Foto: Canva

Ko ima pravo na dečiji dodatak i koliki su iznosi?

Izvor: Bebac

Dečiji dodatak je jedan od načina da se pomogne porodica, a posebno one koje su ugrožene. Postoje mnogi uslovi koje bi trebalo ispuniti kako bi se to pravo ostvarilo.

Canva

Dečiji dodatak mogu primati državljani Srbije, ali i strani državljani sa statusom stalno nastanjenog stranca, koji neprosredno brinu o detetu.

Pravo na dečiji dodatak može se ostvariti ako roditelj, odnosno onaj koji podnosi zahtev,  ne poseduje dodatne nepokretnosti, u zemlji i inostranstvu, osim one u kojoj porodica živi.

Da biste dobili dečiji dodatak bitno je da kuća, odnosno stan u kojem živite ne bude velik, tačnije ne sme imati više od jedne sobe po članu porodice uvećan za još jednu sobu. Te ukoliko je vaša porodica tročlana da biste dobili dodatak morate živeti u domu koji je najviše četvorosoban. Takođe, za ostvarivanje prava porodica može posedovati i garažu ne veću od 20 metara kvadratnih.

 

Canva
Izuzetak od ovog pravila mogu biti samo porodice koje dohodak zarađuju od poljoprivrede. Za te porodice važi pravilo da dečiji dodatak mogu ostvariti ako nemaju stambeni prostor veći od broja članova porodice uvećan za jednu sobu, ali i ekonomske zgrade i zemljište do dva hektara po članu porodice.

Dečiji dodatak se prima za najviše četiri deteta, ali ukoliko majka nakon trećeg detata rodi blizance ili više dece ima pravo na dečiji dodatak na svako rođeno dete rođeno tokom četvrtog porođaja.

Takođe, peto i svako naredno dete može primati dečiji dodatak ukoliko neko od prva četiri deteta više ne može da ostvari to pravo. Takođe, ovo pravo se može proširiti i na svako dete bez roditeljskog staranja o kome se podnosilac neposredno brine.

Dete mora pohađati program pripreme pred polazak u osnovnu , potom deca koja se  školuju i redovno pohađaju nastavu u Srbiji. Srednjoškolska deca takođe imaju pravo na dečiji dodatak ukoliko redovno pohađaju školu do njenog završetka, a najkasnije do navršenih 20 godina života. Dete koje iz opravdanih razloga ne pohađa školu ili je školovanje prekinulo u svojstvu rednovog učenika takođe može dobijati dečiji dodatak.

 

Canva

 

Deca sa smetnjama u razvoju, koja pohađaju školu i programe osposobljavanja za rad mogu dobijati dečiji dodatak do 26 godine života.

Dečiji dodatak ćete moći da primate ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev ne prelazi utvrđeni cenzus, a ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini ne prelazi iznos od 3% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini ili je ostvaren od zemljišta do 500 metara kvadratnih na kome je podignuta stambena zgrada.


Foto: Shutterstock

Ipak, ako porodica ne ostvaruje druge prihode ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini sme prelaziti iznos od 7% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta.
Ukoliko dete redovno pohađa školu dečiji dodatak se automatski nastavlja bez ponovnog dostavljanja dokaza o materijalnom stanju.

Ispod možete videti koji su iznosi za dečiji dodatak.

– za dete za koje je ostvareno pravo iznosi 4.299,63 dinara 

– za dete za koje je ostvareno pravo, za jednoroditeljske porodice i staratelje iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 30% iznosi 5.589,50

– za roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom, za koje je doneto mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, i za dete koje ostvaruje dodatak za pomoć i negu drugog lica, a koje ne koristi usluge smeštaja, iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 50% iznosi 6.449,45 dinara 

– za dete koje ispunjava uslove za uvećanje po više osnova, a najviše do 80%, u skladu sa članom 33. stav 3. Zakona iznosi 7.739,33 dinara 

Ovo su cenzusi na osnovu kojih se izračunava da li imate pravo da dobijete dečiji dodatak (ažurirano decembra 2024.)

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 1) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnih mesečnih prihoda porodice ostvarenih u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev, po članu porodice, od 1. jula 2024. godine iznosi:

– 12.898,88 dinara

– 16.768,55 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

– 15.478,60 za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak na osnovu katastarskog prihoda

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 1) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnog mesečnog katastarskog prihoda po članu porodice u prethodnoj godini, od 1. jula 2024. godine iznosi:

3, 98 dinara 

5,17 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

4,76 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak na osnovu katastarskog prihoda


Nominalni iznos cenzusa
za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 2) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnog mesečnog katastarskog prihoda po članu porodice u prethodnoj godini, od 1. jula 2024. godine iznosi:

9,32 dinara

12,08 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

11,14 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (87)

  1. Kao i vecina vas nemam pravo na deciji dodatak a zasto prvo su rekli zato sto zivim u svojoj kuci,sledeci put jer imam puno soba(dvoje dece svako ima svoju sobu)9 god.je razlika a samohrani sam roditelj samo izmisljaju zasto da te odbiju a radim za minimalac to nije zivot to je prezivljavanje nikakve povlastice sve placam i vrtic punu sumu 4.300din pa ti se mama snadji stariji u srednjoj skoli da ne pricam kako je tesko

    15
  2. Ja ne znam da li ja ne znam sta znaci cenzus ili ne razumem ovu njihovu logiku, ali po mojoj logici, suprug, beba i ja; ja nezaposlena; suprug prijavljen na minimalac koji je 30 i neka hiljada, znaci malo preko 10.000 din po clanu i mi NEMAMO PRAVO NA DECIJI DODATAK??????
    Znaci minimalac ko ima na troclanu porodicu moze da prezivi?

    36
    • Da, tako ispada da ne mozete imati pravo na decji dodatak. Ova drzava je dno dna. Ali bukvalno. Romi oni imaju mnogo veca prava i mnogo vece iznose od nas koji nisu romi. Zalosno ali tako je. Ja kao samohrana majka do pre par meseci sam primala samo decji dodatak za sina, socijalnu pomoc mi odbili jer sam zivela u majci oj kuci.Nista mi besplatno nije bilo za dete kao za samohrana majku(knjige za 6-ti,neki pregledi za naočare) sve sam placala punu cenu. A tek sada kad sam se udala i sad jos kad se budem porodila, mogu da zaboravim na decje dodatke za oba deteta, a muz radi u posti i ima 42hiljade platu. Katastrofa. Znam na kakvim ste mukama.

      20
    • Ja radim suprug ne radi,dvoje dece imamo od kojih jedno ide u školu,suprug je kući sa njima dok ja radim u firmi i to pod ugovorom,i nemam pravo na dečiji dodatak plata mi prelazi 30 hiljada i jedan dan ako ne dođem na posao firma mi oduzme sa plate 10 hiljada,sutra da mi ne produže ugovor i da dobijem otkaz,nemam ni dečiji decu da nahranim,a o ostalim obavezama i da ne pričam,treba rađati decu i odma bežati iz zemlje,ili ostati ovde a ne rađati decu.

      16
    • Dobro shvatate ono što je još gore je da ja kao samohrani roditelj deteta sa invaliditetom nemam prava ni na tnp ni na dečiji dodatak jer dete vidi 20% računaju nije potpuno slep nema prava na tnp, na dečiji takođe radim za minimalac ne zivim u svom stanu ali eto na nas dvoje to je za njih preko cenzusa. Ovo nije država ovo je zatvor! Zato sto majke ćute zato se ništa i ne radi. Logike nema naravno da smo na ulicama možda bi neko i reagovao ovako šta ih briga deca nisu glasaci a ono još gore je što viđam majke sa decom oko štanda SNS. Ako treba sve da nam.uzmu da dignu cene još više pa mozda onda dodje ljudima iz zadnjice u glavu da izađu na ulice pošto već izborima ne mogu ništa da urade ! Da jedno su upravu decu sko radjali sebi a ne državi ali nismo krivi ako smo dobili bolesnu decu ako smo ostali samohrani roditelji i svako dete u EU o kojoj toliko pričaju zaslužuje dečiji dodatak bez obzira na status roditelja to je decije pravo ne roditeljsko a kod nas nemaju prava ni ugrožene kategorije a kamo li zdrava deca. SRAMOTA

      7
    • Suprug mi je preminuo, bez ostvarenog prava na njegovu penziju, podstanari, ali plata minimalac, i nemamo pravo na deciji dodatak! Ne ostvarujem pravo ni na jedan jedini dinar od ove drzave, sram ih bilo!!!

      23
    • Da, nazalost. Nama nisu dali jer su nam rekli kad smo predavali da se racuna i roditeljski kao redovan prihod, sto pre koliko znam nije bilo jer smo imali pravo. Ali za trece kad smo predali tako nam rekose i zaista stiglo i pismo u kome pise da prelazimo cenzus. Strasno!

      15
  3. Ovo više nije dečiji dodatak, jer da jeste svako dete bi imalo pravo na isti bez obzira na primanja roditelja. A samohrani roditelji sa platom od minimalca 30000 rsd (majka i dete) nemamo pravo jer imamo i više nego što nam treba(9000 rsd po clanu i jos nam ostaje). SRAMOTA za drzavu. Ovo nigde u svetu ne postoji da dete ne ostvaruje pravo na dečiji zbog “cenzusa”, alo bre jeste vi normalni?

    46
  4. Koja boza od države i ko određuje taj cenzus. Trebalo bi vise činioca sda odredjuje drciji dodatak. Na primer, moja sestra je udovica, ima dete 11 god, zive privatno, ona ima prosecnu platu nedicinske sestre i malu porodicnu penziju. Prelazi taj cenzus ako se gleda njena platai penzija Ti koji odredjuju cenzus, treba da uracunaju i ostale cinioce, ako se zivi privatno, akp je neko samohrani roditelj itd. Vecina njene plate ode na placanje kirije i dadzbina i malo joj ostaje za hranu. Zato joj svi pomazemo da pregura mesec. Radi i vise sto treba ne bi li koji dinar vise dobila. Sramota za drzavu sto neprepoz ajr ovaj problem.

    23
  5. Totalno suludo. Dečiji dodatak je namenjen prvenstveno deci i treba svako dete do 18. godine da ga dobija, nebitno da li je prvo, treće ili osmo…. Sva deca su ista i isto treba da dobiju. Ne treba da bude uslovljen prihodima roditelja ili veličinom stambenog prostora…. Za takve stvari treba da postoje razne druge mere i drugačija socijalna davanja i pomoć države.

    31
  6. Zasto minusi? Da li neko od tih sto odredjuje koliki ce cenzus da bude moze sa 9000 da izgura ceo mesec?! Neka nam daju platu kao sto ovi na funkciji imaju a naravno nista ne rade,mi cemo da radimo za tu istu platu i njihov bedni deciji dodatak od 2500 nam i ne treba..

    30
  7. Pozdrav interesuje me zbog cega se roditeljski racuna u prihod kucni mislim da nema nikakve veze plata normalno ulazi ali roditeljski to pripada detetu molim neko objasnjenje

    12
  8. Moja porodica je troclana.I samo jedan clan zaposljen,na minimalac.Dete je uskraceno primanja bednog decije dodatka jer prelazi njihov predvidjeni cenzus za 56 din.Sramo drzave Srbije!

    34
  9. Bruka i sramota !!! Po ovome znaci da pravo na deciji dodatak u troclanoj porodici ima dete, kojem radi jedan roditelj i koji nema platu vecu od 27500 dinara. Za 3000 dinara sa kojima se ne mogu namiriti pelene za jedngoodisnje dete, za period od mesec dana! Bravo!!!

    91

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Dečiji dodatak je jedan od načina da se pomogne porodica, a posebno one koje su ugrožene. Postoje mnogi uslovi koje bi trebalo ispuniti kako bi se to pravo ostvarilo.

Canva

Dečiji dodatak mogu primati državljani Srbije, ali i strani državljani sa statusom stalno nastanjenog stranca, koji neprosredno brinu o detetu.

Pravo na dečiji dodatak može se ostvariti ako roditelj, odnosno onaj koji podnosi zahtev,  ne poseduje dodatne nepokretnosti, u zemlji i inostranstvu, osim one u kojoj porodica živi.

Da biste dobili dečiji dodatak bitno je da kuća, odnosno stan u kojem živite ne bude velik, tačnije ne sme imati više od jedne sobe po članu porodice uvećan za još jednu sobu. Te ukoliko je vaša porodica tročlana da biste dobili dodatak morate živeti u domu koji je najviše četvorosoban. Takođe, za ostvarivanje prava porodica može posedovati i garažu ne veću od 20 metara kvadratnih.

 

Canva
Izuzetak od ovog pravila mogu biti samo porodice koje dohodak zarađuju od poljoprivrede. Za te porodice važi pravilo da dečiji dodatak mogu ostvariti ako nemaju stambeni prostor veći od broja članova porodice uvećan za jednu sobu, ali i ekonomske zgrade i zemljište do dva hektara po članu porodice.

Dečiji dodatak se prima za najviše četiri deteta, ali ukoliko majka nakon trećeg detata rodi blizance ili više dece ima pravo na dečiji dodatak na svako rođeno dete rođeno tokom četvrtog porođaja.

Takođe, peto i svako naredno dete može primati dečiji dodatak ukoliko neko od prva četiri deteta više ne može da ostvari to pravo. Takođe, ovo pravo se može proširiti i na svako dete bez roditeljskog staranja o kome se podnosilac neposredno brine.

Dete mora pohađati program pripreme pred polazak u osnovnu , potom deca koja se  školuju i redovno pohađaju nastavu u Srbiji. Srednjoškolska deca takođe imaju pravo na dečiji dodatak ukoliko redovno pohađaju školu do njenog završetka, a najkasnije do navršenih 20 godina života. Dete koje iz opravdanih razloga ne pohađa školu ili je školovanje prekinulo u svojstvu rednovog učenika takođe može dobijati dečiji dodatak.

 

Canva

 

Deca sa smetnjama u razvoju, koja pohađaju školu i programe osposobljavanja za rad mogu dobijati dečiji dodatak do 26 godine života.

Dečiji dodatak ćete moći da primate ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev ne prelazi utvrđeni cenzus, a ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini ne prelazi iznos od 3% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini ili je ostvaren od zemljišta do 500 metara kvadratnih na kome je podignuta stambena zgrada.


Foto: Shutterstock

Ipak, ako porodica ne ostvaruje druge prihode ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini sme prelaziti iznos od 7% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta.
Ukoliko dete redovno pohađa školu dečiji dodatak se automatski nastavlja bez ponovnog dostavljanja dokaza o materijalnom stanju.

Ispod možete videti koji su iznosi za dečiji dodatak.

– za dete za koje je ostvareno pravo iznosi 4.299,63 dinara 

– za dete za koje je ostvareno pravo, za jednoroditeljske porodice i staratelje iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 30% iznosi 5.589,50

– za roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom, za koje je doneto mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, i za dete koje ostvaruje dodatak za pomoć i negu drugog lica, a koje ne koristi usluge smeštaja, iz člana 33. stav 2. Zakona, uvećan za 50% iznosi 6.449,45 dinara 

– za dete koje ispunjava uslove za uvećanje po više osnova, a najviše do 80%, u skladu sa članom 33. stav 3. Zakona iznosi 7.739,33 dinara 

Ovo su cenzusi na osnovu kojih se izračunava da li imate pravo da dobijete dečiji dodatak (ažurirano decembra 2024.)

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 1) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnih mesečnih prihoda porodice ostvarenih u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev, po članu porodice, od 1. jula 2024. godine iznosi:

– 12.898,88 dinara

– 16.768,55 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

– 15.478,60 za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak na osnovu katastarskog prihoda

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 1) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnog mesečnog katastarskog prihoda po članu porodice u prethodnoj godini, od 1. jula 2024. godine iznosi:

3, 98 dinara 

5,17 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

4,76 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja

Nominalni iznos cenzusa za ostvarivanje prava na dečiji dodatak na osnovu katastarskog prihoda


Nominalni iznos cenzusa
za ostvarivanje prava na dečiji dodatak iz člana 30. stav 1. tačka 2) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom na osnovu ukupnog mesečnog katastarskog prihoda po članu porodice u prethodnoj godini, od 1. jula 2024. godine iznosi:

9,32 dinara

12,08 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-5) Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom

11,14 dinara za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 6)-10) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, a koje ne koristi usluge smeštaja.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 26.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije