Kada se neplanirano dogodi nezaštićen seksualni odnos, ili kada kontracepcija zakaže, mnoge žene se okreću piluli za dan posle kao rešenju za sprečavanje neželjene trudnoće. Ova metoda, poznata i kao hitna kontracepcija, može biti od velike pomoći u kriznim situacijama, ali je važno da budete informisani o tome kako funkcioniše, koliko je efikasna i koje su njene prednosti i mane.
Šta je pilula za dan posle i kako ona deluje?
Pilula za dan posle, poznata i kao urgentna kontracepcija, je hormonska metoda sprečavanja neželjene trudnoće koja se koristi nakon nezaštićenog seksualnog odnosa ili ukoliko je došlo do neuspeha uobičajene kontraceptivne metode (na primer, pukao je kondom ili ste zaboravili da popijete redovnu kontraceptivnu pilulu).
Na tržištu Srbije dostupne su pilule koje sadrže levonorgestrel, i one koje sadrže ulipristal-acetat.
Obe pilule deluju tako što prvenstveno odlažu ili sprečavaju ovulaciju, odnosno oslobađanje jajne ćelije iz jajnika. Time se sprečava susret spermatozoida i jajne ćelije, a samim tim i oplodnja.
Ukoliko je do oplodnje već došlo, pilule mogu otežati implantaciju oplođene jajne ćelije u matericu, ali ne prekidaju već postojeću trudnoću. Važno je napomenuti da pilula za dan posle nije abortivna pilula i ne deluje ukoliko je do implantacije već došlo.
Pilula se uzima jednokratno, što je pre moguće nakon nezaštićenog odnosa, a najkasnije u roku od 72 sata (tri dana) za levonorgestrel, odnosno 120 sati (pet dana) za ulipristal-acetat. Efikasnost pilule opada sa protekom vremena
Trebalo bi da znate da se one koriste samo kao hitna pomoć i da nikako nisu redovna kontraceptivna metoda. Zbog visokog nivoa hormona, ginekolozi ne preporučuju korišćenje ove pilule više od jednom godišnje.
Nju može da primeni skoro svaka žena koja je u reproduktivnoj dobi, a koja je seksualno aktivna i plodna, ali želi da spreči neželjenu trudnoću.
Koliko je efikasna ova metoda?
Efikasnost pilule za dan posle zavisi od nekoliko faktora, a najvažniji je vreme uzimanja pilule nakon nezaštićenog odnosa. Što se pre uzme, veća je njena efikasnost. Generalno, pilule za dan posle su prilično efikasne u sprečavanju trudnoće kada se pravilno koriste.
- Levonorgestrel: Kada se uzme u roku od 24 sata nakon nezaštićenog odnosa, efikasnost je oko 95%. Između 24 i 48 sati, efikasnost opada na oko 85%, dok je između 48 i 72 sata oko 58%.
- Ulipristal-acetat: Smatra se efikasnijom opcijom, naročito u kasnijem periodu. Njegova efikasnost se procenjuje na oko 98% kada se uzme u roku od 120 sati.
Važno je istaći da pilula za dan posle nije 100% efikasna i ne pruža zaštitu od polno prenosivih infekcija. Takođe, njena efikasnost može biti smanjena kod žena sa viškom kilograma, odnosno sa indeksom telesne mase (BMI) većim od 30. Uvek je preporučljivo posavetovati se sa lekarom ili farmaceutom o izboru odgovarajuće pilule i njenoj efikasnosti u specifičnim okolnostima. Ne zaboravite da redovna kontracepcija (poput kondoma, pilula, spirale itd.) pruža znatno veću zaštitu od neželjene trudnoće.
Koje su prednosti ove metode?
- Nemaju ozbiljne negativne nuspojave. Generalno se dobro podnosi i ima mali broj ozbiljnih nuspojava, a one su obično blage i prolazne.
- Može da se uzme tri ili čak do pet dana od nezaštićenog seksualnog odnosa.
- U Srbiji je dostupna u apotekama bez lekarskog recepta, što omogućava brzu reakciju u hitnim situacijama.
- Uzima se jednokratno, oralnim putem, što je čini jednostavnom i praktičnom za upotrebu.
- Ne utiče na buduću plodnost i ne remeti menstrualni ciklus na duže staze.
Koji su nedostaci pilule za dan posle?
Iako je generalno bezbedna i efikasna, pilula za dan posle ima i neke nedostatke
- Nije 100% efikasna: Kao što je već pomenuto, efikasnost pilule opada sa vremenom, i ne pruža apsolutnu zaštitu od trudnoće. Postoji, iako mala, mogućnost da ipak dođe do začeća.
- Nuspojave: Mogu se javiti blage i prolazne nuspojave poput mučnine, povraćanja, glavobolje, vrtoglavice, bolova u stomaku i umora. Može doći i do poremećaja menstrualnog ciklusa, kao što su neredovno krvarenje ili promena u trajanju i obilnosti menstruacije.
- Ne štiti od polno prenosivih infekcija: Pilula za dan posle sprečava samo trudnoću, ali ne i prenos polno prenosivih infekcija. Za zaštitu od infekcija neophodno je koristiti kondom.
- Cena: Može biti relativno skupa, u zavisnosti od proizvođača i apoteke.
- Nije pogodna za redovnu upotrebu: Nije namenjena za redovnu kontracepciju i ne bi trebalo da se koristi kao zamena za pouzdanije metode, poput pilula za kontracepciju, spirale ili kondoma. Česta upotreba može poremetiti menstrualni ciklus i izazvati hormonski disbalans.
- Može biti manje efikasna kod žena sa viškom kilograma: Kod žena sa BMI većim od 30, efikasnost pilule može biti smanjena, posebno kada je u pitanju levonorgestrel. U tim slučajevima, preporučuje se konsultacija sa lekarom o alternativnim metodama hitne kontracepcije.
Kada se upotrebljava hitna kontracepcija?
Hitna kontracepcija, odnosno pilula za dan posle, koristi se u situacijama kada je došlo do nezaštićenog seksualnog odnosa ili kada postoji sumnja da je uobičajena kontraceptivna metoda zakazala.
U svim ovim, ali i sličnim nepredviđenim situacijama, pilula za dan posle može pružiti efikasnu zaštitu od neželjene trudnoće.
Važno je zapamtiti da se pilula uzima što pre nakon rizičnog odnosa, idealno u prvih 24 sata, jer joj efikasnost opada sa prolaskom vremena.
Ukoliko niste sigurni da li je u vašem slučaju potrebna hitna kontracepcija, ili imate dodatna pitanja o njenoj upotrebi, najbolje je da se obratite svom lekaru ili farmaceutu.
Šta još treba znati o piluli za dan posle?
Pilula za dan posle je važan alat u sprečavanju neželjene trudnoće, ali postoje i dodatne informacije koje je korisno znati.
Neki lekovi mogu da utiču na delovanje ove pilule za urgentnu kontracepciju, pa je pre upotrebe neophodno dobro pročitati kompletno uputstvo iz kutije.
Pre svega, važno je ponoviti da ona ne predstavlja zamenu za redovne metode kontracepcije. Redovna kontracepcija, bilo da se radi o pilulama, kondomima, spirali ili drugim metodama, pruža znatno pouzdaniju zaštitu.
Takođe, ukoliko ste uzeli pilulu za dan posle, a menstruacija vam kasni više od nedelju dana, ili je neuobičajeno slaba ili bolna, preporučuje se da uradite test na trudnoću i obratite se lekaru.
Imajte na umu da pilula ne deluje ukoliko je do trudnoće već došlo, niti prekida postojeću trudnoću – ona nije abortivna pilula. Nakon uzimanja pilule, možete nastaviti sa korišćenjem redovne kontracepcije, ali se preporučuje dodatna zaštita (npr. kondom) do kraja tog ciklusa.
Komentari (0)