Zakonom je uvedeno novo pravo koje se odnosi na „ostala primanja po osnovu rođenja deteta“ i ono se odnosi na korisnike koje nisu u stalnom radnom odnosu, već su angažovane na osnovu fleksibilnih oblika rada.
U te kategorije spadaju:
- žene koje samostalno obavljaju delatnost;
- žene koje su vlasnice poljoprivrednog gazdinstva;
- žene koje su radno angažovane po osnovu privremenih i povremenih poslova, ugovora o delu, autorskog ugovora;
- žene koje su u trenutku rođenja deteta nezaposlene i nisu ostvarile pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, a radile su u periodu koji je od uticaja na ostvarivanje prava;
- žene koje su poljoprivredni osiguranici.
Foto: Freepik Radi ostvarivanja prava na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta, trudnice iz gore navedenih kategorija nadležnoj službi u matičnoj opštini podnose sledeću dokumentaciju:
Za porodilje koje su nezaposlene, poljoprivrednice, angažovane na privremeno povremenim poslovima ili autorskom ugovoru potrebno je:
1. Fotokopiju kartice tekućeg računa ili dokumenta koji sadrži lične podatke stranke i broj tekućeg računa
2. Očitanu ličnu kartu
3.
Popunjen obrazac zahteva (možete preuzeti
OVDE)
Foto: Freepik
Za porodilje koje su preduzetnice potrebno je:
1. Fotokopiju kartice tekućeg računa ili dokumenta koji sadrži lične podatke stranke i broj tekućeg računa
2. Očitanu ličnu kartu
3. Fotokopiju izveštaja o početku prve privremene sprečenosti za rad (majke) radi korišćenja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće – doznaka (ukoliko je korišćeno ovo odsustvo)
4.
Popunjen obrazac zahteva (možete preuzeti
OVDE)
Pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta ostvaruju se u trajanju od godinu dana od dana rođenja deteta, bez obzira na red rođenja deteta.
Zahtev za ostvarivanje prava na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta mogu se podneti godinu dana nakon porođaja.
Svu ostalu dokumentaciju koja nije navedena, a koja je neophodna za odlučivanje u postupku organ pribavlja po službenoj dužnosti.
Iako je zakonom predviđeno da i nezaposlene trudnice ostvaruju pravo na naknadu za porodiljsko odsustvo, do objave ovog članka resorno ministarsvo nije usvojilo pravilnik i definisalo način za ostvarivanje prava.
Do tada, nezaposlene trudnice treba da se obrate nadležnoj službi u svojoj opštini ili u svom gradu, radi dobijanja informacija.
Novina u zakonu jeste i da žene vlasnice poljoprivrednog gazdinstva ostvaruju pravo na naknadu za porodiljsko odsustvo, tj „ostala primanja po osnovu rođenja deteta“.
Ipak, kao i u slučaju nezaposlenih trudnica, do objave ovog članka resorno ministarsvo nije usvojilo pravilnik i definisalo način za ostvarivanje prava, samim tim ni dokumentaciju koja se podnosi socijalnoj službi u matičnoj opštini.
Savet je da se do tada informišu upravo kod njih.
Osnovica naknade zarade utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja za poslednjih 18 meseci, pre otpočinjanja odsustva sa rada.
Pre 8. maja 2021. godine važilo je pravilo da se poljoprivrednim osiguranicama osnovica za naknadu obračunava u periodu od 24 meseca pre rođenja deteta. Ova diskriminatorska odredba proglašena je neustavnom, te od 8. maja ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta mogu ostvariti majke koje su u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta bile poljoprivredni osiguranici.
Foto: Freepik
Mesečna osnovica naknade zarade predstavlja bruto obračunsku vrednost.
Mesečna osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate, dobija se deljenjem zbira osnovica sa 18 i ne može biti veća od tri prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan podnošenja zahteva. Ipak, za mame koje ova prava ostvaraju od 1. januara 2022. godine ova naknada će moći da bude veća ako im je obračun naknade veći od tri prosečne naknade. Ovim mamama ova nakanda ne može biti veća od pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji, prema podacima republičkog nadležnog organa. Napominjeno da se ovo odnosi samo na mame koje će pravo početi da ostvaruju od 1. januara 2022. godine.
Utvrđivanje osnovice za naknadu ne vrši poslodavac, već lokalna samouprava na osnovu podataka o visini osnovice na koju su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade. Ovi podaci se evidentiraju u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja i uzima se kao relevantno ono što postoji na dan podnošenja zahteva.
Mamama koje nisu angažovane po ugovoru o radu zarada se obračunava tako što se bruto osnovice zarada ostvarenih u prethodnih 18 meseci podeli sa 1,5. To znači da će njima naknada biti manja na porodiljskom u odnosu na mamu koja je angažovana po ugovoru u radu u privatnoj ili državnoj firmi, a koja je prethodno imala istu platu.
Prilikom isplate iznosa naknade zarade njen iznos se ne umanjuje po osnovu novčanih obustava, rate kredita i slično, već je primalac naknade zarade dužan da te obaveze izmiri lično ili preko poslodavca.
Foto: Freepik Kao što je već navedeno, isplata naknade se vrši na direktno na tekući račun korisnika, tj. porodilje, a ne preko poslodavca. Isplatu vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja, iz sredstava koja su obezbeđena u budžetu Republike Srbije.
Naknada se isplaćuje između 20. i 25. u mesecu. Isplata se vrši direktno na vaš račun od strane države.
Komentari (0)