Nedavno se pojavilo PITANJE u Facebook grupi BEBAC trudnice i mame o tetki jedne bebe od osam meseci koja je dala keks bez pitanja, što je izazvalo različite reakcije među mamama. Ova situacija podstakla je razgovor o granicama u vaspitanju, različitim mišljenjima mama i važnosti informisane ishrane za bebe.
Šta su druge mame rekle za tetku?
Svaka mama ima svoj pristup vaspitanju i ishrani svoje bebe, i važno je poštovati te različite perspektive. Kroz razgovor i međusobno razumevanje, porodica može zajedno donositi odluke koje će najbolje odgovarati zdravlju i dobrobiti bebe.
Rizik od gušenja
Takođe, treba napomenuti da je izbor hrane od suštinskog značaja kako bi se izbegle potencijalne opasnosti po zdravlje bebe. Na primer, tvrdi keks može predstavljati rizik od gušenja kod malih beba, posebno ako nisu dovoljno razvile sposobnost žvakanja. Zbog toga je važno da roditelji budu informisani o vrstama hrane koje su pogodne za uzrast njihove bebe i da pažljivo biraju namirnice kako bi osigurali siguran i zdrav početak ishrane svoje dece.
Zvanične preporuke Američke pedijatrijske akademije
„Težite da unos dodatnog šećera bude manji od 25 grama (otprilike 6 kašičica) dnevno za decu stariju od 2 godine. Izbegavajte da deci mlađoj od 2 godine servirate hranu i napitke sa dodatnim šećerom.”
View this post on Instagram
Ovo je zvanična preporuka Američke Akademije za Pedijatriju (American Academy of Pediatrics – AAP). Dodajmo još nekoliko rečenica kako bismo pojasnili zašto je ova preporuka važna:
Ograničavanje unosa dodatnog šećera u ishranu dece igra ključnu ulogu u očuvanju njihovog zdravlja. Preterani unos šećera može dovesti do problema kao što su gojaznost, karijes, metabolički poremećaji i povećani rizik od hroničnih bolesti kao što su dijabetes tipa 2 i srčane bolesti. Deca mlađa od 2 godine posebno su osetljiva na negativne efekte šećera i zbog toga se preporučuje da se potpuno izbegava dodatni šećer u njihovoj ishrani. Za stariju decu, cilj je održavanje unosa šećera na niskom nivou kako bi se obezbedilo optimalno zdravlje i prevencija zdravstvenih problema u budućnosti.
Uvođenje novih namirnica je na odluci roditelja i PEDIJATRA.
Naročito je važno naglasiti da uvođenje svake nove vrste namirnice u ishranu bebe nosi sa sobom rizik od alergijskih reakcija. Svaka beba je jedinstvena i može imati različite reakcije na određene sastojke hrane. Zbog toga je proces uvođenja novih namirnica trebalo bi pažljivo planirati i kontrolisati.
Odgovornost za odabir i uvođenje novih namirnica isključivo leži na roditeljima ili starateljima bebe kao i veoma bitnoj odluci pedijatra. Pre nego što se bilo koja nova hrana ponudi bebi, roditelji bi trebalo da se konsultuju sa pedijatrom kako bi se osiguralo da je to sigurno za njihovu bebu. Pedijatar će moći da pruži informacije o alergijskim reakcijama, rizicima i kako pravilno uvesti nove namirnice u ishranu.
View this post on Instagram
Kada se uvodi nova hrana, preporučuje se postupno uvođenje jednog novog sastojka na svakih nekoliko dana kako bi se pratila reakcija bebinog tela. Ako se primeti bilo kakva neobična reakcija, kao što su osip, oticanje, ili gastrointestinalni problemi, odmah se treba konsultovati sa stručnjakom za ishranu ili pedijatrom.
S obzirom na ovu važnu dimenziju uvođenja hrane u ishranu bebe, roditelji i staratelji trebalo bi da budu pažljivi i obazrivi, uzimajući u obzir zdravstvene faktore i potrebe svoje bebe kako bi se osiguralo da ishrana bude sigurna i odgovarajuća za njen rast i razvoj.
View this post on Instagram
Komentari (0)