Neplodnost pogađa značajan deo populacije, a muški faktor neretko igra ključnu ulogu u poteškoćama parova da ostvare potomstvo. Azoospermija, stanje potpunog odsustva spermija u ejakulatu, predstavlja jedan od najizazovnijih oblika muške neplodnosti. Međutim, najnovija dostignuća u medicinskoj nauci otvaraju nove horizonte nade za muškarce suočene s ovim problemom. Nedavno je zabeležen prvi globalni slučaj transplantacije spermatogonijalnih matičnih ćelija (SSC), što predstavlja revolucionarni korak u lečenju muške neplodnosti i potencijalno menja budućnost reproduktivne medicine.
Razumevanje azoospermije i njenih uzroka
Azoospermija može biti posledica različitih faktora, uključujući genetske poremećaje, hormonske neravnoteže, infekcije, traume testisa, kao i nuspojave određenih medicinskih tretmana poput hemioterapije i radioterapije. U slučaju pacijenta opisanog u članku, azoospermija je nastupila kao posledica hemioterapije primljene u detinjstvu radi lečenja raka kostiju.
Hemioterapijski agensi, iako efikasni u uništavanju malignih ćelija, mogu imati toksične efekte na druge ćelije u telu, uključujući i one odgovorne za proizvodnju spermatozoida.
Spermatogonijalne matične ćelije (SSC) su nezrele polne ćelije prisutne u testisima muškaraca. One imaju jedinstvenu sposobnost samoobnavljanja i diferencijacije u zrele spermatozoide kroz proces spermatogeneze.
Ovaj kontinuirani proces osigurava stalnu proizvodnju spermatozoida tokom reproduktivnog života muškarca. Oštećenje ili gubitak SSC-a može dovesti do azoospermije i posledične neplodnosti.
Kliničko ispitivanje i postupak transplantacije
U spomenutom kliničkom ispitivanju, pacijentu kojem je dijagnostikovana azoospermija nakon hemioterapije, transplantirane su njegove sopstvene, prethodno prikupljene i zamrznute spermatogonijalne matične ćelije. Pre početka hemioterapije u detinjstvu, lekari su proveli postupak prikupljanja ovih dragocenih ćelija, znajući za potencijalni rizik od neplodnosti kao kasne posledice lečenja raka.
Sam postupak transplantacije uključivao je precizno uvođenje matičnih ćelija u reproduktivni sistem pacijenta. Iako detalji samog hirurškog zahvata nisu u potpunosti opisani u članku, pretpostavlja se da je reč o minimalno invazivnoj tehnici, verovatno vođenoj slikovnim metodama poput ultrazvuka, kako bi se osigurala precizna dostava ćelija na ciljano mesto unutar testisa, najverovatnije u područje rete testisa.

Važno je naglasiti da je ovaj postupak transplantacije spermatogonijalnih matičnih ćelija prethodno uspešno testiran na životinjskim modelima, uključujući miševe i majmune, gde je rezultirao obnovom plodnosti. Međutim, prenos ove tehnike na ljude zahteva izuzetnu pažnju i detaljno praćenje.
U slučaju prvog pacijenta koji je podvrgnut ovoj proceduri, ultrazvučni pregledi su potvrdili da transplantacija nije negativno uticala na tkivo testisa, a nivoi hormona su ostali unutar normalnih granica. Ipak, ključni pokazatelj uspeha, prisutnost spermatozoida u ejakulatu, još uvek se aktivno prati. Lekarski tim planira da analizira uzorke semena pacijenta dva puta godišnje kako bi utvrdio da li je došlo do proizvodnje spermatozoida. Ovaj dugoročni pristup praćenju ključan je za procenu stvarne efikasnosti i sigurnosti ove revolucionarne metode.
Potencijalne prednosti i primena tehnike
Uspeh ovog kliničkog ispitivanja mogao bi imati dalekosežne implikacije za lečenje muške neplodnosti.
Transplantacija spermatogonijalnih matičnih ćelija nudi potencijalno rešenje za muškarce koji su izgubili sposobnost proizvodnje sperme zbog različitih razloga, a posebno za one koji su preživeli rak u detinjstvu i suočavaju se s posledičnom neplodnošću.
Mogućnost prikupljanja i krioprezervacije SSC-a pre započinjanja agresivnih medicinskih tretmana poput hemioterapije predstavlja značajnu priliku za očuvanje plodnosti kod mladih pacijenata. U budućnosti, ako se ova tehnika pokaže sigurnom i efikasnom, mogla bi postati standardni deo skrbi za dečake i mlade muškarce kojima preti rizik od trajnog gubitka plodnosti.
Mogući rizici i ograničenja
Uprkos velikom potencijalu, važno je biti svestan mogućih rizika i ograničenja povezanih s ovom inovativnom terapijom. Jedan od potencijalnih rizika, posebno kod pacijenata koji su preboleli rak, jeste mogućnost prisutnosti genetskih mutacija u transplantiranim matičnim ćelijama koje bi s vremenom mogle dovesti do ponovnog razvoja tumora. Iako se u ovom slučaju radi o autolognoj transplantaciji (korišćenju sopstvenih ćelija pacijenta), teoretski postoji i rizik od neželjene imunološke reakcije, iako se to smatra manje verovatnim.
Nadalje, količina prikupljenih matičnih ćelija u detinjstvu pacijenta bila je ograničena kako bi se izbeglo oštećenje osetljivog reproduktivnog tkiva. To bi moglo značiti da je broj transplantiranih ćelija manji od optimalnog, što bi moglo uticati na konačni uspeh postupka i potencijalno ograničiti obim proizvodnje spermatozoida, čak i ako do nje dođe.
Alternativne opcije i budućnost lečenja neplodnosti
Čak i ako transplantacija spermatogonijalnih matičnih ćelija ne rezultira potpunom obnovom plodnosti kod ovog pacijenta, postoje i druge opcije koje mu stoje na raspolaganju za ostvarenje očinstva. Jedna od njih je hirurško vađenje spermatozoida iz testisa, čak i ako je njihova koncentracija niska, nakon čega bi se ti spematozoidi mogli koristiti u postupcima potpomognute oplodnje poput in vitro fertilizacije (IVF).
View this post on Instagram
Budućnost lečenja muške neplodnosti izgleda obećavajuće, s kontinuiranim napretkom u razumevanju biologije reprodukcije i razvojem novih terapijskih pristupa. Transplantacija spermatogonijalnih matičnih ćelija predstavlja značajan korak napred, otvarajući vrata novim mogućnostima za muškarce suočene s teškim oblicima neplodnosti. Dalja istraživanja i klinička ispitivanja biće ključna za procenu dugoročne efikasnosti i sigurnosti ove tehnike te za njenu širu primenu u kliničkoj praksi.
Oovaj pionirski postupak unosi novu nadu za muškarce koji su izgubili mogućnost prirodnog začeća.
Izvor: Daily Mail
Komentari (0)