Kako se bezbedno zamrzava hrana?
Ukoliko kupujete veće količine namirnica uvek možete da ih sačuvate u zamrzivaču. Neko voće ili povrće mora da se obradi da bi se zamrzlo, a neko je samo potrebno odložiti.
Foto: Unsplash
Pročitajte i: Ideje za večeru: Šta bebe jedu pred spavanje?
Kako se zamrzava voće?
Ukoliko ste kupili veću količinu voća trebalo bi da znate kako da na najbolji način očuvate njihove zdrave sastojke i svežinu u zamrzivaču:
Kajsije – mogu da se zamrznu sirove ili ako ih prethodno skuvate. Ipak, mogu da budu vodnjikave kada se odmrznu.
Kruške – mogu da se zamrzavaju sirove ili skuvane. Mogu i da dobiju braonkastu boju kada se odlede, što ne utiče na ukus i hranljivost kruške.
Banane – najbolje je da ih zamznete sirove jer se na taj način najbolje čuva njihova hranljivost i zdravi sastojci.
Foto: Unsplash
Koje povrće može da se zamrzava?
Pasulj – može da se zamrzava, a ukoliko je termički obrađen – sačekati da se potpuno ohladi pre zamrzavanja
Karfiol – može da se zamrzava ali bi trebalo prethodno da se blanšira
Brokoli – može da se zamrzava ali bi trebalo prethodno da se blanšira, blanširanje je procedura kada par minuta prokuvate povrće a nakon toga ga stavite u hladnu vodu. Kada ga izvadite, spakujete ga u kese ili posude i zamrznite ga.
Foto: Unsplash
Šargarepa – može da se zamrzava ali bi trebalo prethodno da se blanšira, ukoliko je iseckate na manje komade prokuvajte je oko 2 minuta, ako ih ostavljate cele prokuvavajte je oko 5 minuta.
Pročitajte i: Nesvakidašnje kombinacije voća i povrća koje bebe obožavaju
Koliko dugo sme da se meso čuva u zamzivaču?
Kada pripremate hranu za bebe nisu vam potrebne velike količine mesa pa pre zamrzavanja iseckajte je na komadiće koliko vam je potrebno po obroku. Pakujte ih u manje kesice, pa kada pripremate možete uzeti samo jedan komadić da odmrznete. Kesu obavezno dobro zatvoriti da ne bi bila u dodiru sa vazduhom koji može da isuši meso. Takođe kada budete odleđivali meso možete potopiti kesu u hladnu vodu da biste ubzali proces odmrzavanja.
Foto: Pixabay
Šta od hrane ne bi trebalo zamrzavati?
Kada govorimo o hrani za bebe uvek je najbolje birati sveže namirnice upravo zbog njihovih zdravih sastojaka koje su jedino na taj način zagarantovane. Ipak, neke namirnice ne gube (mnogo) od svog kvaliteta i zdravih sastojaka čak i kada se zamrznu pa tek onda koriste.
Foto: Unsplash
Namirnice koje bi trebalo izbegavati iz zamrzivača, pogotovo ako pripremate hranu za najmlađe su: cvekla, zelena salata, praziluk, rotkvice, tikvice, špargla, plavi patlidžan.
Ovo povrće u velikoj meri gubi svoje zdrave sastojke, te zamrzavanjem potpuno gube svoju nutritivnu vrednost.
Preporuka je da se od voća ne zamrzava ništa sem bobičastog voća koje u najmanjoj meri gubi svoje zdrave sastojke i nakon odmrzavanja, dok mnogo drugo voće, pogotovo ono koje je puno vode gubi i zdrave i nutritivne sastojke, te posle odmrzavanja nema ni svoj (prepoznatljiv) ukus.
Rok zamrzavanja namirnica
Čak i namirnice koje mogu da se zamrzavaju i koje na taj način ne gube svoje zdrave sastojke ipak ne mogu da budu u zamrzvaču predugo. Ovo su vremenski rokovi u zamrzivaču za određene namirnice:
Povrće – od 9 do 12 meseci
Orašasti plodovi – do 3 meseca
Citrusi – do 3 meseca
Kuvani pirinač – do 3 meseca
Živa jaja – do mesec dana
Mleko – od 3 do 6 meseci
Začinsko bilje – do 12 meseci
Komentari (0)