Odmah na početku rećićemo vam da su bebe spremne za svaku vrstu putovanja kada napune tri-četiri meseca. Verovali ili ne one mnogo bolje podnose promenu sredine nego što mi to mislimo.
Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da se vi i vaša beba opustite i uživate u danima na plaži:
Boravak na suncu
Ne zaboravite da i kada je oblačno, sunčevi zraci prolaze kroz oblake i osetljiva koža vaše bebe može da izgori, pa je od velike važnosti da je zaštitite.
Ako je vaša beba mlađa od šest meseci, držite je podalje od sunca i ostanite u hladu. Starije bebe ili deca treba da izbegavaju boravak na suncu između 11 i 16 časova jer je tada najtopliji deo dana.
Izvor: Shutterstock
Kada je beba na suncu treba je obući u svetli, pamučnu odeću koja pokriva njene noge i ruke. Stavite joj šešir sa širokim obodom koji prekriva lice i vrat i naočare za sunce kako biste joj zaštitili oči od sunca i peska.
Pre nego što izađete na sunce, nanesite adekvatnu kremu za sunčanje na svaku oblast kože vaše bebe koja nije pokrivena odećom ili šeširom, uključujući ruke i noge. Možda će vam biti lakše da nanesete kremu ujutru, pre nego što obučete bebu jer ćete na taj način biti sigurni da niste zanemarili bitne delove kože. Ne zaboravite da mažete bebu bar svakih par sati čak i ako je krema za sunčanje vodootporna.
Šta poneti na plažu?
Peškire. Za bebe su preporučljivi oni sa kapuljačom jer ih štite od vetra koji neretko duva na otvorenim plažama.
Suncobran. Čak i ako ste odabrali destinaciju za letovanje sa bebom koja obiluje borovim šumama, neophodan vam je suncobran.
Bazenčić. Male bebe se uglavnom ne osećaju prijatno kada ugledaju veliko plavetnilo isprad sebe. More ih uplaši i često ne žele da se kupaju kada su baš male. Zato će vam bazenčić u koji ćete sipati morsku vodu da se beba brčka i rashlađuje, biti od velike koristi.
Prostirka za plažu. Ne samo da su korisne za sedenje, već predstavljaju i zaštitu bebe i dece od peska. Mnoge bebe ne vole da im se pesak zaglavi između prstića na nogama i uznemire se svaki put kada se to dogodi. Ako vaša beba bude posebno uznemirena peskom, razmislite o odlasku na šljunkovitu ili kamenitu plažu dok ona ne bude starija.
Voda i hrana. Bebe i mališani brže ogladne na svežem vazduhu i zato ne zaboravite da spakujte dovoljnu količinu vode i hrane.
Igračke. U zavisnosti od uzrasta ponesite bebi adekvatne gumene igračke sa kojima će se zanimati u vodi ili pesku.
Izvor: Shutterstock
Fotoaparat. Ovo se uglavnom ne zaboravlja, ali zaista je bitno da se svi porodično fotografišete kako biste imali uspomene sa prvog letovanja sa bebom.
Boravak na plaži
Kako biste sebi i bebi obezbedili zabavu i opuštanje na plaži, potrebno je da obratite pažnju na ove bezbedonosne mere.
Kada stignete na plažu, izaberite mesto za sedenje koje nije previše blizu vode, jer ćete na taj način sprečiti nepotrebno mokrenje peškira ili prostirke na kojoj beba sedi ako se talasi povećaju.
Ako ste na plažu poneli šator za bebu, učinite ga udobnim za vašeg mališana tako što ćete ispod staviti peškire ili poravnati pesak i obavezno proveravajte da li se temperatura unutra nije previše zagrejala.
Savetujemo da posebnu pažnju obratite na bebe koje puze i nikada iz ne ispuštate iz vida. Podelite se tako da neko uvek obraća pažnju gde se beba nalazi i brzo reaguje ako je to potrebno. Ako beba želi da istražuje, nemojte je sputavati, ali se potrudite da sve protekne bezbedno. Brzo možete izgubiti iz vida bebu na užurbanoj plaži, a ona će po pravilu prvo krenuti u vodu. Takođe, nemojte je puštati blizu vode bez vas ili druge odrasle osobe.
Pokušajte da zaustavite bebu da stavlja šljunak, školjke ili pesak u usta. Ali nemojte paničiti ako to učini nego pratite bebu i ako pokazuje znake problema sa želucem, potražite savet lekara.
Boravak u vodi sa bebom
Ako vaša beba voli da pliva u bazenu ne mora da znači da će se osećati isto i na moru. Velika količina slane joj možda neće biti prijatna. Pored toga morska voda može smetati bebinim očima i tada je potrebno da odete sa bebom pod tuš i umijete je.
Izvor: Shutterstock
Ostanite u plićaku gde možete sedeti i držati svoju bebu na sigurnom. Nemojte ići predaleko, jer voda može iznenada postati vrlo duboka na pojedinim plažama. Mali talasi mogu biti zaista uzbudljivi za vašu bebu i ona će možda voleti da se igra sa vama u moru.
Kada vaša beba postane dovoljno velika stavite je u gumeni šlauf. Ali je i dalje držite.
Pročitajte i kada su naši bebci spremni za boravak u moru.
Pokušajte da ne ostanete predugo u vodi jer beba može brzo da se ohladi. Ako počne da drhti, vreme je da izađete i zamotate je u peškir.
Ako beba postane nervozna zbog mora, možete probati sa blagim prskanjem kako biste joj pokazali koliko je more ustvari zabavno. Ako stvarno nije oduševljena, ostanite u plićaku i gradite peščane zamke. Imaće dovoljno vremena dok raste da zavoli more.
Komentari (0)