Nutricionisti su nedavno potvrdili da samo jedna kašičica maslinovog ulja dodata gotovoj kašici od povrća potpomaže razvoj mozga i očiju kod bebe. Neke mediteranske zemlje u skladu sa tim (npr. Italija) proizvode posebno maslinovo ulje namenjeno ishrani male dece od probranih plodova masline i obogaćeno vitaminima A, D, E i B6 korisnih za razvoj deteta.
Nutricionisti preporučuju uvođenje ove namirnice u dečju ishranu već u početku dohrane, tj. zamene obroka nakon dojenja ili mlečne formule nemlečnom hranom.
Razlog je jednostavan, maslinovo ulje sastoji se od masnih kiselina, od kojih je 74,45 odsto nezasićenih, 16,16 odsto zasićenih i 8,84 odsto višestruko zasićenih. Upravo zbog ovakvog sastava i razmera idealno je za bebin organizam.
Za dete su masne kiseline veoma važne jer ulaze u strukturu mozga i mrežnjače oka. Maslinovo ulje bogato je i antioksidansima, tj. materijama koje sprečavaju starenje ćelija tela blokadom štetnih nusprodukata – slobodnih radikala (nastalih u ćeliji tokom procesa oksidacije i oslobađanja energije).
Maslinovo ulje ubacite u kašicu
Možda deluje neobično raspravljati o starenju i arterosklerozi kada se govori o ishrani beba, ali nije prerano, jer ishrana u detinjstvu utiče na zdravlje odrasle osobe, a svako dete je buduća odrasla osoba.
Maslinovo ulje je najbolje dodati sirovo, već gotovoj kašici od povrća. Na taj način ulje zadržava svoja nepromenjena hranljiva svojstva, a i lakše se vari. Za početak je dovoljno dodati pet grama, tj. jednu kašičicu (na oko 100 grama kašice).
Najbolji izbor je svakako ekstra devičansko maslinovo ulje koje se dobija tokom mehaničkog procesa, a ne hemijskog. Nivo kiselosti je vrlo nizak i ne prelazi jedan odsto, što je važno za ukus i miris namirnice.
Maslinovo ulje čuvajte na temperaturi od 10 do 15°C, zaštićeno od svetla. I vodite računa da godinu dana nakon dana proizvodnje može da oksidira i poprimi loš miris i ukus.
Komentari (0)