaze da imam) mi je toliko istezala bradavicu da me je ona bolela naredna tri meseca, na kraju i prokrvarila… Toliko o podrsci za dojenje. Mi evo vec 10 meseci sve to uspesno radimo, ali ne zahvaljujuci njima. I podrzavam svaku mamu da sama odluci na koji nacin ce hraniti svoju bebu! To je njen izbor i tacka. I deca na adaptiranom mleku rastu, pa nije to otrov pobogu.

      7
    • Dojenje u trudnoci nije kontraindikovano ako nije kontraindikovan orgazam. Prevod – ako vam je ginekolog dozvolio sex onda je i dojenje dozvoljeno. Radi se o hormonima koji prouzrokuju kontrakcije i javljaju se u zenskom organizmu prilikom orgazma (veci nivo hormona ali redji) i dojenja (nizi nivo hormona ali ucestaliji).

      2
  2. A, na primer, da budu malo humaniji u bolnicama i pokazu zenama kako se doji, zapravo da im objasne nesto? Koliko puta cujemo da je potrebna veza ili mito da porodilju pogledaju kao ljudsko bice i zapravo pomognu bez vikanja na nju?
    Drugarica je dobila mastitis i koliko god molila sestre u Visegradskoj, nisu imale “vremena” celu noc da joj pokazu sta da radi kako bi olaksala mucenje!
    Umesto sto sa zakonima odmah idu na ono sto im je najlakse, a to je oduzimanje onoga sto majkama olaksava zivot, mozda bi mogli da prvo porade na tome da poduce zene i omoguce im da saznaju kako sve funkcionise.
    Cekam prvu bebu i ne znam kako se pravilno doji. Citam tekstove, gledam videe, saznajem od drugarica koje su se skoro porodile i nadam se da cu uspeti i da moci.

    Nije u redu oduzimati izbor majkama…

    10
  3. porodila sam se pre cetiri meseca, oko grudi mi je u porodilistu jedino pomogla pedijatriska sestra koju sam inace poznajem, ostalim porodiljama je jedino ona prilazila ostale nam samo ostave bebe. podrska dojenju je samo prica, u praksi ne postoji… samo je pitanje koliko smo same uporne, i spremne da platimo pomoc ako nam je potrebna.

    14
  4. Daj Bože da se ukine više ta propaganda vezana za adaptirano mleko, jer svi su potplaćeni, počev od babica u porodilištu do patronažnih sestara. Porodila sam se 2016. godine, carskim rezom i od prvog dana u porodilištu nisam imala podršku za dojenje, sestre nisu htele da mi izmasiraju grudi nakon nakupljenog mleka, grudi su mi bile bolne i otečene svih 6 dana, dok nismo došli kući i dok me privatna sestra nije izmasirala. A patronažne sestre su tvrdile kako je moje mleko slabo i da će morati ad. mleko. Nisam ih poslušala, naravno. Zato mislim da je to jedan začarani sistem, koji se nadam da će biti razbijen.

    14
  5. Ginekolozi da upoznaju trudnicu sa benefitima dojenja! Ne budite smešni!
    Ja evo dojim bebu nesto duze od godinu dana. Ginekolog (žena) mi ke pre mesec dana na pregledu rekla da je to nenormalno. Prvo, moj izbor je do kada ću da je dojim i svoje razloge nikome neću objašnjavati. Drugo, SZO je dojenje do 2 godine, a svi naši lekari to smtraju nebulozom

    16
    • Draga Vesna, svaka cast! Ja stavljam link SZO gde svi mozete procitati da se dojenje preporucuje uz uvedenu dohranu do 2godine a nastavak dojenja i kasnije ako postoji zelja kod deteta i majke: http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/ “Breastfeeding is the normal way of providing young infants with the nutrients they need for healthy growth and development. Virtually all mothers can breastfeed, provided they have accurate information, and the support of their family, the health care system and society at large.

      Colostrum, the yellowish, sticky breast milk produced at the end of pregnancy, is recommended by WHO as the perfect food for the newborn, and feeding should be initiated within the first hour after birth.

      Exclusive breastfeeding is recommended up to 6 months of age, with continued breastfeeding along with appropriate complementary foods up to two years of age or beyond.”

      3
  6. Propaganda i reklame su cudu ali niko i nista nemoze da nagivori i tako odgovori majku da doji ako nece nezeli to ali ja sam velika pristakica da se bebe doje i sama sam majka dva djecaka jedan od 3g a drugi 3mj i dojim obadvijicu i cjelu drugu trudnocu sam dojila prvig djecaka nepostoji nista lepse i njeznije od bebine koze zato mame napred..👍

    4
  7. Kao prvo, trebalo bi da sestre u porodilištima zadužene za laktaciju rade svoj posao! Postave ženama bebe na dojke, pomognu oko masaže grudi a ne da ostavljaju bebe ženama tek izašlim sa porođaja da ih same nameštaju a ne smeju ni da ustanu! Takođe da ih upoznaju sa fazama dojenja i skokovima u razvoju, da ne odustaju i prelaze na dohranu. Ja sam se silno namučila oko dojenja jer nisam dobila nikakvu pomoć u tim prvim najbitnijim satima! Čitala sam na forumima šta i kako treba, tuga! Ali beban i ja nismo odustajali i sad je bucili koji samo sisa😁

    6
  8. Meni kad je treci dan posle porodjaja krenulo mleko ja nisam znala ni sta ni kako. Naravno mleko se zgrudvalo, grudi krenule da bole… jurila sam sestre po porodilistu da mi pomognu,a one kao da sam ih ne znam sta pitala. Jedna mi pokazala na minut, ali to naravno nije dovoljno. Sva sreca sto sam imala dobru patronaznu kad sam izasla iz porodilista.

    4
  9. jako je nezgodno da se dojenje “nauci” koliko god pricamo o edukaciji pitam se kakvu su edukaciju imale nase bake,prabake…ja sam uspesno dojila skoro godinu dana a u porodilistu sam odbijala dohranu jer sam imala mleka dosta jos od sestog meseca,pritom u trudnoci sam isla na seminar o dojenju iscitavala tekstove,dve sestre su mi u betaniji pomogle da namestim bebu na dojku ali opet dok sama nisam skontala kako vrteci kroz glavu sta sam naucila na seminaru namucila sam se i opet verujem da sestre u porodilistu mogu mozda 20 % da pomognu ostalih 80% stvarno moranu majke same…samo znam da nisam dala dohranu da mu daju makoliko plakao i govorili mi da je gladan i nisam dala ni da ga odnesu da se naspavam…sve u svemu sestre ne mogu puno da pomognu ako majkr prethodno nisu bar nesto se informisale i naravno ako su odlucile da doje…ne znam mozda sam imala srece i sa bebom koja dobro vuce i sa kolicinom mleka ali dok nisam uzela sama da ga dojim nisam ga ni namestila kako treba…sad sam opet trudna i nadam se da ce opet sve biti ok,moje je da sto vise stavljam bebu na dojku imala mleka ili ne pa ce samo mleko doci…inac beba je rodjna sa 3790 kg a izadli smo iz porodilista sa 3550 sto su mi rekli da je ok a samo sam ga dojila,izasli smo posle nepuna dva dana…

    6
  10. Ja bih zaista htela pohvaliti porodilište Zvezdara. Tamo sam se porodila prvi put 2016. godine i sestre su zaista pomagale svima nama u sobi, a ja potpisujem da nisam bila tamo s vezom. Slažem se da ih nema dovoljno i da ne mogu uvek da pomognu kad ih zovemo, ali ja moram reći da barem i mi koje smo iz Beograda bismo trebalo da znamo da postoje radionice gde se i ovome može čuti i nešto naučiti pre porodjaja. Oba puta kad sam bila trudna išla sam na vežbe za porodjaj u dz i znam da su obe sestre davale instrukcije o tome kako dojiti bebu, kupati, oblačiti i slično…

    3
  11. Meni je apsolutno neshvatljivo to donosenje beba majkama na podoj. Ukoliko beba nema neki zdravstveni problem i nije neophodan stalan nadzor, ona treba da bude sa majkom dan-noc sve vreme boravka u porodilistu, naravno ukoliko je i majka zdravstveno sposobna da brine u bebi. I nemojte mi tu pricati kojekakve price o teskom porodjaju i kako majka posle 12 i vise sati porodjaja treba da odmara, “dodje sebi” kao i da nije u redu da 2 sata posle porodjaja donesu bebu i “gurnu” vam je u ruke, jer evo ne znam sta ocekujete pobogu da rade sa vasom zdravom-pravom-normalnom bebom, nisu porodilista jaslice da vam drugi hrane i nunaju decu. Tezak porodjaj nije razlog da beba boravi u babybox-u i tacka. Od trenutka kad se majka iz sale prebaci u sobu beba treba da joj se donese, pokaze joj se i objasni sta i kako treba da radi i to je to, beba ostaje tu, da je majka stavlja sto cesce na dojku, nuna je, prica joj, mazi je, ljubi je… Mleka ima, ali tesko je uspostaviti laktaciju ako beba nije tu da je stavljate na dojku svako malo.

    22
  12. U pirotskom porodilistu ne samo sto se ne desava kontakt majka beba, kad je rec o carskom rezu, jedva da daju zeni dete da vidi, ako se porodi uvece dobija bebu tek ujutru, nikakve pomoci prilikom dojenja nema,prvo se daje bebi dohrana bez ikakve saglasnosti majke, i beba se majci donosi sita na 10 minuta prvih tri dana. Pedijatri na prvi problem ili krizu u dojenju preporucuju dohranu. I kako se to onda podrzavaju zene da doje? Neusaglasenost sistema pedijatra u bolnici, patronazne sestre i pedijatra u dispanzeru je neverovatna, informacije o dojenju su skroz razlicite, i naravno UVEK JE MAJKA KRIVA..

    9
  13. Divan tekst, hvala Bebac!!!
    Mame dojite svoju decu, nije tesko, to je veoma kratak period u vasem zivotu a veoma vredan za bebin ceo zivot. Nema boljeg i isplativijeg nacina za vas. Borite se za svoja prava! Ne odustajte! Majka priroda nam je sve to lepo napravila!

    6
  14. Patronazne sestre u porodilistu bi trebalo da rade svoj posao kako treba, i ovo bi trebalo da bude primenjeno u svakom porodilistu. Ja sam konkretno imala problem sa bradavicama kone su bile uvucene, niko mi nije pomogao. Znale su da kazu nemaod toga nista, ne znam sta ces da radis. E pa da vi radite kako treba znala bih i ja sta treba. Sreca pa je moj bebac bio uporan i zajedno smo prevazisli problem.

    17
  15. 1.samoinicijatvno sam se edukovala o dojenju i njegovom znacaju, kroz par knjiga i radionicu.
    2. Preko interneta sam našla školu roditeljstva Nade Lazić
    3. Prirodan porodjaj, beba je odmah bila po rodjenju kod mene 5 min u 12 h popodne, Narodni Front
    4. Nisu mi ga doneli do ponoci i onda sam tražila odeljenje gde su bebe, jer nisam mogla da izdržim, jedva su mi ga dali (beba rodjena na termin, 4350 g teška sa 10 tkom, sve ok) i kada sam pitala kako da ga hranim, sestra mi je bezobrazno rekla “pa kako ne znate” stavite ga na bok, da napomenem da je u baby friendly sobama jako tesno da se okrene žena, pogotovo kada treba ručno da diže krevet sa sve ranom, bas su bile neljubazne, sutradan sam zamolila da predjem u apartman – druga priča, svakako smo imali patronaznu privatno koja je pomogla da se razvije laktacija, beba ima 7 kg i 2 meseca, obožava da sisa 🙂

    4
  16. Porodila sam se u Visegradskoj, carski rez, drugi porodjaj. Nisam imala iskustva sa dojenjem jer je prva beba preminula nakon porodjaja. Nakon drugog porodjaja bebu sam vidjala 2 do 4 puta dnevno (3 dana), s tim sto su je donosila nahranjenu i uspavanu pa nisam mogla da je dojim. Ono malo sto sam i uspela bilo je bolno, i beba je napravila rane na mojim bradavicama. Sestra u porodilistu dosla je samo jednom, rekla mi da ni slucajno ne smem da koristim pumpicu za dojke, da ne bih napravila problem sebi. Otpustena sam iz porodilista sa ogromnim dojkama punim mleka, bolnim, kvrgavim, ne znajuci sta da radim, ni koga da pitam. Halo beba servis je dao savet da kupimi adaptirano mleko za bebu, sto smo i uradili (pogresan potez), tako da je beba malo sisala, malo dobijala dohranu, a moj problem sa grudima postajao je sve gori, imala sam temperaturu, dojke su otekle toliko da nisam mogla da ih dodirnem. Na moj zahtev suprug je ipak kupio pumpicu, pa smo 7 dana masirali kvrge koje su se pojavile, koristili pumpicu, bebi davali umesto dohrane moje mleko iz flasice, stavljala sam obloge od kupusa izmedju podoja, ragade na bradavicama mazala maslinovim uljem izmedju podoja, i posle svega toga uspela sam da dojim bebu bez bola, bez dohrane. Iskreno, mislila sam da cu dobiti mastitis, plakala sam od bolova, cak i “mrzela” trenutke kada se beba budi gladna, a sve zato sto u porodilistu nisu hteli da ispostuju moju zelju da dojim svoju bebu, jer sta ja znam kao majka, valjda oni bolje znaju da mojoj bebi treba dohrana. Uzasno iskustvo, a sigurno nisam jedina. Veliki je problem sto o dojenju svi govore kao o necemu lepom, a ne govore o problemima sa kojim se susrecu gotovo sve majke nakon carskog reza, a mozda i neke nakon prirodnog porodjaja. Apelujem na sestre iz laktarijuma da se malo vise ppsvete porodiljama u porodilistu, a ne da ocekuju privatni angazman. Za sve majke koje imaju zacepljene mlecne kanale – obloge od kupusa su resenje za sve vase muke, uz masiranje ispod tusa, ili nekim neutralnim uljem. Nemojte brinuti, sve se to resi, ne oduatajte od dojenja, koliko god da ta zelja pokusava da vas obuzme u momentima kada vas dojke bole i na samu pomisao da treba da podojite vasu bebu. Srecno, zene!

    11
  17. Kao i u svemu – ne generalizovati. Svaka majka i svaka beba su priča za sebe. Sa prvim sam se izmlazala skoro 3 meseca, pritom prvo pokušam da je dojim a onda flašica mog mleka kad ne uspemo. Ali sam bila uporna i kad smo jednom uspele, dojila sam je 14 meseci. Drugo od početka “prikačeno” na grudi kako treba, sisa na zahtev, vuče jako ali je konstantno vrištao i smirivao se tek kad mu dodam po 30-50ml adaptiranog mleka posle podoja i tada zaspi. To je trajalo opet do trećeg meseca kada sam mu ja postala dovoljna i sisao je do 13 meseci. Znači dva deteta, iste grudi, iste navike i opet različiti problemi. Ključ je u upornosti, ne odustajte! Puno uspeha budućim mamama i onima koje pokušavaju da doje, samo strpljenje, smirenost i upornost, jer verujte ne postoji bolji način povezivanja sa vašom bebom i plakaćete vi kada prestanu da sisaju 🙂

    4
  18. Porodila sam se u Svedskoj pre 3 meseca. Kontrakcije su trajale preko 20 sati sam porodjaj 2h. Rodio se krupan decko, ali meni posteljica nije htela vani, hitna operacija, gubitak preko 4l krvi…uprkos svemu tome beba je cim se rodila bila 30min meni na grudima i babica ga je odmah namestila da sisa. 5h nakon operacije odveli su me u sobu gde je suprug bio sam sa bebom i odmah mi ga dali i pokazali kako da dojim. Odmah je krenuo kolostrum, bebica je naredna 3 dana bila sa nama u sobi konstantno, bez i pominjanja dohrane. Tek kuci kad smo stigli me je svekrva ubedjivala da nemam dovoljno mleka ali zahvaljujuci mojoj upornosti i ogromnoj podrsci supruga, uspesno dojim i beba se vec evo treci mesec goji po 1.2kg za mesec dana. Budite uporne, citajte o dojenju borite se da vase bebice dobiju ono najbolje!

    7
  19. Za pocetak da sestre u porodilistu koje su zaduzene za laktaciju budu ljubaznije prema porodiljama, a ne da nas tretiraju kao stoku. A onda da ne moramo da ih jurimo i molimo da nam nesto pokazu i pomognu… U Nisu je uzasna situacija sto se toga tice. Srecom uvek se nadje neka iskusna mama, pa pomaze ostalim porodiljama.

    7
  20. Porodiliste u Kg…drske i neljubazne pedijatrijske sestre (cast izuzecima ) pogotovu mladje, nikakav savet , niti pomoc oko dojenja ,ne progovaraju…a svaka pomoc zaista je neophodna oko bebe, posebno nakon carskog reza

    1
  21. Ginekolog mi ni u kom trenutku nije spomenuo dojenje, ali sam zato u Betaniji vrlo prijatno iznenadjena jer su mi odmah nakon porodjaja sestre i babica dale bebu da dojim i kasnije dolazile i strpljivo objasnjavale sve dok nisu videle da sam sigurno naucila. 🙂

    0
  22. Bilo bi lepo kad bi to moglo tako, ali praksa je malo drugacija. Ako zele da podrze dojenje neka podrze i mame koje zele da doje a imaju problem da uspostave laktaciju. I to dok su jos u porodilistu! Ja sam se porodila pre 6 dana, imam ogromnu zelju da dojim svoje dete ali i ogroman problem s grudima. U porodilistu su sestre proletale pored mene, pogledaju grudi, kazu da su za desetku da su pune mleka a evo danas one omeksale, mleko u kapljicama, beba vuce na prazno, bradavice ostecene. Evo ja zelim da dojim I da izbacim dohranu i volela bih da je priroda uradila svoje, ali to se nije desilo. Mozda sam i ja negde pogresila ali bi svakako bilo dobro da su sestre iz laktarijuma odvojile malo vise vremena za nekoga kao sto sam ja.

    0
  23. Učitaj još komentara

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Uredba o nacionalnom programu podrške dojenju

Majčino mleko ima neprocenjivu vrednost za sveobuhvatni razvoj, jer sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije, štiti od mnogih infekcija i alergija, a kod odojčadi smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti – stoji u tekstu Uredbe.

Vlada Republike Srbije donela je Uredbu o nacionalnom programu podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta (“Sl. glasnik RS”, br. 53/2018) koja je stupila na snagu 19. jula 2018. godine. 

Sam početak sprovođenja ove Uredbe izazvao je burne reakcije i polemike posebno oko upotrebe adaptirane mlečne formule kao zamene za majčino mleko. Da li se adaptirano mleko zaista ukida, šta sve podrazumeva nova strategija za podsticanje dojenja kod majki i da li su bebe u porodilištu zaista gladne? 

Projekat podrške dojenju izazvao burne reakcije mama>>>
 

Šta podrazumevaju mere za povećanje dojenja?

1. Podržati sve majke da započnu dojenje što je moguće ranije posle porođaja, u okviru jednog sata

2. Ukoliko nije moguće ostvariti kontakt koža-na-kožu neposredno po rođenju, nastojati da se ostvari što je moguće ranije, najkasnije 4 do 6 sati od rođenja

3. Pružiti majkama praktičnu pomoć da započnu i uspostave dojenje

4. Ustanove koje brinu o majci i novorođenčetu treba da omoguće zajednički boravak majke i deteta tokom dana i noći

5. Pomoći majkama da prepoznaju signale novorođenčeta i obučiti ih da prema tome reaguju

6. Odvraćati majke od davanja druge hrane i tečnosti novorođenčetu, osim ako postoje medicinski razlozi

7. Ne davati cucle varalice zdravoj deci koja sisaju.

dojenje
Foto: Shutterstock

Šta će biti zabranjeno?

1. Izlaganje plakata ili drugih materijala proizvođača ili distributera zamena za majčino mleko, flašica, cucli varalica i ostalih materijala kojima se promoviše upotreba tih proizvoda

2. Direktni i posredni kontakt između predstavnika tih proizvođača ili distributera i trudnica ili majki

3. Podela uzoraka, kupona za povlašćenu kupovinu i poklona koji sadrže zamene za majčino mleko, flašice ili materijale kojima se promoviše upotreba tih proizvoda

4. Demonstracije pripreme mlečne formule onima kojima to nije potrebno.

Da li to znači da neće biti adaptiranog mleka za bebe?

Ne. Svaka majka koja ne želi da doji će i dalje moći da u startu da odustane od dojenja i njena beba će dobiti zamenu za majčino mleko. Ipak, svaka upotreba adaptiranog mleka moraće da se upiše u listu koju potpisuje pedijatar. 

Takođe ova strategija obuhvata i pripremu majke za dojenje pa će tako i ginekolog pre porođaja morati da upozna trudnicu sa svim prednostima dojenja, da je uputi gde može da se edukuje o tome i da u njen karton upiše da je ovaj zahtev ispunjen. 

ginekolog o dojenju
Foto: Shutterstock

Da li su bebe u porodilištu gladne?

 Par kapi kolostruma, prvih dana bebinog života u potpunosti zadovoljava bebine potrebe za hranom! 

Prirodan proces stvaranja mleka odgovara potrebama bebe jer se ona rađa sa zalihama hrane koje je preko posteljice dobijala od majke pre rođenja, a želudac joj je toliko mali da samo par kapi veoma važnog kolostruma zadovoljava sve bebine potrebe u prvim danima života.

To znači da je bebi tokom boravka u porodilištu dovoljno samo par mililitara kolistruma i da beba neće biti gladna. 

Šta ako beba plače?

Bebe plaču i to je normalno i plaču iz raznih razloga. Nije svaki bebin plač znak da je bebac gladan.

Plaču i mame nakon porođaja, što je takođe normalno. Većina problema nastaje upravo zbog toga što mama bebin plač tumači kao plač gladi, a sebe doživljava manje vrednom jer ne uspeva da bebu podoji.

posle porodjaja
Foto: Shutterstock 

Podrška majci na samom početku je neophodna i važna ali ta podrška treba da glasi: TI TO MOŽEŠ, a ne kao što je do sada u velikom broju slučajeva bilo: DAJ MENI DA TI NAHRANIM BEBU! 

Takođe je nerealno i neprimereno da se od celokupnog programa primeni samo i isključivo izbacivanje adaptiranog mleka jer mnogo je koraka potrebno učiniti i mnoge stvari menjati kako bi majka i beba dobili najbolju moguću podršku kakvu i zaslužuju. 

Kako se kod nas svaka promena sprovodi polako i teško i sa primenom ovakve strategije očekivane su i burne reakcije i otpori kako kod mama tako i kod zdravstvenih radnika. Ipak, nadamo se da će ovo doneti brojne promene u korist mama, a vi nam pomozite da ispratimo da li se i u kojoj meri koraci ove strategije primenjuju.


Javite nam:
 

  • Da li vas ge ginekolog upoznao sa značajem dojenja? 
  • Da li vas je uputio u školu za trudnice? 
  • Da li je u porodilištu ostvaren kontakt „koža na kožu”
  • Da li su vam sestre u porodilištu pomogle oko dojenja? 

Prijavite se na besplatan seminar o dojenju

 U Bebac startup centru 10. oktobra od 10h održaće se besplatan seminar na kojem ćete dobiti najznačajnije informacije o dojenju i to od strane Jelene Perić, pedijatrijske sestre sa neonatologije u Minhenu. 

Od Jelene ćemo saznati i na koji način se podržavaju mame i bebe nakon porođaja u Nemačkoj! 

Projave za seminar su obavezne klikom na link ispod

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Petak, 11.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije