Foto:

Koja hrana nije bezbedna za moje dete?

Izvor: Bebac.com

Hrana koju treba izbegavati od rođenja do 6 meseci

Savetuje se da do 6. meseca detetu ne treba davati ništa osim majčinog mleka ili eventualno adaptirane mlečne formule, ukoliko ne možete da dojite svog bebca. Pre navršenih šest meseci uvodite hranu isključivo uz savete svog pedijatra. 

Nakon sterilnog majčinog mleka vodite računa o bezbednosti namirnica koje dajete bebi. 
 

BEBAC PREPORUČUJE: Prvi voćni obrok vaše bebe>>>


foto: freepik

Hrana koju treba izbegavati do 12. meseca

Mali komadići tvrde, ali i jako mekane hrane mogu da budu opasni i da dovedu do gušenja

Med: Ovu namirnicu nemojte davati vašoj bebi do godinu dana jer može da izazove botulizam. Međutim, nema nikakvih šansi da ga uzrokuje kod starije dece i odraslih osoba, jer je u crevima malih beba niža kiselost, pa ako se bacil botulizma unese hranom, on bi mogao da se razvije i izluči toksin.

Kravlje mleko: Bebe do godinu dana ne mogu da vare proteine iz kravljeg mleka. Takođe ova namirnica ne obezbeđuje potrebne nutritivne vrednosti, a sadrži minerale koji u većim količinama mogu da oštete bubrege mališana.

Citrusno voće: Limun, pomorandža, grejpfrut, kao i sveže ceđeni sokovi od ovog voća mogu kod bebe mlađe od godinu dana da izazovu alergiju. Rizik je veći ukoliko je neko u porodici alergičan na ovo voće.

Bobičasto voće:
Jagode, kupine, maline, takođe ne bi trebalo da dajete bebi do 12 meseci, zbog eventualne pojave alergije.

Orašasto voće: Kikiriki, lešnike, orahe, kao i proizvode koji sadrže ove namirnice ne bi trebalo davati maloj deci, zbog alergija, ali i zbog toga što dete u ovom periodu, ne može dobro da sažvaće ovo voće, i „bezbedno” ga proguta.

Belance: Žumance možete da dajete mališanu od 6. meseca, a belance zbog eventualne alergije minimum nemojte davati do godinu dana, a neki nutricionisti čak predlažu da ne dajete belance detetu i do dve godine.

Šećer: Što kasnije uvedete u ishranu deteta šećer to bolje. Kada kupujete kašice za bebe obavezno obratite pažnju na to da one budu sa oznakom *bez  dodatog šećera. Šećer u ishrani beba može da dovede do prerane pojave karijesa, a kasnije i do gojaznosti. 
 


Krupni komadi hrane:
Veličina čvrste hrane koju dajete vašem mališanu do godinu dana trebalo bi da bude otprilike veličine zrna graška. Bez obzira na to da li mu dajete voće, povrće, hleb, vodite računa da sve sitno iseckate, ili izgnječite.

Male komadiće tvrde hrane:
kokice, tvrde slatkiše poput bombona, suvo grožđe i ostalo suvo voće, jer su potencijalna opasnost od gušenja.

Jako mekana hrana:
namirnice poput mekanih slatkiša, gumene bombone, želei i slično, takođe su opasne jer mogu da zapadnu u grlo ako ih dete ne sažvaće.

Hrana koju treba izbegavati do 24. meseca

Mleko sa manje mlečne masti: Većini mališana su potrebne masnoće i kalorije iz punomasnog mleka zbog rasta i razvoja. Kada vaše dete napuni 2 godine, i ukoliko nema nikakve probleme sa rastom, ako želite možete mu davati mleko sa manje mlečne masti. Ukoliko vaše dete ima problem sa gojaznošću ili neku bolest srca, pedijatar će vam preporučiti da mališanu dajete mleko sa manje mlečne masti i pre 2. godine.

Krupni komadi hrane: Čvrstu hranu obavezno treba usitniti ili izgnječiti. Povrće poput šargarepe, boranije, šeri paradajz i slično, treba iseckati na sitne kockice, ali i voće kao naprimer grožđe, obavezno treba barem preseći na pola, i ako je potrebno izvaditi košpice.

Male komadiće tvrde hrane: kokice, orašasto voće, tvrde slatkiše poput bombona, suvo grožđe i ostalo suvo voće, jer su potencijalna opasnost od gušenja.

Jako mekana hrana:
namirnice poput mekanih slatkiša, gumene ili žele bombone, i slično, takođe su opasne jer mogu da zapadnu u grlo ako ih dete ne sažvaće.

Hrana koju treba izbegavati do 36. meseca

Vaše dete sada već jede skoro svu hranu, ali ipak imajte na umu da i u ovom periodu može da dođe do davljena hranom, naročito ukoliko detetu nešto odvlači pažnju dok jede, kao recimo gledanje televizora, šetnja, vožnja bicikla i slično.

U ovom periodu takođe izbegavajte da dajete detetu kokice, cele lešnike, orahe, kao i žvakaće gume, i dok jede neka bude potpuno fokusirano na jelo.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (51)

  1. “Šećer: Što kasnije uvedete u ishranu deteta šećer to bolje. Kada kupujete kašice za bebe obavezno obratite pažnju na to da one budu sa oznakom *bez dodatog šećera. Šećer u ishrani beba može da dovede do prerane pojave karijesa, a kasnije i do gojaznosti. ”

    Moje pitanje je jednostavno i jasno, a tiče se šećera. Zašto je uopšte potrebno uvoditi šećer??? Koje to nutritivne osobine poseduje?

    1
  2. Toliko polemike oko kravljeg mleka! Tacno je da smo mi odrastali sa kravljim mlekom i bili smo zdrava deca,ali,razmislite koje smo kravlje mleko pili? Sveze ili iz tetrapaka? Nemam nista protiv kravljeg mleka i davala sam ga svojoj deci ,medjutim, znam da je samo domace kravlje mleko dobro za decu,od krava koje jedu seno a ne od danasnjih koje se hrane koncentratom. Mleko iz tetrapaka je preradjeno x puta a ni ono koje se prodaje kao sveze je takodje proslo preradu. Takodje znam da se na farmama krave hrane koncentratom vise nego bio hranom za zivotinje i to mleko je puno svakojakih hormona. Zato se sada vise ne preporucuje rano uvodjenje kravljeg mleka,zato sto to mleko nije ni pribliznog kvaliteta kao mleko od domacih krava. Mleko krave koja se hranila senom,kukuruzom,stocnim graskom i travom sadrzi najmanje 4.2 % mlecne masti i bogato je svim hranljivim materijama ,a ono iz tetrapaka?
    Veliki pozdrav za sve mame
    Slusajte sebe i svoje bebe,uzivajte u carima majcinstva zeli mama cetvoro dece:)

    2
  3. Moj sin ima 9 meseci… Jede sve osim pasulja i belanca… Kravlje mleko pije od 4og meseca… Savrsena je beba… Gotov je da prohoda… Nema nikakvih zdravstvenih problema… Sta vise samo je jednom bio prehladjen i to sa 3 meseca… Nemam nista protiv mama koje daju adaptirano mleko… Svako ima pravo da svoje dete gaji kako misli da je najbolje… Ja se samo vodim teorijom da sam ja sa mesec dana pocela da pijem kozije mleko (90′ nije bilo drugog da se kupi) i da hvala Bogu nikada nisam bila ozbiljno bolesna evo vec 30god… Ove Brizne mame koje osudjuju nas nemarne majke koje odgajamo decu prihvatajuci savete mama i baba nek se sete da su ih iste te odgajile… Svako pljuvanje po nama je pljuvanje po majci koja vas je rodila i mucila se da vas odgaji. HVALA 😘

    54
    • Nadam se da ćete i vi, kao i naše bake i majke biti dosledni da detetu kuvate sve obroke i pravite mu slatkiše i domaće sokove. Period kad se je mleko najvažnije je jako kratak. Puno podrške za odgajanje dece na najprirodniji način

      9
  4. U vezi kravljeg mleka, zbunjuje me jedna stvar: Jasno mi je da ga ne treba davati detetu da pije umesto adaptiranog ili majcinog, ali da li smeju da se pripremaju kasice? Ja svoje dete dojim, ali sada nemam toliko mleka da bi joj i kasice sa njim pripremala, naracito sto se kolicina mog mleka smanjuje, a njene potrebe rastu. Do sada sam joj pravila kasice sa adaptiranim Uskoro puni 9 meseci i razmisljam da pocnem da pravim kasice sa kravljim, postepeno da ga uvodim, Da li je to u redu? Tako bi uzimala vrlo male kolicine i postepeno bi se navikla

    11
  5. Treba biti oprezan sa uvodjenjem odredjenih vrata hrane. Dojila sam bebu 3 meseca, onda prelazimo na adaptirano mleko i kroz par nedelja beba pocinje da ima ceste sluzave stolice. Ispostavilo se da ima alergiju na protein kravljeg mleka koji je sastavni deo adaptiranog mleka. Sada bebac ima 11m, ne jede nista mlecno. Ova alergija se danas pojavljuje kod 6-10% beba i razlicito se manifestuje..osipi, alergije, dijareja, respiratorne infekcije itd. Simptomi mogu biti blagi a dovesti do dugorocnih ostecenja organizma. Osluskujte svoje dete i savetujte se sa pedijatrom. Vremena su se promenila, imunitet novorodjencadi je drugaciji nego pre 30g , kravlje mleko koje pijemo je puno antibiotika i ko zna cega jos…

    22
  6. Jos nesto niste dodali u spisak sta ne treba dati bebi a to su korica od hleba,slanina i sunka. Neki ljudi slusaju stare bake koje kazu da bebama treba dati slaninu i koricu od hleba,ovo NIKAKO nemojte raditi jer postoji VELIKA mogucnost od davljenja. Slanina sama po sebi nije zdrava jer sadrzi puno soli,a so opterecuje bubrege kod beba. Ja koja imam 22 godine sam se pre koji dan davila od slanine,da mi nije bio suprug u blizini moglo je poci po zlu. Ja mojoj bebi nema sanse da dam slaninu a ni koricu. Tako da to nikako nemojte davati bebama.

    42
    • zasto ne koru hleba? znam vise dece koje uspesno savladjuju kpru hleba sa nepunih gpdinu dana…hleb je skrob topi se….moja devojcica je sama naucila da kida po malo koricu kad je nakvasi odgrize je sazvace lepo i proguta…a ima devet meseci…takva je ‘zvakala’ je i kasice

      33
  7. Zanima me sa koliko meseci dete moze da guta neku cvrscu hranu? Moje dete jako voli sargarepu i davala sam mu da je glodje jos sa 5mes, sada je vec veci, ima 16meseci i jede sve, naravno, zna i sam da jede, ali recimo kad uzme sargarepu gricka je gricka i onda nesto pljune nesto proguta, mozda vecinu pljune. Da li je on
    l mali pa ne moze da pojede to ili ne zna da guta, mada sasvim normalno jede svu ostalu hranu. To radi sa sargarepom, jabukom i krastavcem.

    0
  8. Ja sam svog sina hranila u skladu sa njim…. bez babe dede i svekrve i pedijatra.. Onako kako sam osecala da treba i koliko treba… Evo sada ima 8,5 meseci, 11,5 kg, i oko 80cm… 7 zubica i veoma dobru motoriku, u dubku je veoma brz, cak i preskace pragove… takodje sam polako pocinje da ustaje u krevecu…. i samo prica 🙂 . samo slusajte sebe 🙂 sve najlepse :*

    33
  9. Svoje dete sam hranila u skladu sa savetima pedijatra, na osnovu procitane literature i zakljucka da ni za jednu namirnicu, osim mesa zbog gvozdja, nije kasno za uvodjenje u ishranu, dok prerano uvodjenje moze imati posledice. Pod posledicama se ne podrazumeva to da ce detetu da izraste rog na sred cela. U pitanju su dalekosezne posledice koje ce se kasnije u zivotu manifestovati u vidu zdravstvenih problema. Nije normalno za ljudski organizam star manje od 30, pa i 40 godina, da ima povisen krvni pritisak, narusen insulinski metabolizam, povisene vrednosti masnoca u krvi itd… A koliko je upravo takvih medju nama? Ako ni zbog cega, onda iz zelje da buduci narastaji budu zdraviji od nas, treba da se EDUKUJEMO i saznamo ZASTO treba nesto da radimo ili ne.

    50
  10. Najbolje ne davati kravlje mleko do 2.godine deteta…Sa duznim postovanjem strucnjacima koji su ovo pisal,mislim da je ovo najveca glupost koju su napisali.Moje dete ima 8 meseci i jede skoro sve,u 6mesecu smo poceli kravlje mleko,a savet naseg pedijatra je bio “dete moze od prvog dana rodjenja da pije kravlje mleko ako ne postoje mogucnosti za bilo koje drugo”….

    78
  11. Ja sam otišla kod pedijatra kada je moja ćerka imala skoro šest meseci. Planirala sam da počnem sa uvodjenjem sokića i kašica nakon 6 mesici. Ona me je pitala šta jede moje dete i na moj odgovor da još uvek ništa nije probala, čudila se kao da sam pala sa marsa i da već kasnim po pitanju uvodjenja čvrste hrane. Naravno, uz to je usledila priča o tome kako su nekada bake i mame odgajale nas…Definitivno je puno različitih mišljenja o tome kada i koju hranu uvesti.

    35
  12. zdravo svima,a ovo za kravlje mlijeko da se nedava,a bebe koje zive na selo koriste kravlje mlijeko,i nije im nista,danas se mora sve paziti,kako su ranije se podizali,jeli su bilo sta,al eto nova vremena,al slazem se sa super clankom,svaka cast,pozdrav svim dobrim mamama jelena

    34
    • Kakva glupost, dali to znači da vi iz grada ste savremeni a mi sa sela zaostali. Od svih drugarica koje imam a koje imaju male bebe ni jedna ne hrani dete kravljim mlekom. Bolje nemoj da širiš gluposti! Kravlje mleko se NE PREPORUČUJE malim bebama, šta tu nije jasno!?

      18
  13. U tekstu nije pomenut jedan znacajan alergen, a to je gluten. Ja sam sa godinu dana smestena u bolnicu u jako teskom stanju, pustena sam posle pet meseci i gomile trasfuzija i infuzija i od tada krece lecenje… Dvadeset godina teske anemije, neuhranjenosti, malaksalosti, gomile simptoma i raznih bolesti, terapije raznim lekovima i gvozdjem, da bi na kraju ustanovili da imam celijakiju. Od tada sam na dijeti bez glutena, sada sam super, nikad zdravija i cekam bebu. Pedijatri u Nemackoj ne dozvoljavaju uvodjenje glutena pre prve godine zivota i smanjili su stopu obolelih od celijakije za 70 posto. Samo da mi nisu dali koricu hleba da grickam jer je “to dobro za zubice” moj zivot bi danas mogao da bude mnogo drugaciji. Ne bih prosla kroz sve sto jesam i ne bih morala do kraja zivota da mesim sebi hleb i pripremam hranu i gde god da krenem da je nosim sa sobom, da bih imala uopste sta da jedem. Ne zelim da moje dete prodje kroz sve to i sigurno mu necu uvoditi alergene pre nego sto bude spremno za te vrste namirnica, bez obzira sta pedijatri savetuju. Oni su o mojoj bolesti u to vreme znali jako malo, a i sad nije nesto bolja situacija. Verujem da im dajete sve i da vam bebe lepo napreduju, ali imali ste mnogo srece, moglo je da bude i drugacije, to se nikad ne zna. Pitajte sve one koji se bore sa raznim alergijama i autoimunim bolestima, mozda ce vam posle toga neke stvari biti jasnije.

    122
    • Ako ste na nesto alergicni,alergicni ste i sa sest meseci i sa dve ili trideset godina,tako da nema veze sa vremenom uvodjenja namirnica. Zao mi je zbog Vaseg stanja,ali ne znam zasto nosite hranu gde god da idete kada ljudi alergicni na gluten imaju vrlo sirok izbor namirnica gde god da odu…svo povrce,svo meso,sir,voce i da ne nabrajam dalje.

      21
  14. cure,bok,toččno je da je adaptirano mlijeko prerađevina kravljeg,ali sa manjim kapljicama masnoća,dodanim mineralima i željezom.Kravlje mlijeko uzrokuje sitna krvarenja u nezrelom bebinom probavnomm traktu pa beba gubi željezo na taj način,pa samim tim i prijeti im opasnost od anemije.Mislim da ne treba gledati to kako je prije bilo,npr.i meni je mama davala kravlje kao bebi,od 7 mj,ali sama kaže da nju nije imao tko informirati.

    39
  15. Moja Natasa ima 7 meseci i nedelju dana,jede sve osim pasulja i kupusa.Zanima me kad smem da joj dajem slatkise?Inace je jeko dobra beba,voli da jede i nije probirljiva.Pozdrav svima!

    72
  16. E sad, iako imam i mamu i svekrvu bas i nisam imala neku pomoc u smislu saveta kako da hranim i odgajam svoje dete. Davala sam mu DVE GODINE adaptirano mleko i sada nemam nikakvih problema sa hranom, dete jede uglavnom sve. Izbegavam, tj. skoro da uopste ne jede virsle, pastete i salamu. Mislim da je to prava nezdrava hrana. Gajila sam ga iskljucivo po knjigama jer zivimo bez baka i deka pa mi je to i bila jedina pomoc. Ne kajem se, dete mi je veoma otporno.

    37
  17. moja beba će za koji dan napuniti 5 meseci i do sada sam je hranila samo svojim mlekom, a tako planiram da je hranim sve dok napreduje kako i koliko treba. inače se rodila kao veoma krupna beba i tim trendom je i nastavila da napreduje. posavetovala sam se sa pedijatrom i ona je takođe za to da ne uvodim bebi u ishranu druge namirnice samo zato jer bi već mogla da ih uzima. pozdrav svim mamama i bebama!

    21
  18. Osluskujte svoje dete i njegove potrebe a ne internet i sve ostale… oni se vode statistikom i vecinom slucajeva, pa su im i saveti u skladu sa tim. Nismo svi isti i ne mogu nas svrstati u vecinu! Ja sam za dojenje i kravlje mleko…. Necete mozda griz praviti sa adaptiranom formulom?

    48

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Hrana koju treba izbegavati od rođenja do 6 meseci

Savetuje se da do 6. meseca detetu ne treba davati ništa osim majčinog mleka ili eventualno adaptirane mlečne formule, ukoliko ne možete da dojite svog bebca. Pre navršenih šest meseci uvodite hranu isključivo uz savete svog pedijatra. 

Nakon sterilnog majčinog mleka vodite računa o bezbednosti namirnica koje dajete bebi. 
 

BEBAC PREPORUČUJE: Prvi voćni obrok vaše bebe>>>


foto: freepik

Hrana koju treba izbegavati do 12. meseca

Mali komadići tvrde, ali i jako mekane hrane mogu da budu opasni i da dovedu do gušenja

Med: Ovu namirnicu nemojte davati vašoj bebi do godinu dana jer može da izazove botulizam. Međutim, nema nikakvih šansi da ga uzrokuje kod starije dece i odraslih osoba, jer je u crevima malih beba niža kiselost, pa ako se bacil botulizma unese hranom, on bi mogao da se razvije i izluči toksin.

Kravlje mleko: Bebe do godinu dana ne mogu da vare proteine iz kravljeg mleka. Takođe ova namirnica ne obezbeđuje potrebne nutritivne vrednosti, a sadrži minerale koji u većim količinama mogu da oštete bubrege mališana.

Citrusno voće: Limun, pomorandža, grejpfrut, kao i sveže ceđeni sokovi od ovog voća mogu kod bebe mlađe od godinu dana da izazovu alergiju. Rizik je veći ukoliko je neko u porodici alergičan na ovo voće.

Bobičasto voće:
Jagode, kupine, maline, takođe ne bi trebalo da dajete bebi do 12 meseci, zbog eventualne pojave alergije.

Orašasto voće: Kikiriki, lešnike, orahe, kao i proizvode koji sadrže ove namirnice ne bi trebalo davati maloj deci, zbog alergija, ali i zbog toga što dete u ovom periodu, ne može dobro da sažvaće ovo voće, i „bezbedno” ga proguta.

Belance: Žumance možete da dajete mališanu od 6. meseca, a belance zbog eventualne alergije minimum nemojte davati do godinu dana, a neki nutricionisti čak predlažu da ne dajete belance detetu i do dve godine.

Šećer: Što kasnije uvedete u ishranu deteta šećer to bolje. Kada kupujete kašice za bebe obavezno obratite pažnju na to da one budu sa oznakom *bez  dodatog šećera. Šećer u ishrani beba može da dovede do prerane pojave karijesa, a kasnije i do gojaznosti. 
 


Krupni komadi hrane:
Veličina čvrste hrane koju dajete vašem mališanu do godinu dana trebalo bi da bude otprilike veličine zrna graška. Bez obzira na to da li mu dajete voće, povrće, hleb, vodite računa da sve sitno iseckate, ili izgnječite.

Male komadiće tvrde hrane:
kokice, tvrde slatkiše poput bombona, suvo grožđe i ostalo suvo voće, jer su potencijalna opasnost od gušenja.

Jako mekana hrana:
namirnice poput mekanih slatkiša, gumene bombone, želei i slično, takođe su opasne jer mogu da zapadnu u grlo ako ih dete ne sažvaće.

Hrana koju treba izbegavati do 24. meseca

Mleko sa manje mlečne masti: Većini mališana su potrebne masnoće i kalorije iz punomasnog mleka zbog rasta i razvoja. Kada vaše dete napuni 2 godine, i ukoliko nema nikakve probleme sa rastom, ako želite možete mu davati mleko sa manje mlečne masti. Ukoliko vaše dete ima problem sa gojaznošću ili neku bolest srca, pedijatar će vam preporučiti da mališanu dajete mleko sa manje mlečne masti i pre 2. godine.

Krupni komadi hrane: Čvrstu hranu obavezno treba usitniti ili izgnječiti. Povrće poput šargarepe, boranije, šeri paradajz i slično, treba iseckati na sitne kockice, ali i voće kao naprimer grožđe, obavezno treba barem preseći na pola, i ako je potrebno izvaditi košpice.

Male komadiće tvrde hrane: kokice, orašasto voće, tvrde slatkiše poput bombona, suvo grožđe i ostalo suvo voće, jer su potencijalna opasnost od gušenja.

Jako mekana hrana:
namirnice poput mekanih slatkiša, gumene ili žele bombone, i slično, takođe su opasne jer mogu da zapadnu u grlo ako ih dete ne sažvaće.

Hrana koju treba izbegavati do 36. meseca

Vaše dete sada već jede skoro svu hranu, ali ipak imajte na umu da i u ovom periodu može da dođe do davljena hranom, naročito ukoliko detetu nešto odvlači pažnju dok jede, kao recimo gledanje televizora, šetnja, vožnja bicikla i slično.

U ovom periodu takođe izbegavajte da dajete detetu kokice, cele lešnike, orahe, kao i žvakaće gume, i dok jede neka bude potpuno fokusirano na jelo.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 19.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije