Foto:

Koji načini rekreacije su mogući?

Izvor: Bebac.com

Aerobik (low-impact)

Ako u vašem mestu postoji organizovana ova vrsta laganog treninga specijalizovanog za trudnice – obavezno pokušajte. Malo istezanja godiće vašim napaćenim mišićima i zglobovima. Ne bi trebalo da se zagrevate skakanjem niti da vežbate vežbe za stomačne mišiće i karlicu jer možete da ubrzate porođaj.

Pilates

U pilates vežbama se sva koncentracija i energija premešta iz uma na power house – tačku na stomaku oko karlice i pupka (gde se trenutno nalazi beba). Što znači da ako se opredelite za pilates vežbe, narednih devet meseci ćete svaku vežbu početi koncetrišući se na svoj power house, pa tek onda je izvoditi uz vizualizaciju kao u jogi, fizičkom izvođenju kao u aerobiku i disanju kao u klasičnim psihovizičkim vežbama. Pilates vežbama se postiže višestruka ravnoteža duha i tela, ali i ravnoteža između majke i bebe i njihovog okruženja.


Izvor: Shutterstock

Joga

Vežbajući jogu pored dobre fizičke kondicije i jačanja tela uvežbaćete i dve veoma važne stavke za porođaj: disanje i koncentraciju.

Plivanje

Trudnica može da pliva tokom cele trudnoće bez bojazni od povreda.

Plivanje nije naporno, a efikasno je, poboljšava cirkulaciju i tonus mišića. Počnite polako, prvo se zagrejte, plivajte 5-10 minuta, tokom prvih tri puta. Potom pojačavajte na 2-3 puta nedeljno, normalnom brzinom, po 20 minuta. Važno je da voda nije suviše topla (18° C – 25°C). Tokom prvog trimestra plivajte bar po 20 minuta svaki drugi dan. Plivanje rano ujutro smanjiće osećaj mučnine. Trudnica može da pliva tokom cele trudnoće bez bojazni od povreda ili pregrejanosti. Najbolje je prsno plivanje, jer izdužuje grudne mišiće, a skraćuje mišiće leđa – dva područja koja podnese najviše tereta tokom trudnoće. Plivajte obavezno u udobnom kupaćem, specijalno dizajniranim za trudnice.

Najbolje bi bilo da plivate u morskoj vodi ali ako vam je more daleko, ni bazen nije tako loš. Ipak pre odlaska na bazen pitajte svog lekara da li je to dobra ideja – možda će vam zabraniti zbog mogućih gljivičnih infekcija ili prehlade.

Šetnja

Umereno brza šetnja dva do tri puta nedeljno je efikasan način za održavanje kondicije. Šetnja je jedna od najboljih kardiovaskularnih vežbi za trudnice jer održava formu, a ne opterećuje suviše zglobove i kolena. Sa hodanjem možete da počnete i ako niste baš u nekoj formi. Ako niste bili aktivni pre trudnoće, počnite sa laganom šetnjom i polako napredujte ka umerenim šetnjama od 20 -30 minuta, najbolje tri puta nedeljno. Ponesite vodu da biste izbegli dehidrataciju ili povišenje telesne temperature i uživajte.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (16)

  1. Usla u cetvrti mesec. Tri godine aktivno vezbam u teretani + vezbe na parteru.
    Sacekala sam da prodju prva tri meseca i vratila se vezbanju. Naravno da vodim racuna o tezinama, broju ponavljanja i ne vezbam sve kao do sada. Osecam se odlicno!

    4
  2. ja sam jako aktivna bila van trudnoce- vjezbanje, trcanje, planinarenje, biciklizam, brza setnja…
    imam normalnu trudnocu, i sad, nakon 4 mjeseca se odlicno osjecam, najvise mi smeta sjedjenje na poslu za racunarom..nastavila sam da setam da planinarim na laksim turama, a do 5 mjeseca sam vozila i biciklo…
    ja se odlicno osjecam kad sam fizicki aktivna…
    na pregledu kod mojih lekara uvjek me pitaju jeste li fizicki aktivni i ako ima kazem jesam oni odmah upucuju kritike…
    to na zenu djeluje u startu kao obaveza da se zakuca za krevet, medjutim to mene nije pokolebalo..nastavila sam sa setnjama i vjezbama..hocu da vam kazem najbitniji je osjecaj trudnice, i nikad ih ne slusam po tom pitanju, naravno sve dok je trudnoca normalna..

    7
  3. Ishrana i rekereacija su jako vazan deo svakg dana zivota i muskarca i zene. Najlepse je kad se par razume i podstice u zdravom zivotu. Za sve treba strpljenja, ap i za vezbe tela. Dopada mi se spisak nacina rekreacije Bebca, posebno reči disanje i ravnoteža. Ima skoliozu od 5.razreda i iskustvo sa fizioterapeutima, fizijatrima, joga i aerobik instruktorima, na bazenu i na suvom. Imala sam strah od bolova kicme u trudnoci i poremecaja statike. U 32. nedelji se, uz vezbe prvo 1 nedeljno, pa 2 puta nedeljno i umirujucu skolicu roditeljstva, osecam divno.

    1
  4. Zivim u Brazilu i ovdje je vjezbanje odobreno od gotovo svih doktora, ukoliko naravno nema problema u trudnoci. Ja sam u petoj sedmici tek, i nadam se da cu nastaviti sa vjebanjem, laganim podizanjem tegova na koje na navikla vec godinama, i posto sam i maratonac, nadam se da ce mi doktorica odobriti i lagani jogging. Svakako, nista bez njenog odobrenja. Stala sam sa tajlandskim boksom i tenisom jer su ipak high impact sportovi. Da li je ikoja trcala u trudnoci i kako se osjecala? Sretna trudnoca i uzivajte u toliko posebnom periodu!

    5
  5. Drage moje trudnice, kako sam uvek bila aktivna želela sam da tako bude i tokom trudnoće. Međutim, u mom gradu (Niš) trenutno ne postoji ni jedno mesto za vežbanje namenjeno trudnicama. Tako sam preko neta uspela da pronađem video materijal instruktorke Lizbeth Garcia, 10 Minute Solution: Prenatal Pilates! Oduševljena sam! Sada sam u 31. nedelji trudnoće, i dalje vežbam i odlično se osećam. Svakako, moja preporuka!

    13
  6. Ušla sam u 13.-u nedelju i nosim blizance. Osećam se odlično,bez mučnina i bilo kakvih pratećih simptoma. Inače sam u sportu ceo život i sad mi to nenormalno nedostaje…interesuje me da li mogu da krenem sa laganim vežbama i razmišljala sam o bazenu ali svi oko mene negoduju jer misle da ću navući neku bakteriju…očajna sam jer moje mišljenje je da plivanje može samo pozitivno da utiče na moje novo stanje..inače imam 40 god. pozdrav!

    6
  7. Ja jedino mogu da setam,jer nista ovog tipa kod nas ne postoji.Taman sam upala u dobro vreme za trudnocu,prolece,leto,kao i proslog puta.Jedini problem su velike vrucine i oticanje…

    4
  8. Svima toplo preporucujem jogu za trudnice. Ja sam vezbala od pocetka 4. meseca, sve do 10-ak dana pre porodjaja u Joga studiu na Juznom bulevaru. Posle toga sam nastavila kod kuce.
    Trudnoca mi je prosla savrseno, uopste nisam imala bolove u ledjima iako sam imala veeeliki stomak i rodila jednog velikog decaka.
    Mirjana koja drzi casove je predivna, atmosfera u studiu je potpuno opustajuca…Sve u svemu, pogledajte sajt pa odlucite same:)
    http://www.sidhasanayoga.com/

    8
  9. pa ja sam se vec porodila i u mom mjestu je bila organizovana jedna vrsta skole za trudnice,u kojoj smo i pored ostalog imali organizovane vjezbe uz fizioterapeuta,uz to da se znalo koja za svaku trudnicu koje bi vjezbe smjela da radi.ali mislim da to nema veze sa laksim porodjajem,ja sam inace babica,i svega sam se pridrzavala,pravilna ishrana,vjezbe,setnja,za mene je trudnoca bila uzivanje.ali ipak sam na kraju i pored svega toga zavrsila carskim rezom jer se nisam dovoljno otvarala.tako da vjezbe sluze da se ljepse osjecate i da ucvrstite misice koji su veoma optereceni dobijanjem tezine u trudnoci.

    3
  10. Prva tri meseca trudnice treba da su oprezne i da budu “lenje” za sve teske poslove,naravno tu spadaju i vezbe.Posle toga setnja je najbolji lek.Jos ako se potrefi da vam je trudnoca u periodu od februara do novembra,nista lepse.Vazduh i setnja,puno voca i povrca,sta bi vise.Ako dodje do oticanja nogu setnju moze zameniti plivanje.Sto vreme bude vise odmicalo imacete vise snage za “zavrsni cin”.Bice vam lakse,znam iz iskustva.

    7
  11. Samoinicijativno sam vezbala jogu u drugom trecem cetvrtom i petom mesecu. moju lekarku nisam konsultovala. sada pijem lekove za odrzavanje trudnoce i povremeno imam jake bolove. svima bih preporucila da se od pocetka trudnoce za bilo kakav vid fizicke rekreacije konsultuju sa svojom lekarkom.

    10
  12. Znam da su prva tri meseca kritična, pogotovo za vežbanje, jer tad ima najviše pobačaja u odnosu na celu trudnoću. A iskreno, meni se tad samo i spavalo. Ja sam sad u 21. nedelji, i šetam kad god mogu, a hoću i na plivanje da idem, jer trudnice koje su bile fizički aktivne stvarno su imale lakše prirodne porođaje, iskustva mojih poznanica. Mene su sad krenule nesanice, a i taj najmanji fizički napor, tipa šetnje, i tom segmentu mi pomaže. Mislim, da osluškivanjem svog tela, možemo videti šta i kako nam prija.

    6
  13. pa Dijana, to je onda super! Znači ako ti je lekar- ginekolog akušer rekao, idi vezbaj, onda je to zaista pomak. Meni vezbanje jako nedostaje, ali se stvarno plašim, non stop sam u grču, pa sam odustala i od vezbanja, kad imam tri odlična ginekologa koji mi to zabranjuju.
    Svi vi koji vezbate- uzivajte! Ja jedva čekam da se porodim, i da bebica malo poraste, pa taman kad bude lepo vreme, a nas dve u akciju!
    pozdrav svima

    4
  14. Meni je moj ginikolog dozvolio da vezbam yogu cak i u prvom trimestaru, posto sam vezbala i pred da ostanem trudna godinu dana. Moja instruktorka daje caseve i za trudnice i ne preporucuje vezbanje u prvi trimestar, ali meni je dozvolila. Sada sam u 13 nedelji i osecam se super pogotovo posle vezbanja i znam da cu produziti sa vezbanje yogu do poslednjeg dana trudnoce, zato sto ovo vezbanje pomaze i psihicki i fizicki

    3
  15. Mislim da su stavovi povodom vežbanja u trudnoći potpuno oprečni, ne podudaraju se.
    Tekst lepo zvuči, ali istina je da svi ginekolozi ZABRANJUJU vežbanje bilo koje vrste tokom trudnoće.
    Obzirom da sam i sama pilates i aerobik instruktor, znam veliki broj vežbi za trudnice, ali kao da to nešto vredi, kad sam na nekooliko meste- tj. lekara pitala i svi su isto rekli- NE, NEMOJ VEZBATI!!!
    tako da je tekst prilično beskoristan, jer ko bi ugrozio bebino i svoje zdravlje zarad vezbanja?!?

    21

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Aerobik (low-impact)

Ako u vašem mestu postoji organizovana ova vrsta laganog treninga specijalizovanog za trudnice – obavezno pokušajte. Malo istezanja godiće vašim napaćenim mišićima i zglobovima. Ne bi trebalo da se zagrevate skakanjem niti da vežbate vežbe za stomačne mišiće i karlicu jer možete da ubrzate porođaj.

Pilates

U pilates vežbama se sva koncentracija i energija premešta iz uma na power house – tačku na stomaku oko karlice i pupka (gde se trenutno nalazi beba). Što znači da ako se opredelite za pilates vežbe, narednih devet meseci ćete svaku vežbu početi koncetrišući se na svoj power house, pa tek onda je izvoditi uz vizualizaciju kao u jogi, fizičkom izvođenju kao u aerobiku i disanju kao u klasičnim psihovizičkim vežbama. Pilates vežbama se postiže višestruka ravnoteža duha i tela, ali i ravnoteža između majke i bebe i njihovog okruženja.


Izvor: Shutterstock

Joga

Vežbajući jogu pored dobre fizičke kondicije i jačanja tela uvežbaćete i dve veoma važne stavke za porođaj: disanje i koncentraciju.

Plivanje

Trudnica može da pliva tokom cele trudnoće bez bojazni od povreda.

Plivanje nije naporno, a efikasno je, poboljšava cirkulaciju i tonus mišića. Počnite polako, prvo se zagrejte, plivajte 5-10 minuta, tokom prvih tri puta. Potom pojačavajte na 2-3 puta nedeljno, normalnom brzinom, po 20 minuta. Važno je da voda nije suviše topla (18° C – 25°C). Tokom prvog trimestra plivajte bar po 20 minuta svaki drugi dan. Plivanje rano ujutro smanjiće osećaj mučnine. Trudnica može da pliva tokom cele trudnoće bez bojazni od povreda ili pregrejanosti. Najbolje je prsno plivanje, jer izdužuje grudne mišiće, a skraćuje mišiće leđa – dva područja koja podnese najviše tereta tokom trudnoće. Plivajte obavezno u udobnom kupaćem, specijalno dizajniranim za trudnice.

Najbolje bi bilo da plivate u morskoj vodi ali ako vam je more daleko, ni bazen nije tako loš. Ipak pre odlaska na bazen pitajte svog lekara da li je to dobra ideja – možda će vam zabraniti zbog mogućih gljivičnih infekcija ili prehlade.

Šetnja

Umereno brza šetnja dva do tri puta nedeljno je efikasan način za održavanje kondicije. Šetnja je jedna od najboljih kardiovaskularnih vežbi za trudnice jer održava formu, a ne opterećuje suviše zglobove i kolena. Sa hodanjem možete da počnete i ako niste baš u nekoj formi. Ako niste bili aktivni pre trudnoće, počnite sa laganom šetnjom i polako napredujte ka umerenim šetnjama od 20 -30 minuta, najbolje tri puta nedeljno. Ponesite vodu da biste izbegli dehidrataciju ili povišenje telesne temperature i uživajte.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 12.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije