Porodiljsko bolovanje na osnovu nalaza nadležnog ginekologa treba da otvorite najkasnije 28 dana pre termina za porođaj, jer ne smete da radite duže od toga. Međutim, porodiljsko bolovanje regularno možete otvoriti i 45 dana pre termina, ali onda to praktično znači da ćete kasnije biti kraće sa svojom bebom, jer od datuma otvaranja porodiljskog do povratka na posao ne sme da prođe više od 365 dana.
Porodiljsko bolovanje traje od datuma otvaranja do navršena bebina tri meseca, a zatim se nastavlja bolovanje radi nege deteta. Ne postoji nikakva procedura za otvaranje bolovanje radi nege deteta, već se ono samo nadovezuje na porodiljsko. Dakle ne treba da ga posebno otvarate.
Porodiljsko i bolovanje radi nege deteta zajedno traju 365 dana za prvo i drugo dete, i to računajući od datuma otvaranja bolovanja, a ne od datuma porođaja.
Za treće i svako sledeće dete porodiljsko i bolovanje radi nege deteta zajedno traju dve godine, računajući od datuma otvaranja bolovanja.
Pročitajte još: Nov Zakon diskriminiše mame preduzetnice>>>
Foto: Fotolia
Pravo na naknadu zarade može ostvariti i zaposlena žena koja je u radni odnos stupila tek nakon rođenja deteta. Trajanje porodiljskog odsustva u ovoj situaciji računa se od datuma kada je dete rođeno.
Izračunajte kolika će Vam biti plata na porodiljskom>>>
Kao što je već navedeno, isplata naknade se vrši na direktno na tekući račun korisnika, a ne preko poslodavca. Isplatu vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja, iz sredstava koja su obezbeđena u budžetu Republike Srbije.
Za vreme porodiljskoh odsustva naknada zarade ne može biti manja od Republičkog minimalca.
Foto: Shutterstock
- žene koje samostalno obavljaju delatnost;
- žene koje su vlasnice poljoprivrednog gazdinstva;
- žene koje su radno angažovane po osnovu privremenih i povremenih poslova, ugovora o delu, autorskog ugovora;
- žene koje su u trenutku rođenja deteta nezaposlene i nisu ostvarile pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, a radile su u periodu koji je od uticaja na ostvarivanje prava;
- žene koje su poljoprivredni osiguranici.
Radi ostvarivanja prava na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta, trudnice iz gore navedenih kategorija nadležnoj službi u matičnoj opštini podnose sledeću dokumentaciju:
U slučaju sprečenosti, zahtev za porodiljsko bolovanje, s pratećom dokumentacijom, može da podnese i neko umesto vas — supružnik, roditelj, rođak…
Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavno je ako je na dan otkaza ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje trudnoće ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavesti poslodavca o postojanju trudnoće i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.
Foto: Shutterstock
Imate pravo i možete ga iskoristiti po isteku porodiljskog, odnosno bolovanja radi nege deteta, kako biste duže bili sa svojim mališanom. Ukoliko je reč o prošlogodišnjem godišnjem, morate ga iskoristiti do 30. juna.
Poslodavac je dužan da zaposlenoj ženi, koja se vrati na rad pre isteka godinu dana od rođenja deteta, obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku dnevnog rada u ukupnom trajanju od 90 minuta ili na skraćenje dnevnog radnog vremena u trajanju od 90 minuta, kako bi mogla da doji svoje dete, ako dnevno radno vreme zaposlene žene iznosi šest i više časova.
Pauza ili skraćeno radno vreme računaju se u radno vreme, a naknada zaposlenoj po tom osnovu isplaćuje se u visini osnovne zarade, uvećane za minuli rad.
Po isteku 365 dana od datuma otvaranja porodiljskog bolovanja treba da se vratite na posao. Potrebno je da kod svog ginekologa zaključite bolovanje, a zatim taj papir odnesete u administrativnu službu svog preduzeća ili svom knjigovođi.
Preuzmite Check listu koja će vam pomoći da se bolje organizujete tokom pribavljanja neophodne dokumentacije.
Preuzmi i odštampaj: Check lista PORODILJSKO BOLOVANJE
(Podaci ažurirani 18.03.2015.)
Komentari (0)