Foto:

Kako mama treba da se hrani tokom dojenja?

Izvor: Bebac.com

Koliko je bitna ishrana tokom dojenja?

Veoma je bitna! Morate joj posvetiti veliku pažnju, možda čak i veću nego u periodu trudnoće. Imajte na umu činjenicu da i dalje nastavljate sa ishranom svoga deteta, samo sada putem mlečnih žlezda (a ne putem krvi kao što je bio slućaj tokom trudnoće).

Nisam sigurna da li unosim dovoljne količine hranljivih materija, kolike su moje potrebe?

Potrebe u toku dojenja su povećane, a zavise od količine mleka koju vaše žlezde izluče u toku dana (tj. u odnosu na sadržaj hranljivih materija u mleku). S obzirom da vaše dete raste i postaje sve aktivnije, morate da zadovoljite i njegove povećane potrebe u hranljivim materijama.

Ukoliko pogledate sastav majčinog mleka uočićete da njegovim izlučivanjem gubite značajnu količinu hranljivih materija.

Hemijski sastav majčinog mleka:

Hranljive materije%Napomena
Masti3,5%

-prisutne su u vidu sitnih emulgovanih kapljica koje se lako vare i potpunije iskorišćavaju;
-značajan su izvor toplotne energije i liposolubilnih vitamina A i D;
-sadrže više nezasićenih masnih kiselina (količina oleinske kiseline je dva puta veća nego u kravljem mleku);
-najviše masti ima na kraju podoja

Belančevine1,2 – 1,5%Gradivni materijal za nova tkiva i rast deteta (najveći deo belančevina se svari u crevima odojčeta i odlazi u krv gde služi za rast i razvoj mladog organizma, a manji deo ostaje u crevima nesvaren – ima zaštitnu ulogu).
Mlečni šećer (laktoza)7,2%Prisutan u 2 puta većim količinama nego u kravljem mleku.
Voda87,5%Čini najveći procenat majčinog mleka – gubi se tokom dojenja – voditi računa o nadoknadi!
Minerali – soli kalcijuma, kalijuma, fosfora – delom vezane za kazein, a delom u neorganskom obliku – magnezijuma, hlora, natrijuma, sumpora0,2%Majčino mleko ima sve minerale neophodne vašem odojčetu do petog meseca života (od petog meseca života njihov sadržaj u mleku je nedovoljan – naročito u gvožđu).
Vitamini0,3%Sadržaj vitamina u majčinom mleku zavisi od načina ishrane dojilje (ukoliko se pravilno hranite – mleko sadrži dovoljne količine vitamina A, B, i C). Vitamina D nema dovoljno, već se mora dodavati u hranu (dodavanje vitamina D počinje odmah po rođenju, a najbolje od druge nedelje života u vidu ribljeg ulja ili nekog drugog preparata – riblje ulje pored vitamina D sadrži i vitamin A).

Da li su moje energetske potrebe uvećane tokom perioda dojenja?

- Vaše energetske potrebe su znatno povećane u odnosu na period pre trudnoće. Neophodno je da svoju ishranu »pojačate« sa dodatnih 300-500 kcal dnevno (ovu količinu energije daće Vam npr. parče integralnog hleba, 1 bareno jaje i šolja jogurta).

Ukoliko dojite blizance, vaše energetske potrebe rastu za dodatnih 400-800 kcal). Dodatna energija, u odnosu na period pre trudnoće,  neophodna Vam je ne samo zbog dojenja, već i zbog promena kojima je Vaš organizam izložen (manje spavate, aktivniji ste,…).

- Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.

- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!

Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,…). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).

- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.

ishrana tokom dojenja
Foto: Fotolia

Pošto je majčino mleko u periodu dojenja jedini izvor hranljivih materija, pitam se da li se hranim ispravno?

Nepravilna ishrana majke tokom dojenja = nepravilna ishrana bebe koja sisa

Prilikom odabira namirnica koje će se naći na vašem dnevnom jelovniku uvek imajte na umu da direktno utičete na kvalitet mleka kojim hranite vaše dete!

Ukoliko se vi ne hranite pravilno, istovremeno je i ishrana vaše bebe nepravilna (oskudna u nutritivnim sastojcima neophodnim za njen razvoj).
Ispravno se hranite ukoliko:

- Unosite namirnice koje vam ne obezbeđuju samo „prazne” kalorije (slatkiši, alkoholna i gazirana pića, grickalice…).

„Zdrav” izbor je:

  • sveže voće (kao što su jabuke, pomoranđe, breskve, dinja, lubenica, borovnica),
  • voćni sok (najbolje da sami cedite voće, bez dodatka šećera),
  • povrće (sveže, bareno, u vidu variva ili pirea),
  • mleko i mlečni proizvodi (izbegavajte pounomasne proizvode),
  • posno meso,
  • integralne žitarice i njihovo proizvodi,
  • maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje (masti su esencijalne za razvoj nervnog sistema vaše bebe). 

ishrana tokom dojenja

- Tokom prvih dana dojenja možete osetiti izrazitu žeđ – vodu gubite mlekom, jer ona čini najveći procenat majčinog mleka. Nadoknađujte je voćnim sokovima, mlekom, vodom ili bistrom supom, ali ne preterujte, suviše tečnosti može da zaustavi lučenje mleka.

Način pripreme namirnica takođe nije zanemarljiva stavka kada je u pitanju Vaša ishrana u periodu dojenja. Izbegavajte pržena, pohovana i jela bogata mastima, obilnu upotrebu začina i povrća bogatog celulozom.

Interesuje me koliko mleka se izluči u mlečnim žlezdama dojilje?

Prvi dan posle porođaja luči se oko 20ml mleka, 3-4 dana oko 50ml mleka, ta količina se povećava da bi se posle 2 nedelje lučilo oko 1/2l mleka, a kasnije i do 1l mleka dnevno.   Odojče što češće sisa luči se sve veća količina mleka, što znači da pražnjenje dojki stimuliše lučenje mleka.

Od porođaja (u prvih 15 dana) sastav mleka se razlikuje od mleka koje se luči kasnije. Prvo mleko je KOLOSTRUM, a posle 15 dana sastav mleka je konstantan (ZRELO MLEKO). Kolostrum nije obilan, ali je prilagođen odojčetu. Sadrži više belančevina, vitamina i zaštitnih materija nego zrelo mleko, a manje masti i šećera.

Razmišljam da prestanem sa dojenjem, da li je veštačka ishrana jednako zdrava za moju bebu?

Istina je da danas imamo na tržištu veliki izbor preparata koji mogu da zamene majčino mleko. Međutim, majčino mleko je ipak najbolje rešenje.

Navešću vam prednosti dojenja koje će vam dovoljno reći o uticaju dojenja na zdravlje vaše bebe u odnosu na veštačku ishranu:

– Varenje majčinog (humanog) mleka je potpunije i kraće se odvija- po svom sastavu podešeno organima za varenje vaše bebe.

– Sadrži i sastojke koji pomažu njegovo varenje – belančevine (albumini) majčinog mleka u želudcu se zgrušavaju u sitne rastresite grudvice na koje lakše deluju želudačni sokovi.

– Odojče koje dojite znatno je otpornije prema infekcijama od odojčeta koje se veštački hrani, jer majčino mleko sadrži zaštitne materije;

– Mleko posisano neposredno iz dojke skoro ne sadrži bakterije;

– Laktoza – sprečava prolive kod bebe – laktoza majčinog mleka delom stiže u debelo crevo bebe u nesvarenom obliku, gde započinje proces fermentacije (u debelom crevu dolazi do povećanja kiselosti što podstiče razvoj korisnih bakterija koje sprečavaju naseljavanje štetnih bakterija i nastajanje zapaljenja creva praćenih prolivom).

– Majčino mleko zaštitnim materijama štite odojče (naročito u prvim nadeljama) od crevnih infekcija, nekih infekcija disajnih puteva, od prodiranja bakterija u krv i pojave sepse i drugih infekcija.

– Sadrži i materije koje podstiču rast ćelija tela-povoljno utiču na rast zaštitnog omotača (sluzokože) organa za varenje, na rast nerava i očiju, ćelija jetre i dr. organa.

Zašto je majčino mleko zdravije u odnosu na veštačke preparate?

Pored već navedenih prednosti, skrenuću vam pažnju i na činjenicu da je majčino mleko najsavršenija hrana (tzv. PRIRODNA ISHRANA) za odojče i da ni jedno industrijski proizvedeno mleko ne može u potpunosti da ga  zameni. Mleko je osnovna, a u prvim mesecima nakon rođenja i jedina hrana za Vaše odojče. Ono mlekom dobija sve hranljive materije neophodne za osnovne životne potrebe, za održavanje toplote tela u sredini koja je hladnija od majčine utrobe, za pokrete koji postaju sve brži i živahniji, za brz rast i razvoj mladog organizma.

Dojenje predstavlja nastavak prirodne veze između vas i deteta, koja je postojala i pre rođenja. Ono je neophodno u prvim mesecima života, ako ste i vi i dete zdravi i ako imate dovoljne količine mleka. Odojče koje se hrani majčinim mlekom bolje napreduje, ređe pokazuje poremećaje u ishrani, ima jači imunitet, ređe oboljeva. Osnovu majčinog mleka čini voda, a u njoj su rastvoreni svi oni hranljivi sastojci koji mogu da zadovolje sve potrebe u ishrani jednog odojčeta.

Imam problem, lučenje mleka je nedovoljno, kako da hranim moje odojče?

Iako sam prethodno istakla sve prednosti prirodne ishrane (dojenja), naravno veštačka ishrana je (industrijski proizvedenom hranom) ili dohranjivanje kravljim mlekom alternativno je rešenje.

Da li postoje neke prepreke dojenju od strane majke?

Naravno da postoje, i to ne samo od strane majke, već i odojčeta.

Prepreke dojenju od strane majke:

– Mleko u početku sporije nadolazi pa je dete gladno ili mleko suviše jeko nadolazi pa se javlja tvrdoća dojke i odojče ne može da sisa;

– Bradavice mogu biti ili ravne ili uvučene. U tom slučaju mleko »izmuzite« i dajte odojčetu;

– Akutna infekcija majke-odojče treba odvojiti od majke da se ne bi infekcija prenela;

– Ragade (naprsline) na bradavicama praćene bolovima. Savetuje se da se podoj privremeno prekine. Mleko se izmuze i prokuvano daje odojčetu;

– Zapaljenje dojke (Mastitis)-nastaje obično posle ragada, kada bakterije prodru u dojku (možete da primetite po povišenoj telesnoj temperaturi, nabrekloj i bolnoj dojci). Tada je neophodno da privremeno prenete dojenje.

– Hronična oboljenja majke (teška oboljenja jetre, srca, bubrega, maligna oboljenja, žene koje boluju od psihoza i akutne TBC pluća) su stanja u kojima majka ne sme dojiti.

Prepreke dojenju od strane odojčeta:

– Deca sa malom telesnom masom (ispod 1500 grama) su obično slaba, nije im razvijen refleks gutanja i sisanja i obično ne mogu da doje;

– Urođene mane kao što su rascep usne tzv »zečija usta« ili rascep nepca. U tim slučajevima stavljaju se privremene proteze, a kasnije se vrši hiruška intervencija;

– Kijavica (Rinitis) praćena je zapušenjem nosića deteta što znatno otežava dojenje;

– Teže povrede mozga pri porođaju;

– Urođene srčane mane.  

– Belančevine majčinog mleka se razlikuju od belančevina kravljeg mleka (kravlje mleko sadrži 3-4 puta više belančevina nego majčino mleko, sadrži pretežno kazein, a majčino mleko pretežno mlečne albumine koje se lakše vare i boljeg su sastava).

Da li ću nakon dojenja imati poteškoća sa skidanjem masnih naslaga?

Verujem vam da već razmišljate kako ćete se vratiti u formu u kojoj ste bili pre trudnoće. Reći ću vam jedno: uopšte nemate razloga za brigu! Imajte na umu da je povećan unos energetskih i nutritivnih sastojaka neophodan za ishranu vašeg odojčeta i da se odnosi na prva tri meseca dojenja.

kilogrami posle porodjaja
Foto: Fotolia

Nakon ovog perioda (ukoliko nastavite sa dojenjem) troše se masne rezerve stečene u toku trudnoće. Možete čak u prvim mesecima dojenja osetiti izrazitu glad – nikako je ne smete zanemariti (sasvim je prirodna, jer proizvodite hranu za vaše odojče) u strahu za povećanjem telesne mase (ali naravno ne preterujte u količinama i sledite date preporuke).

Primetila sam kod moje bebe izvesne tegobe, da li one mogu biti uzrokovane hranom?

Moguće je da hranom unosite izvesne supstance koje „prelaze” u mleko i izazivaju tegobe kod vaše bebe (grčevi, gasovi,…).

Veliki broj namirnica navodi se kao krivac za pojavu tegoba: luk, praziluk, celer, citrusno voće, karfiol, kupus, začini …

Međutim, njihov uticaj je individualan (bebe različito reaguju na pojedine namirnice). S obzirom na to, predlažemo vam da vodite dnevnik ishrane u kojem ćete beležiti šta pojedete u toku dana – može vam bitno pomoći u identifikaciji i eliminisanju hrane koje šteti vašoj bebi.

U toku dojenja svakako trebate izbegavati (ili njihovu konzumaciju svesti na najmanju moguću meru) alkohol i napitke koji sadrže kofein (kafa, crni čaj, gazirani sokovi). Ove supstance imaju negativan uticaj i po vas (umanjuju lučenje mleka i izazivaju razdražljivost) i po vaše odojče (nervoza, razdražljivost, nesanica…).

Ukoliko se ipak odlučite ove napitke, ograničite količinu i pijte ih minimum 2 sata pre dojenja (vreme neophodno da ih eliminišete iz vašeg organizma). Imajte na umu i činjenicu da navedene supstance veoma brzo prelaze u mleko – što odbija vaše odojče da nastavi sa dojenjem.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (64)

  1. ja jos dojim moje dete ona ima 14 meseci naravno i spremim joj da jede ali ona ne jede mnogo samo dojku vli ona ali ja nemam da je dojim i danu i nocu.shta da radim hvala vas mnogo.

    2
  2. Meni su rekli da mogu da jedem sve sto meni prija i da ono sto nesmeta meni nece ni bebi.Moja beba ima skoro sedam meseci,jos uvek je dojim i nikad nije imala problema sa grcevima niti bilo kakvig drugih problema

    9
  3. Potrebno je unosti dosta kvalitetne hrane i puno, puno tecnosti da bi dojenje bilo potpuno i kvalitetno.
    Sandra, ja tacno godinu dana poslije poroda nisam imala ciklus.To je sve normalno i pratece uz dojenje.Ali naravno i siguran sex.Nikako ne racunaj na to da si neplodna dok dojis.

    13
  4. vec sam pisala na temu dojenja, pa cu neke stvari ponoviti. posto nisam imala dovoljno mleka, pila sam po 7 litara tecnosti dnevno. od svega sto sam probala najvise mi je pomagala BOZA. moram da napomenem da od silne tecnosti nisam imala nikakav apetit,da sam se ugojila celih 10kg za svega 3 meseca. kad je bebac imao 4 meseca prestala sam da pijem bozu i pila sam po 4litre tecnosti dnevno,da bih kad je imao 5 meseci prestala da dojim. probala sam sve sto sam cula ali prosto mleka nikad nije bilo dovoljno. ukratko to je to

    15
  5. Cao svima
    Imam jedan mali problem,mislim da nemam dovoljno mleka jr moja beba koja ima samo mesec dana stalno trazi da sisa a podoj traje nekad i vise od 40min i ako ga ne prekinem u podoj on bi nastavio,u poslednje vreme sam primetila da dojke su skoro prazne kad ih pritisnem.Sta da uradim mogu li da ga dohranujem sa vestackom mleko i dali je vise korisno da ja pijem caj za doilje?

    23
  6. Cao Ivana.Imam i ja bebu od dva mjeseca i meni se desavalo da nemam dovoljno mlijeka i ja samo popijem casu piva i mlijeko nadodje probaj i ti mozda uspijes ali nemoj puno.Sretno

    19
  7. CAO SVIM ZABRINUTIM MAMAMA. . .JA SAM MAJKA TROMJESECNE DJEVOJCICE I CESTO SE DESI DA MI SE UMANJI KOLICINA MLIJEKA,ALI TAJ PROBLEM SAM RIJESILA JER SAM U ISHRANI(SVAKODNEVNOJ) UVRSTILA SVJEZ CRNI LUK.MLIJEKO MI ODMAH NADODJE,A BEBA NEMA NIKAKVIH TEGOBA…!ETO,TO JE SVE!pozdrav

    40
    • Isti slucaj je i kod mene , konstantno jedem i mnogo, i slatko. Cips nikada nisam jela sad mi se prijede da ako ne odem u prodavnicu odmah da kupim mislim da ce da mi se slosi. Tek sam pocela da dodajjem kilograme, i mislim da mi je apetit povecan jer dojim, a i mnogo mleka imam. A u trudnoci sam se manje od 10 kg ugojila, normalno sam jela kao i do tada.

      1
  8. Imam bebu od dva i pol mjeseca i dojim je.u posljednjih par dana sam primjetila da ne jede bas onako cesto kao ranije,ali je miran i spava.kada jede podoj ne traje onako dugo kao prije.da li je sve ok?

    17
  9. Aida, normalno je da podoji vremenom postaju kraci, jer beba nauci bolje da i brze da sisa. Samo prati kako napreduje u tezini, to ce ti biti najbolji pokazatelj da li dovoljno jede.

    12
  10. moja beba ima dva i pol mjeseci i pocela je puno vise i duze da mi doji, bojim se dajoj mojemlijeko nije dovoljno jako i da joj je zbog toga potrebno vise? mada mi po noci zna presvati i do 4 sata. kako da popravim kvalitet mlijeka?

    33
  11. moja beba ima 19 dana i i ma strahovito jake grceve.vec smo pokusali sa mnogim masazama,zagrevanjem stomacica,cajevima,kapima…i nista.u poslednje vreme cesto zna da odbije dojku,ne spava i place po citav dan i noc.dogadja se da jako podriguje po nekoliko puta i da na kraju i povrati to sto je pojeo.u kaki smo primetili zelenkaste mrlje.vodim racuna o ishrani,ne jedem sve ono sta su mi u porodilistu i kasnije patronazne sestre rekle da ne smem.zanima me da li je moje mleko kvalitetno i dovoljno za bebu,i da li postoji jos neki moguci trik kako bi ublazili bol pri grcevima.

    52
  12. Moja beba ima dva mjeseca i tri nedjelje. Dojim je, ona dobro napreduje, ali nemamo bas savrseno ustaljen raspored. Uglavnom joj dajem da jede kad god zatrazi, jer mi se cini da mi u poslijepodnevnim casovima ponestaje mlijeka. U prvom dijelu dana to je na svaka tri sata, ali kasnije je cesce i podoji traju duze. Inace, primjetila sam da mi od kompota vise nadolazi mlijeko, pa u posljednje vrijeme pokusavam tako da povecam kolicinu. I bezalkoholno pivo je pomagalo, ali cini mi se, ipak manje. Nadam se da ce nekom ovo pomoci :).

    34
  13. zdravo!moja beba ima malo vise od mesec dana,i dojim je i dajem joj dohranu jer nemam mleka koliko je njemu potebno i nista mu ne fali cak je i dodao i vise nego sto treba.a ima i grceve dosta i kad pije dohranu sto znaci da nema nikakve veze sa ishranom,jednostavno moraju da imaju grceve zavisi od deteta!!!!

    27
  14. Moje iskustvo sa dojenjem : u pocetku sam bebu dojila na “poziv” , svaki put kada bi zaplakao, sika bi rijesila problem. Medjutim posto su se pojavili grcici, posavjetovala sam se s pedijatrom. Savjet : praviti razlike izmedju podoja na 3-4 sata, podoj treba da traje izmedju 20 i 40 min. i sto je mnogo bitno za sprecavanje grcica treba praviti pauze tokom podoja : tri gutljaja,pa izvaditi bradavicu,pustiti bebu da malo dise i nastaviti. U pocetku je tesko, ali vec nakon par dana beba se navikne tako da sat mozete naviti prema njoj 🙂

    33
  15. zdravo!moje iskustvo sa dojenjem i nije baš najbolje,pošto sam i ćerku i sina dojila samo dva meseca i prešla sam na veštačku hranu.međutim dok mi je ćerka lepo napredovala sin od tri i po meseca je čak i izgubio na težini.neznam dali mu odgovara hrana koju mu dajem?koristila sam novalak a sad sam prešla na bebelak 1.često mi je gladan a popije 120-150

    11
  16. Imam bebu od devet meseci. Jos uvek dojim. Ali se brinem kao svaka zena posle porodjaja, a kod mene je proslo i vise, da li cu ikad oslabiti. Kilaza mi se vrti oko one sa kojom sam izasla iz bolnice, odnosno 10kg vise nego pre trudnoce. Porodila sam se carskim rezom, te mi je stomak velik i slabo se vraca u normalu. Kazu da to ima veze sa dojenjem. Zelim da znam samo kakva su vasa iskustva.

    44
  17. Moja beba ima 3 nedelje. Hranim je nocu vestackom hranom,a danju je dojim. Od skoro ima grceve. Pa mi kazu da je mozda zbog toga sto joj mesam hranu. Da li je to tacno?

    67
  18. Beba mi ima6 meseci i samo je dojim ali moram da se vratim na posao i moram da je dohranjujem ali za sada kada sam joj dala dohranu nije htela uopste, kako oseti ukus dohrane krene da place a stvarno je glasna, jaka i mogu reci teska beba s obzirom da imam i sina i njega sam dojila godinu dana i nije mi pravio problem. Necu da prestanem da je dojim vec dok radim moramo uvesti zamenu kako bih i ja smanjila kolicinu mleka da ne dobijem opet mastitis. Na koji nacin da je ubedim a da je ne izgladnim previse jer ona je tip bebe koja ce pocepati majicu samo da bi sisala

    26
  19. Porodila sam se pre devet meseci carskim rezom.Dojenje je lepo islo i nisam imala problema sa bebom. Jedino sto sam ja poprilicno jako oslabila. Ali sam zatrudnela pre tri meseca. Doktor mi je rekao da nema potrebe da prestajem da dojim jer moja beba vec jako retko sisa,pocela je da rucka. Ali sam ja jako sada oslabila i ako samo 2x dnevno dojim i cini mi se da mi mleko presusuje,a stvarno mnogo jedem i to raznovrsnu hranu i stvarno se trudim da sto vise unesem u organizam ali ne ide. Da li postoji neka posebna ishrana za ovakav slucaj? Ili ipak moram da prestanem skroz sa dojenjem

    42
  20. Moj sin ce uskoro napuniti 4 mjeseca. Dojim od prvog dana. Super mu je sve krenulo, i idalje jede i super napreduje. Posto sam se vec vratila na posao, pumpam i ima vec 50 kesica punim mojim mlijekom u zamrzivacu da muz da dok mene nema. U zadnjih 10-tak dana, sin manje jede tokom dana, ali zato noci se budi po 5 puta da jede i primjetila sam da ga nesto muci….posto se ja budim oko 6 da idem na posao, stvarno sa iscrpljena od budjenja po pet puta….citala sam da opet prolazi kroz “growth spurt”
    gdje naglo dijete raste. Jeste li vi imali slicna iskustva?

    44
    • meni je savetnica za dojenje rekla 6 sati na sobnoj temperaturi,6 dana u frizideru 6 meseci u zamrzivacu.stim da ih podelis cini mi se po 120 ml.jel ako stavis veliku kolicnu zajedno koju beba ne moze da popije i ako podgrejes sve a beba ne popije sve ostatak mozes da bacis.

      18
  21. Ne slazem se s navedenim u tekstu. Dati detetu mleko iz flasice zbog ravnih/uvucenih bradavica. Licno imam uvucene bradavice i dojim bebu. Da jeste veci izazov ali i to se nauci, i beba i majka. Takodje mislim da ne treba prekidati dojenje zbog ragada.

    71
    • Slazem se, meni je beba sama izvukla, a sto se ragada tice savetovali su me samo ako pocnu da krvare da cedim mleko i dajem bebi na kasikicu kako se ne bi navikvala na cucle.

      16
    • Ako neko ima taj problem sa bradavicama moze koristiti silikonske MaM su najbolje, drugo samo namazite svoje mleko na bradavice postedite na neko vreme u toku dana i nema problema

      0
  22. Sve sto vama smeta smetace i bebi, meni je pedijatar rekla da jedem sta god mi dusa pozeli,i da slobodno jedem i slatko i da pijem sto vise tecnosti(caj,sok,voda). Naravno dosta supe,i raznovrsne hrane povrca,voca i mesa(piletina,curetina,teletina i ne masna svinjetina) da bi se beba kada pocne da rucka sto pre navikla na svakakve ukuse. Tako je meni preporucila pedijatrica, ja sam cak jela i crni luk, i moj bebac nije nikad imao grceve, niti se bunio posle nekih namirnica koje sam jela.

    45
  23. Ne treba jesti jagode,maline,borovnice…kostunjavo voce,med i slicne alergene do sestog meseca zbog mogucih alergija. U prva tri meseca izbegavati mahunasto povrce, kupus,citrusno voce,ljuto, a preporucljivo i kravlje mleko i mlecne proizvode ukoliko beba ima grceve.

    96
  24. Ja imam petoro djece. Svako od njih sam dojila po 1,5 godinu. Jela sam sve živo a pila sve osim alkohola i gaziranih pića. Svi su ok zdravi, nisu alergični ni na šta.

    56
  25. Pomoc mame!
    Kad sam rodila cerkicu dojila sam je do 1 i 7 meseci. A sad prenedelju ipo dana dobili smo jos jednog malog clana Stefana. E sad sve je dobro nego vec 2-3 dana imam osecaj da bi stalno sisao. Spava kako kad sat ipo nekad i dva… Bojim se da mi je mleko oslabilo. Pomozite mi

    145
    • Poz evo mogu ti reci da sam dosta iskusna mama imam 5-oro djece 🙂
      Sve sam ih dojila oko 13,14mjeseci, hajmo rec bez neke prihrane mozda nekad malkice supice protiv njihove volje. Samo cesto doji ispočetka nadoći će mlijeko a to sto spava mislim da je ok jer da place sigurno bi bilo zbog mlijeka.

      29
    • Skok u razvoju. Karaktisticni su za brojeve 3/6/9 dana nedelja i meseci. Traju po par dana i to su periodi ucestalog sisanja (na svakih 5min) kada je potrebno samo pustiti bebu da sisa jer tako navlaci kolicinu za sledeci period. Koliko su ti skokovi stresni za majku znajte da uglavnom posle svakog skoka beba iznenadi nekom novinom, krece da se smeje, okrece na bok, propuzi itd…

      6
  26. Ako moze pomoc bilo koga posto sam skroz zbunjena vise 😵 Dojim bebu,beba ima mesec ipo…stsvim ga na grudi da doji,vuce malo i pocne da vristi i zagrcne se itd…znacdrugoj dojci mi curi mleko u mlazu 😣 sklonim bebu ,posto mislim da ima previse mleka jelte…i uzmem pumpicu da se izmuzem…kad ono nista 😣 izmuz jedva 40 ml izuz obe dojke…o cemu se radi 😒 vise sam skroz zbunjena…do skoro sam muzla po 100ml…ovo se desava zadnje dve nedelje 😐 pomaziteeeeee

    198
    • Pumpica ne moze da izvuce mleko do kraja,probaj rukom da se izmuzes i videces da ima mnogo mleka jos..beba place jer je jak mlaz,otpusti pre sisanja mleko,pa tek onda daj bebi siku

      13
    • Mleko ne nadolazi od hrane i pica (istina, postoje odredjene namernice, poput caja od piskavice koje dizu nivo prolaktina pa uticu na kolicinu). Od saveta da se jede/pije poput “sok od jabuke, kompoti, keksici, plazme itd” mozete samo povecati svoju kilazu i nosta vise.

      Placebo efekat moze da postoji i autosugestija da neki XY keks/napitak pomazu, ali to je i dalje samo placebo.

      Sto se vise dojke prazne (sisanje / izdajanje) to ce vise mleka da se proizvodi. Princip ponude i potraznje.

      Najbolji nacin da se poveca kolicina mleka je uvesti dodatne podoje i/ili cesta izdajanje posle podoja. Pri izdajanju nije toliko vazna kolicina koja se izdoji (neke zene ne mogu da izdoje ni 5ml a sasvim normalno doje i imaju mleka) nego podsticaj/stimulacija grudi koja salje signal da je potraznja povecana pa ce se i proizvodnja povecati.

      14
  27. Učitaj još komentara

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Koliko je bitna ishrana tokom dojenja?

Veoma je bitna! Morate joj posvetiti veliku pažnju, možda čak i veću nego u periodu trudnoće. Imajte na umu činjenicu da i dalje nastavljate sa ishranom svoga deteta, samo sada putem mlečnih žlezda (a ne putem krvi kao što je bio slućaj tokom trudnoće).

Nisam sigurna da li unosim dovoljne količine hranljivih materija, kolike su moje potrebe?

Potrebe u toku dojenja su povećane, a zavise od količine mleka koju vaše žlezde izluče u toku dana (tj. u odnosu na sadržaj hranljivih materija u mleku). S obzirom da vaše dete raste i postaje sve aktivnije, morate da zadovoljite i njegove povećane potrebe u hranljivim materijama.

Ukoliko pogledate sastav majčinog mleka uočićete da njegovim izlučivanjem gubite značajnu količinu hranljivih materija.

Hemijski sastav majčinog mleka:

Hranljive materije%Napomena
Masti3,5%

-prisutne su u vidu sitnih emulgovanih kapljica koje se lako vare i potpunije iskorišćavaju;
-značajan su izvor toplotne energije i liposolubilnih vitamina A i D;
-sadrže više nezasićenih masnih kiselina (količina oleinske kiseline je dva puta veća nego u kravljem mleku);
-najviše masti ima na kraju podoja

Belančevine1,2 – 1,5%Gradivni materijal za nova tkiva i rast deteta (najveći deo belančevina se svari u crevima odojčeta i odlazi u krv gde služi za rast i razvoj mladog organizma, a manji deo ostaje u crevima nesvaren – ima zaštitnu ulogu).
Mlečni šećer (laktoza)7,2%Prisutan u 2 puta većim količinama nego u kravljem mleku.
Voda87,5%Čini najveći procenat majčinog mleka – gubi se tokom dojenja – voditi računa o nadoknadi!
Minerali – soli kalcijuma, kalijuma, fosfora – delom vezane za kazein, a delom u neorganskom obliku – magnezijuma, hlora, natrijuma, sumpora0,2%Majčino mleko ima sve minerale neophodne vašem odojčetu do petog meseca života (od petog meseca života njihov sadržaj u mleku je nedovoljan – naročito u gvožđu).
Vitamini0,3%Sadržaj vitamina u majčinom mleku zavisi od načina ishrane dojilje (ukoliko se pravilno hranite – mleko sadrži dovoljne količine vitamina A, B, i C). Vitamina D nema dovoljno, već se mora dodavati u hranu (dodavanje vitamina D počinje odmah po rođenju, a najbolje od druge nedelje života u vidu ribljeg ulja ili nekog drugog preparata – riblje ulje pored vitamina D sadrži i vitamin A).

Da li su moje energetske potrebe uvećane tokom perioda dojenja?

- Vaše energetske potrebe su znatno povećane u odnosu na period pre trudnoće. Neophodno je da svoju ishranu »pojačate« sa dodatnih 300-500 kcal dnevno (ovu količinu energije daće Vam npr. parče integralnog hleba, 1 bareno jaje i šolja jogurta).

Ukoliko dojite blizance, vaše energetske potrebe rastu za dodatnih 400-800 kcal). Dodatna energija, u odnosu na period pre trudnoće,  neophodna Vam je ne samo zbog dojenja, već i zbog promena kojima je Vaš organizam izložen (manje spavate, aktivniji ste,…).

- Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.

- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!

Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,…). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).

- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.

ishrana tokom dojenja
Foto: Fotolia

Pošto je majčino mleko u periodu dojenja jedini izvor hranljivih materija, pitam se da li se hranim ispravno?

Nepravilna ishrana majke tokom dojenja = nepravilna ishrana bebe koja sisa

Prilikom odabira namirnica koje će se naći na vašem dnevnom jelovniku uvek imajte na umu da direktno utičete na kvalitet mleka kojim hranite vaše dete!

Ukoliko se vi ne hranite pravilno, istovremeno je i ishrana vaše bebe nepravilna (oskudna u nutritivnim sastojcima neophodnim za njen razvoj).
Ispravno se hranite ukoliko:

- Unosite namirnice koje vam ne obezbeđuju samo „prazne” kalorije (slatkiši, alkoholna i gazirana pića, grickalice…).

„Zdrav” izbor je:

  • sveže voće (kao što su jabuke, pomoranđe, breskve, dinja, lubenica, borovnica),
  • voćni sok (najbolje da sami cedite voće, bez dodatka šećera),
  • povrće (sveže, bareno, u vidu variva ili pirea),
  • mleko i mlečni proizvodi (izbegavajte pounomasne proizvode),
  • posno meso,
  • integralne žitarice i njihovo proizvodi,
  • maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje (masti su esencijalne za razvoj nervnog sistema vaše bebe). 

ishrana tokom dojenja

- Tokom prvih dana dojenja možete osetiti izrazitu žeđ – vodu gubite mlekom, jer ona čini najveći procenat majčinog mleka. Nadoknađujte je voćnim sokovima, mlekom, vodom ili bistrom supom, ali ne preterujte, suviše tečnosti može da zaustavi lučenje mleka.

Način pripreme namirnica takođe nije zanemarljiva stavka kada je u pitanju Vaša ishrana u periodu dojenja. Izbegavajte pržena, pohovana i jela bogata mastima, obilnu upotrebu začina i povrća bogatog celulozom.

Interesuje me koliko mleka se izluči u mlečnim žlezdama dojilje?

Prvi dan posle porođaja luči se oko 20ml mleka, 3-4 dana oko 50ml mleka, ta količina se povećava da bi se posle 2 nedelje lučilo oko 1/2l mleka, a kasnije i do 1l mleka dnevno.   Odojče što češće sisa luči se sve veća količina mleka, što znači da pražnjenje dojki stimuliše lučenje mleka.

Od porođaja (u prvih 15 dana) sastav mleka se razlikuje od mleka koje se luči kasnije. Prvo mleko je KOLOSTRUM, a posle 15 dana sastav mleka je konstantan (ZRELO MLEKO). Kolostrum nije obilan, ali je prilagođen odojčetu. Sadrži više belančevina, vitamina i zaštitnih materija nego zrelo mleko, a manje masti i šećera.

Razmišljam da prestanem sa dojenjem, da li je veštačka ishrana jednako zdrava za moju bebu?

Istina je da danas imamo na tržištu veliki izbor preparata koji mogu da zamene majčino mleko. Međutim, majčino mleko je ipak najbolje rešenje.

Navešću vam prednosti dojenja koje će vam dovoljno reći o uticaju dojenja na zdravlje vaše bebe u odnosu na veštačku ishranu:

– Varenje majčinog (humanog) mleka je potpunije i kraće se odvija- po svom sastavu podešeno organima za varenje vaše bebe.

– Sadrži i sastojke koji pomažu njegovo varenje – belančevine (albumini) majčinog mleka u želudcu se zgrušavaju u sitne rastresite grudvice na koje lakše deluju želudačni sokovi.

– Odojče koje dojite znatno je otpornije prema infekcijama od odojčeta koje se veštački hrani, jer majčino mleko sadrži zaštitne materije;

– Mleko posisano neposredno iz dojke skoro ne sadrži bakterije;

– Laktoza – sprečava prolive kod bebe – laktoza majčinog mleka delom stiže u debelo crevo bebe u nesvarenom obliku, gde započinje proces fermentacije (u debelom crevu dolazi do povećanja kiselosti što podstiče razvoj korisnih bakterija koje sprečavaju naseljavanje štetnih bakterija i nastajanje zapaljenja creva praćenih prolivom).

– Majčino mleko zaštitnim materijama štite odojče (naročito u prvim nadeljama) od crevnih infekcija, nekih infekcija disajnih puteva, od prodiranja bakterija u krv i pojave sepse i drugih infekcija.

– Sadrži i materije koje podstiču rast ćelija tela-povoljno utiču na rast zaštitnog omotača (sluzokože) organa za varenje, na rast nerava i očiju, ćelija jetre i dr. organa.

Zašto je majčino mleko zdravije u odnosu na veštačke preparate?

Pored već navedenih prednosti, skrenuću vam pažnju i na činjenicu da je majčino mleko najsavršenija hrana (tzv. PRIRODNA ISHRANA) za odojče i da ni jedno industrijski proizvedeno mleko ne može u potpunosti da ga  zameni. Mleko je osnovna, a u prvim mesecima nakon rođenja i jedina hrana za Vaše odojče. Ono mlekom dobija sve hranljive materije neophodne za osnovne životne potrebe, za održavanje toplote tela u sredini koja je hladnija od majčine utrobe, za pokrete koji postaju sve brži i živahniji, za brz rast i razvoj mladog organizma.

Dojenje predstavlja nastavak prirodne veze između vas i deteta, koja je postojala i pre rođenja. Ono je neophodno u prvim mesecima života, ako ste i vi i dete zdravi i ako imate dovoljne količine mleka. Odojče koje se hrani majčinim mlekom bolje napreduje, ređe pokazuje poremećaje u ishrani, ima jači imunitet, ređe oboljeva. Osnovu majčinog mleka čini voda, a u njoj su rastvoreni svi oni hranljivi sastojci koji mogu da zadovolje sve potrebe u ishrani jednog odojčeta.

Imam problem, lučenje mleka je nedovoljno, kako da hranim moje odojče?

Iako sam prethodno istakla sve prednosti prirodne ishrane (dojenja), naravno veštačka ishrana je (industrijski proizvedenom hranom) ili dohranjivanje kravljim mlekom alternativno je rešenje.

Da li postoje neke prepreke dojenju od strane majke?

Naravno da postoje, i to ne samo od strane majke, već i odojčeta.

Prepreke dojenju od strane majke:

– Mleko u početku sporije nadolazi pa je dete gladno ili mleko suviše jeko nadolazi pa se javlja tvrdoća dojke i odojče ne može da sisa;

– Bradavice mogu biti ili ravne ili uvučene. U tom slučaju mleko »izmuzite« i dajte odojčetu;

– Akutna infekcija majke-odojče treba odvojiti od majke da se ne bi infekcija prenela;

– Ragade (naprsline) na bradavicama praćene bolovima. Savetuje se da se podoj privremeno prekine. Mleko se izmuze i prokuvano daje odojčetu;

– Zapaljenje dojke (Mastitis)-nastaje obično posle ragada, kada bakterije prodru u dojku (možete da primetite po povišenoj telesnoj temperaturi, nabrekloj i bolnoj dojci). Tada je neophodno da privremeno prenete dojenje.

– Hronična oboljenja majke (teška oboljenja jetre, srca, bubrega, maligna oboljenja, žene koje boluju od psihoza i akutne TBC pluća) su stanja u kojima majka ne sme dojiti.

Prepreke dojenju od strane odojčeta:

– Deca sa malom telesnom masom (ispod 1500 grama) su obično slaba, nije im razvijen refleks gutanja i sisanja i obično ne mogu da doje;

– Urođene mane kao što su rascep usne tzv »zečija usta« ili rascep nepca. U tim slučajevima stavljaju se privremene proteze, a kasnije se vrši hiruška intervencija;

– Kijavica (Rinitis) praćena je zapušenjem nosića deteta što znatno otežava dojenje;

– Teže povrede mozga pri porođaju;

– Urođene srčane mane.  

– Belančevine majčinog mleka se razlikuju od belančevina kravljeg mleka (kravlje mleko sadrži 3-4 puta više belančevina nego majčino mleko, sadrži pretežno kazein, a majčino mleko pretežno mlečne albumine koje se lakše vare i boljeg su sastava).

Da li ću nakon dojenja imati poteškoća sa skidanjem masnih naslaga?

Verujem vam da već razmišljate kako ćete se vratiti u formu u kojoj ste bili pre trudnoće. Reći ću vam jedno: uopšte nemate razloga za brigu! Imajte na umu da je povećan unos energetskih i nutritivnih sastojaka neophodan za ishranu vašeg odojčeta i da se odnosi na prva tri meseca dojenja.

kilogrami posle porodjaja
Foto: Fotolia

Nakon ovog perioda (ukoliko nastavite sa dojenjem) troše se masne rezerve stečene u toku trudnoće. Možete čak u prvim mesecima dojenja osetiti izrazitu glad – nikako je ne smete zanemariti (sasvim je prirodna, jer proizvodite hranu za vaše odojče) u strahu za povećanjem telesne mase (ali naravno ne preterujte u količinama i sledite date preporuke).

Primetila sam kod moje bebe izvesne tegobe, da li one mogu biti uzrokovane hranom?

Moguće je da hranom unosite izvesne supstance koje „prelaze” u mleko i izazivaju tegobe kod vaše bebe (grčevi, gasovi,…).

Veliki broj namirnica navodi se kao krivac za pojavu tegoba: luk, praziluk, celer, citrusno voće, karfiol, kupus, začini …

Međutim, njihov uticaj je individualan (bebe različito reaguju na pojedine namirnice). S obzirom na to, predlažemo vam da vodite dnevnik ishrane u kojem ćete beležiti šta pojedete u toku dana – može vam bitno pomoći u identifikaciji i eliminisanju hrane koje šteti vašoj bebi.

U toku dojenja svakako trebate izbegavati (ili njihovu konzumaciju svesti na najmanju moguću meru) alkohol i napitke koji sadrže kofein (kafa, crni čaj, gazirani sokovi). Ove supstance imaju negativan uticaj i po vas (umanjuju lučenje mleka i izazivaju razdražljivost) i po vaše odojče (nervoza, razdražljivost, nesanica…).

Ukoliko se ipak odlučite ove napitke, ograničite količinu i pijte ih minimum 2 sata pre dojenja (vreme neophodno da ih eliminišete iz vašeg organizma). Imajte na umu i činjenicu da navedene supstance veoma brzo prelaze u mleko – što odbija vaše odojče da nastavi sa dojenjem.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Četvrtak, 10.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije