Da li dojenje može da spreči nastanak postporođajne depresije? Evo šta kažu istraživanja
Poznato je da je dojenje većini majki najspontaniji i najdirektniji način da se emotivno povežu i telesno ostanu bliske sa svojim novorođenčetom još od prvog dana nakon rođenja. Dojenje, osim nutritivne funkcije, doprinosi tome da se beba oseća sigurno i voljeno. Međutim, uspostavljanje dojenja, njegovo trajanje kao i prekid često umeju da budu veoma stresne za majku. Imajući u vidu benefit koji dojenje može imati za bebu, majke se ponekad trude toliko da izlaze iz okvira svojih fizičkih i psihičkih kapaciteta.
Foto: Shutterstock
Ako procesu dojenja pridodamo moguće stanje depresije kod majke, nailazimo na jedan kompleksan i ne sasvim jasan odnos, što potvrđuju i mnoga naučna istraživanja.
Dojenje ženu ”čuva” od depresije
S jedne strane, dojenje ženu ”čuva” od depresije. U jednom opsežnom istraživanju pokazano je da su mame koje doje bebu manje sklone depresivnim raspoloženjima u odnosu na mame koje hrane bebu na flašicu. Nadalje, neke mame koje su dojile iako su se osećale depresivno (umorno, neraspoloženo, beživotno, tužno…), svedoče da im je dojenje pomoglo da se osećaju bolje, da je doprinelo ostvarivanju jake emotivne veze sa bebom i da je bilo jedno od ključnih faktora oporavka.
Dojenje može i negativno da utiče na psihološko stanje majke
Ako pogledamo iz drugog ugla, iskustva majki kao i rezultate istraživanja, primećujemo da majke koje doje, a pate od depresije – kraće doje svoje bebe od majki koje nemaju te simptome. Osim toga, ukoliko je početak dojenja stresan i težak za majku u tom slučaju može više odmoći nego pomoći bebi i majci jer negativno utiče na psihičko stanje porodilje koja se već oseća loše i depresivno.
Foto: Shutterstock
Ne forsirajte dojenje ako vam ne prija
Dojenje Vam može u velikoj meri pomoći da se povežete sa bebom ali nije uvek tako. Ukoliko osećate da Vam dojenje pomaže, da se osećate bolje, a simptomi depresije polako nestaju nastavite sa dojenjem.
U suprotnom, ako Vam dojenje ne prija, bez ikakvog osećaja krivice, potražite alternativne načine hranjenja bebe jer, Vaše zdravlje je na prvom mestu kako za Vas tako i za Vašu bebu.
Da li smem da dojim ako mi doktor prepiše lekove protiv depresije?
Nekad se mame ustručavaju da potraže pomoć upravo iz straha da će zbog primene terapije morati da prestanu sa dojenjem. Odgovor lekara je ohrabrujući i govori nam da postoje antidepresivi koji su bezbedni za korišćenje u toku dojenja. Naravno, korak pre toga je obratiti se kompetentnom stručnjaku za pomoć i imati u vidu da ukoliko brinete o sebi time brinete i o psihičkom i fizičkom zdravlju vaše bebe.
Moj bebac ima 3 meseca, odbija dojku u budnom stanju, jedino u toku noći uspem da je podojim. Za svaki njen obrok se izmlazam. Svaki “dnevni”, tj. u budnom stanju pokušaj, da je podojim samo jos više frustrira.
Koren problema nastaje još u porodilistu jer bebe nisu sa operisanim majkama, pa ih donose već site na “podoj”,kad beba spava sita I nije zainteresovana za sliku.
Isti problem ima odbija siku a jede moje mleko nekas me vise i ruke i grudi bole od izmlazanja al znam da je za nju to najzdravije, isto operisana i bebac se nije navikla na dojku….
U mom slucaju depresivnom raspolozenju su pomogli nekonstruktivni saveti sestara u porodilistu, patronazne setre i pedijatra. Komentari “Nemate dovoljno mleka”, “Nema tu nista od sisanja”,”Zasto mucite sebe i dete” su samo doprineli da se osecam promaseno, jer mi je uzasno bilo stalo da dojim svoju bebu. Savetovano mi je da uradim “test”, da se izmuzem i navodno proverim koliko mleka imam. I na ovom njihovom testu sam “pala”, mogla sam da izmuzem samo 10ml za pola sata. Zbog toga sam se osecala sve gore. Svaki dan sam plakala, ali nisam odustajala i bila sam spremna da zrtvujem sve da bih uspela. I uspela sam, zahvaljujuci savetnici za dojenje, dragoj Bojani Kukulj Gez, od koje sam dobila prave savete i podrsku. Moje dete za tri meseca puni 2 godine i jos uvek sisa. Sada, posle svega jasno mi je da ja nisam ni imala problem, nego sam verovala da ga imam zbog losih saveta koje sam dobila od med.radnika oko mene. Drage mame, pre nego sto odustanete razmislite da li su saveti koje ste dobile ispravni.
Ne znam koji to lekovi postoje koji se daju ,jer kad sam ja pitala savetovali mi da prestanem sa dojenjem
Mama. Istrajte u tome sto zelite