Kada se uvode dinje u ishranu bebe?
Leto je sezona kada nam pristižu dinje – ukusne, slasne, sočne i slatke, ali i hranljive i veoma zdrave. Mnogima je upravo dinja omiljena poslastica tokom leta, a ukusom se slaže i sa drugim letnjim plodovima – lubenicom, breskvama, kajsijama…
Kada je u pitanju uvođenje dinje u ishranu bebe – stručnjaci ne preporučuju da ona bude među prvim namirnicama koje će beba jesti, ali da je već sam osam meseci beba spremna da je proba. Pre nego što je uvedete u ishranu svoje bebe – posavetujte se sa pedijatrom, kao i prilikom uvođenja drugih namirnica.
Iako nije među najčećim alergenima, prvi zalogaji dinje mogu izazvati određene reakcije kod dece. Najčešće je to u pitanju osip koji se pojavljuje oko usta deteta, a uzrokuje ga visoka “kiselost” dinje i ne predstavlja alergijsku reakciju. Ipak, ako se stanje ne popravi brzo ili se pogorša – potražite savet lekara.
Zašto su dinje dobre za zdravlje?
Dinje se u velikoj meri sastoje od vode, pa je redovna konzumacija dinje jedan od boljih načina da se hidrirate tokom leta, što je veoma važno i najmlađima. Njena tekstura je takođe veoma primamljiva za mališane, a bogatstvo vlaknima čini je sjajnom u borbi protiv zatvora, a potpomaže i lakše varenje.
Visok nivo vitamina A i C čini dinju odličnom i u borbi za jak imunitet, dok velika koncentracija beta karotena u dinji ima veliku ulogu u održavanju vida zdravim i u pravilnom razvoju očiju kod mališana.
Kako izabrati i čuvati dinje?
Prilikom izbora dinje trebalo bi obratiti pažnju na čvrstinu njene kore – koja ne bi trebala da lako ugiba ako je malo pritisnete, dok je njen miris svež i slatkast. Ovako ćete biti sigurni da ste uzeli zrelu i zdravu dinju, koja nije počela da se kvari i nije uvela.
Kako biste što duže očuvali dinju nakon kupovine, potrebno je da je čuvate u frižideru, čak iako nije načeta. Ako je, pak, presečena i otvorena – zaštitite je prijanjajućom folijom kako bi zadržala sočnost, ali i kako biste zaštitili ostale namirnice u frižideru od njenog jakog mirisa.
Priprema dinja za mališane – recepti
Slasnost i meka tekstura dinje čine ovu namirnicu lakom za uvođenje, a mališani je brzo i rado prihvate. Osim toga, lako se uklapa sa drugim namirnicama, žitaricama, voćem i povrćem.
Foto: Freepik
Voćna pire-salata
Izaberite najslasnije voće i povrće koje ste već uveli u ishranu svoje bebe i sveže ih nasecite u jednu posudu. Uz dinje veoma lepo idu breskve, kajsije, lubenica, ali i avokado, banana, kruška. Nakon što ste odabrali željenu kombinaciju namirnica – ispasirajte ih i poslužite mališanu kao užinu.
Voćni jogurt
Dinja lako može biti i deo voćnog jogurta. Izaberite željeno voće i ispasirajte ga zajedno sa jogurtom. Ukoliko želite malo gušću varijantu – umesto tečnog, koristite grčki jogurt.
Hrana za prstiće
Kada bebi porastu prvi zubići ona je polako spremna za prve “ozbiljnije” zalogaje, pa je hrana za male prste veoma važna. Ovde se preporučuje voće i povrće koje beba može lako da “sažvaće”, koje je meko i sočno. Upravo je zato i dinja jedna od boljih namirnica za prvu hranu za prstiće – samo potražite onu koja je meka i sočna i isecite na manje komadiće.
Najbolji recept da mališani prihvate novu namirnicu svakako je upornost ali i raznovrsnost namirnica, ukusa i mirisa koji će svaki obrok učiniti lepšim. Raznovrsna ishrana svakako je važna za zdravlje, zato je važno naučiti dete od prvih zalogaja da jedu i voće i povrće.
Komentari (0)