Foto: Canva

Pilula za dan posle

Izvor: Bebac

Kada se neplanirano dogodi nezaštićen seksualni odnos, ili kada kontracepcija zakaže, mnoge žene se okreću piluli za dan posle kao rešenju za sprečavanje neželjene trudnoće. Ova metoda, poznata i kao hitna kontracepcija, može biti od velike pomoći u kriznim situacijama, ali je važno da budete informisani o tome kako funkcioniše, koliko je efikasna i koje su njene prednosti i mane.

Šta je pilula za dan posle i kako ona deluje?

Pilula za dan posle, poznata i kao urgentna kontracepcija, je hormonska metoda sprečavanja neželjene trudnoće koja se koristi nakon nezaštićenog seksualnog odnosa ili ukoliko je došlo do neuspeha uobičajene kontraceptivne metode (na primer, pukao je kondom ili ste zaboravili da popijete redovnu kontraceptivnu pilulu).

Na tržištu Srbije dostupne su pilule koje sadrže levonorgestrel, i one koje sadrže ulipristal-acetat.

Obe pilule deluju tako što prvenstveno odlažu ili sprečavaju ovulaciju, odnosno oslobađanje jajne ćelije iz jajnika. Time se sprečava susret spermatozoida i jajne ćelije, a samim tim i oplodnja.

Ukoliko je do oplodnje već došlo, pilule mogu otežati implantaciju oplođene jajne ćelije u matericu, ali ne prekidaju već postojeću trudnoću. Važno je napomenuti da pilula za dan posle nije abortivna pilula i ne deluje ukoliko je do implantacije već došlo.

različita sredstva za kontracepciju
Foto: Canva

Pilula se uzima jednokratno, što je pre moguće nakon nezaštićenog odnosa, a najkasnije u roku od 72 sata (tri dana) za levonorgestrel, odnosno 120 sati (pet dana) za ulipristal-acetat. Efikasnost pilule opada sa protekom vremena

Trebalo bi da znate da se one koriste samo kao hitna pomoć i da nikako nisu redovna kontraceptivna metoda. Zbog visokog nivoa hormona, ginekolozi ne preporučuju korišćenje ove pilule više od jednom godišnje.

Nju može da primeni skoro svaka žena koja je u reproduktivnoj dobi, a koja je seksualno aktivna i plodna, ali želi da spreči neželjenu trudnoću.

Koliko je efikasna ova metoda?

Efikasnost pilule za dan posle zavisi od nekoliko faktora, a najvažniji je vreme uzimanja pilule nakon nezaštićenog odnosa. Što se pre uzme, veća je njena efikasnost. Generalno, pilule za dan posle su prilično efikasne u sprečavanju trudnoće kada se pravilno koriste.

  • Levonorgestrel: Kada se uzme u roku od 24 sata nakon nezaštićenog odnosa, efikasnost je oko 95%. Između 24 i 48 sati, efikasnost opada na oko 85%, dok je između 48 i 72 sata oko 58%.
  • Ulipristal-acetat: Smatra se efikasnijom opcijom, naročito u kasnijem periodu. Njegova efikasnost se procenjuje na oko 98% kada se uzme u roku od 120 sati.

Važno je istaći da pilula za dan posle nije 100% efikasna i ne pruža zaštitu od polno prenosivih infekcija. Takođe, njena efikasnost može biti smanjena kod žena sa viškom kilograma, odnosno sa indeksom telesne mase (BMI) većim od 30. Uvek je preporučljivo posavetovati se sa lekarom ili farmaceutom o izboru odgovarajuće pilule i njenoj efikasnosti u specifičnim okolnostima. Ne zaboravite da redovna kontracepcija (poput kondoma, pilula, spirale itd.) pruža znatno veću zaštitu od neželjene trudnoće.

blister sa dve pilule
Foto: Canva

Koje su prednosti ove metode?

  • Nemaju ozbiljne negativne nuspojave. Generalno se dobro podnosi i ima mali broj ozbiljnih nuspojava, a one su obično blage i prolazne.
  • Može da se uzme tri ili čak do pet dana od nezaštićenog seksualnog odnosa.
  • U Srbiji je dostupna u apotekama bez lekarskog recepta, što omogućava brzu reakciju u hitnim situacijama.
  • Uzima se jednokratno, oralnim putem, što je čini jednostavnom i praktičnom za upotrebu.
  •  Ne utiče na buduću plodnost i ne remeti menstrualni ciklus na duže staze.

Koji su nedostaci pilule za dan posle?

Iako je generalno bezbedna i efikasna, pilula za dan posle ima i neke nedostatke

  • Nije 100% efikasna: Kao što je već pomenuto, efikasnost pilule opada sa vremenom, i ne pruža apsolutnu zaštitu od trudnoće. Postoji, iako mala, mogućnost da ipak dođe do začeća.
  • Nuspojave: Mogu se javiti blage i prolazne nuspojave poput mučnine, povraćanja, glavobolje, vrtoglavice, bolova u stomaku i umora. Može doći i do poremećaja menstrualnog ciklusa, kao što su neredovno krvarenje ili promena u trajanju i obilnosti menstruacije.
  • Ne štiti od polno prenosivih infekcija: Pilula za dan posle sprečava samo trudnoću, ali ne i prenos polno prenosivih infekcija. Za zaštitu od infekcija neophodno je koristiti kondom.
  • Cena: Može biti relativno skupa, u zavisnosti od proizvođača i apoteke.
  • Nije pogodna za redovnu upotrebu: Nije namenjena za redovnu kontracepciju i ne bi trebalo da se koristi kao zamena za pouzdanije metode, poput pilula za kontracepciju, spirale ili kondoma. Česta upotreba može poremetiti menstrualni ciklus i izazvati hormonski disbalans.
  • Može biti manje efikasna kod žena sa viškom kilograma: Kod žena sa BMI većim od 30, efikasnost pilule može biti smanjena, posebno kada je u pitanju levonorgestrel. U tim slučajevima, preporučuje se konsultacija sa lekarom o alternativnim metodama hitne kontracepcije.

Kada se upotrebljava hitna kontracepcija?

Hitna kontracepcija, odnosno pilula za dan posle, koristi se u situacijama kada je došlo do nezaštićenog seksualnog odnosa ili kada postoji sumnja da je uobičajena kontraceptivna metoda zakazala.

U svim ovim, ali i sličnim nepredviđenim situacijama, pilula za dan posle može pružiti efikasnu zaštitu od neželjene trudnoće.

Važno je zapamtiti da se pilula uzima što pre nakon rizičnog odnosa, idealno u prvih 24 sata, jer joj efikasnost opada sa prolaskom vremena.

Ukoliko niste sigurni da li je u vašem slučaju potrebna hitna kontracepcija, ili imate dodatna pitanja o njenoj upotrebi, najbolje je da se obratite svom lekaru ili farmaceutu.

Šta još treba znati o piluli za dan posle?

Pilula za dan posle je važan alat u sprečavanju neželjene trudnoće, ali postoje i dodatne informacije koje je korisno znati.

Neki lekovi mogu da utiču na delovanje ove pilule za urgentnu kontracepciju, pa je pre upotrebe neophodno dobro pročitati kompletno uputstvo iz kutije.

Pre svega, važno je ponoviti da ona ne predstavlja zamenu za redovne metode kontracepcije. Redovna kontracepcija, bilo da se radi o pilulama, kondomima, spirali ili drugim metodama, pruža znatno pouzdaniju zaštitu.

Takođe, ukoliko ste uzeli pilulu za dan posle, a menstruacija vam kasni više od nedelju dana, ili je neuobičajeno slaba ili bolna, preporučuje se da uradite test na trudnoću i obratite se lekaru.

Imajte na umu da pilula ne deluje ukoliko je do trudnoće već došlo, niti prekida postojeću trudnoću – ona nije abortivna pilula. Nakon uzimanja pilule, možete nastaviti sa korišćenjem redovne kontracepcije, ali se preporučuje dodatna zaštita (npr. kondom) do kraja tog ciklusa.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (37)

  1. Pilule za dan posle su takođe abortivna kontracepcija jer mogu da spreče usadnju oplođene jajne ćelije u zid materice što dovodi od ubijanja oplođene jajne ćelije. U ovom slučaju je abortus (ubistvo), samo se to ne pominje.

    31
  2. Imala sam odnos sa deckom 13.03 i popila eskapelu 14.03 nakon nedelju dana od popijene eskapele sam dobila i to je bilo može se reci uobičajeno krvarenje kao kad redovno dobijam. Inace redovna menstruacija je tek trebala da bude 03.04 a evo vec je 08.04 a menstruacije nema mozete li mi reci o cemu se radi?

    165
  3. Postovani
    Imala sam odnos sa deckom i pukao je kondom i popila sam lek nakon 3h i peti dan imam braon da li je to normalno? I jos nesto imam upalu uha da li mogu da pijem druge lekove ili ne smem?hvala

    57
  4. Imao sam odnos sa devojkom 2 puta u 3 dana na za lost bez zastite,nisam siguran stopostotno da li sam na vreme izvukao,imam 18 i smatram da nisam spreman da budem otac medjutim ona smatra drugacije,pomoc!

    37
  5. Postovani,

    Devojka i ja smo imali nezgodu odnosno , sredstvo kontracepcije tj. kondom je pukao i ja sam ejakulirao u nju.To se odigralo 5. Januara , sutradan 6. januara 19 sati posle popila je Escapelle tabletu.Ciklus joj je inace redovan i 7. je trebala do dobije i bili smo cak i u razmisljanju da li da pije tabletu uopste s obzirom na to da je sutradan trebala da dobije ali je popila.Danas 9. januara jos uvek nije dobila.
    Interesuje nas s obzirom na to da je popila pilulu a menstruacija joj kasni , do kada bi trebalo da sacekamo pre odlaska kod ginekologa i da li je zaista uobicajeno da menstruacija kasni posle pilule kao sto i u uputstvu pise.Ako jeste koliko bi trebalo jos da cekamo?

    Hvala unapred

    256
  6. Kada sam je popila, doktorka mi je rekla: da li znas da ti to nece pomoci, ako zatrudnis, trudna si, ako ne, ne i da je to hormonska bomba za organizam? U sustini, oplodjenje se desava u roku od 20 minuta.

    301
  7. Pre 5 dana sam imala nezasticen seksualni odnos, desilo se ono cemu se nismo nadali (kondom je pukao), nisam popila tabletu ali mi se isto to nam se desilo i juce. Ja sam popila tabletu sada, ako se slucajno trudnoca desila prvog puta da li moze imati nezeljenog uticaja na plod?

    281
  8. Imala sam seksualni odnos sa deckom pre tacko 4 sata, nazalost kondom nam je pukao. Posto imam 19 godina,ne zelim da ostanem trudna,da li je ta tableta 100% sigurna I da li ce spreciti trudnocu ako je popijem sutra?

    485
  9. Ja sam je popila posle 18 sati i nemam nikakvog krvarenja osim da me s vremena na vreme malo stomak zaboli i malo mi vise pojacan apetit,jela bih bez prestanka.Svakako cu uraditi test za par dana.Cula sam da sto je kasnije uzmes ona gubi efikasnost.

    89
  10. Imam pitanje 🙂 imala sam odnos sa suprugom i kondom je ostao u meni. Pri cemu on nije svrsio u mene, vec kad ga je izvadio. Interesuje me da li postoji mogucnost da sam trudna. Hvala u napred 🙂

    130
  11. I ja sam popila tebletu, posle nezasticenog odnoda, proslo je nekih 15 sati gde je sve zavrsilo u meni, i koliko sam racunala bili su plodni dani… I sad rasmisljam da sam ostala trudna.

    171
    • Vidim da je stari post, ali Vas molim za odgovor. Ja sam ostala trudna posle ove tablete, ali trudnica mi se ne poklapa sa poslednjim ciklusom, kao 2 nedelje je manja trudnoca, pa je moje misljenje da mi je ovaj lek nesto poremetio. Pa me zanima da li je neka mama koja je popila lek imala slicno iskustvo. Inace treca mi je trudnica. Prve dve su se poklapale u potpunosti sa poslednjim ciklusom. Ako necete ovde pisite mi na mejl.

      14
      • Poz Marija,i meni se isto desilo da sam ostala trudna i posle tablete. Sta su vam rekli Dr. posto su meni uputili kod Geneticara. I bas se plasim da nije ista ostetila plod 😔

        0
        • Nisu ni obracali toliko paznju na taj lek. Sad sam 15. Nedelja i nemam pojma sta se desava, na dabl nisam mogla da odem zbog kovida. Zadnji ultra zvuk radjen u 7. Nedelji i tada se culo srce. Eto toliko znam

          1
  12. ja sam pila i meni nista nije falilo.Prvu sam popila sat posle odnosa,a drugu sutra dan.Posle dva meseca sam opet popila.Prvu 2sata posle odnosa,drugu sutra dan.Zovu se postinol2 .Nisam imala nikakve nus pojave.

    21
  13. recite mi da li treba da se primi inekcija rogam, s obzirom da sam rh negativna nakon pilule escapele dan posle s obzirom da je izazvala neku vrstu krvarenja?

    25
  14. Treba se raspitati i dobro razmisliti pre nego je popijete.
    Ja isuprug smo imali odnose ali je sve zavrsilo u meni,u dogovoru s njim sam otisla i kupila u to dve pilule,mladi neupuceni sta uopste moze da izazove ta pilula,popila sam jednu pa tek onda sjela i procitala o cemu se radi,ta pilula se moze samo jednom godisnje popiti ali ZENE MOGU IMATI VELIKE POSLEDICE,CAK I TO DA NE ZATRUDNE….ja i muz smo citali i plakali,sta smo sve mogli da izazovemo nemarom…jedina sreca je sto ja cekam svaki cas da se porodim 😀

    47
  15. Popila sam tu pilulu ali sada se kajem. Nisam bila trudna ali nam je kondon pukao i zavrsio je u meni. Sada se plasim posledica, da li cu moci ostati trudna? Help

    72

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Kada se neplanirano dogodi nezaštićen seksualni odnos, ili kada kontracepcija zakaže, mnoge žene se okreću piluli za dan posle kao rešenju za sprečavanje neželjene trudnoće. Ova metoda, poznata i kao hitna kontracepcija, može biti od velike pomoći u kriznim situacijama, ali je važno da budete informisani o tome kako funkcioniše, koliko je efikasna i koje su njene prednosti i mane.

Šta je pilula za dan posle i kako ona deluje?

Pilula za dan posle, poznata i kao urgentna kontracepcija, je hormonska metoda sprečavanja neželjene trudnoće koja se koristi nakon nezaštićenog seksualnog odnosa ili ukoliko je došlo do neuspeha uobičajene kontraceptivne metode (na primer, pukao je kondom ili ste zaboravili da popijete redovnu kontraceptivnu pilulu).

Na tržištu Srbije dostupne su pilule koje sadrže levonorgestrel, i one koje sadrže ulipristal-acetat.

Obe pilule deluju tako što prvenstveno odlažu ili sprečavaju ovulaciju, odnosno oslobađanje jajne ćelije iz jajnika. Time se sprečava susret spermatozoida i jajne ćelije, a samim tim i oplodnja.

Ukoliko je do oplodnje već došlo, pilule mogu otežati implantaciju oplođene jajne ćelije u matericu, ali ne prekidaju već postojeću trudnoću. Važno je napomenuti da pilula za dan posle nije abortivna pilula i ne deluje ukoliko je do implantacije već došlo.

različita sredstva za kontracepciju
Foto: Canva

Pilula se uzima jednokratno, što je pre moguće nakon nezaštićenog odnosa, a najkasnije u roku od 72 sata (tri dana) za levonorgestrel, odnosno 120 sati (pet dana) za ulipristal-acetat. Efikasnost pilule opada sa protekom vremena

Trebalo bi da znate da se one koriste samo kao hitna pomoć i da nikako nisu redovna kontraceptivna metoda. Zbog visokog nivoa hormona, ginekolozi ne preporučuju korišćenje ove pilule više od jednom godišnje.

Nju može da primeni skoro svaka žena koja je u reproduktivnoj dobi, a koja je seksualno aktivna i plodna, ali želi da spreči neželjenu trudnoću.

Koliko je efikasna ova metoda?

Efikasnost pilule za dan posle zavisi od nekoliko faktora, a najvažniji je vreme uzimanja pilule nakon nezaštićenog odnosa. Što se pre uzme, veća je njena efikasnost. Generalno, pilule za dan posle su prilično efikasne u sprečavanju trudnoće kada se pravilno koriste.

  • Levonorgestrel: Kada se uzme u roku od 24 sata nakon nezaštićenog odnosa, efikasnost je oko 95%. Između 24 i 48 sati, efikasnost opada na oko 85%, dok je između 48 i 72 sata oko 58%.
  • Ulipristal-acetat: Smatra se efikasnijom opcijom, naročito u kasnijem periodu. Njegova efikasnost se procenjuje na oko 98% kada se uzme u roku od 120 sati.

Važno je istaći da pilula za dan posle nije 100% efikasna i ne pruža zaštitu od polno prenosivih infekcija. Takođe, njena efikasnost može biti smanjena kod žena sa viškom kilograma, odnosno sa indeksom telesne mase (BMI) većim od 30. Uvek je preporučljivo posavetovati se sa lekarom ili farmaceutom o izboru odgovarajuće pilule i njenoj efikasnosti u specifičnim okolnostima. Ne zaboravite da redovna kontracepcija (poput kondoma, pilula, spirale itd.) pruža znatno veću zaštitu od neželjene trudnoće.

blister sa dve pilule
Foto: Canva

Koje su prednosti ove metode?

  • Nemaju ozbiljne negativne nuspojave. Generalno se dobro podnosi i ima mali broj ozbiljnih nuspojava, a one su obično blage i prolazne.
  • Može da se uzme tri ili čak do pet dana od nezaštićenog seksualnog odnosa.
  • U Srbiji je dostupna u apotekama bez lekarskog recepta, što omogućava brzu reakciju u hitnim situacijama.
  • Uzima se jednokratno, oralnim putem, što je čini jednostavnom i praktičnom za upotrebu.
  •  Ne utiče na buduću plodnost i ne remeti menstrualni ciklus na duže staze.

Koji su nedostaci pilule za dan posle?

Iako je generalno bezbedna i efikasna, pilula za dan posle ima i neke nedostatke

  • Nije 100% efikasna: Kao što je već pomenuto, efikasnost pilule opada sa vremenom, i ne pruža apsolutnu zaštitu od trudnoće. Postoji, iako mala, mogućnost da ipak dođe do začeća.
  • Nuspojave: Mogu se javiti blage i prolazne nuspojave poput mučnine, povraćanja, glavobolje, vrtoglavice, bolova u stomaku i umora. Može doći i do poremećaja menstrualnog ciklusa, kao što su neredovno krvarenje ili promena u trajanju i obilnosti menstruacije.
  • Ne štiti od polno prenosivih infekcija: Pilula za dan posle sprečava samo trudnoću, ali ne i prenos polno prenosivih infekcija. Za zaštitu od infekcija neophodno je koristiti kondom.
  • Cena: Može biti relativno skupa, u zavisnosti od proizvođača i apoteke.
  • Nije pogodna za redovnu upotrebu: Nije namenjena za redovnu kontracepciju i ne bi trebalo da se koristi kao zamena za pouzdanije metode, poput pilula za kontracepciju, spirale ili kondoma. Česta upotreba može poremetiti menstrualni ciklus i izazvati hormonski disbalans.
  • Može biti manje efikasna kod žena sa viškom kilograma: Kod žena sa BMI većim od 30, efikasnost pilule može biti smanjena, posebno kada je u pitanju levonorgestrel. U tim slučajevima, preporučuje se konsultacija sa lekarom o alternativnim metodama hitne kontracepcije.

Kada se upotrebljava hitna kontracepcija?

Hitna kontracepcija, odnosno pilula za dan posle, koristi se u situacijama kada je došlo do nezaštićenog seksualnog odnosa ili kada postoji sumnja da je uobičajena kontraceptivna metoda zakazala.

U svim ovim, ali i sličnim nepredviđenim situacijama, pilula za dan posle može pružiti efikasnu zaštitu od neželjene trudnoće.

Važno je zapamtiti da se pilula uzima što pre nakon rizičnog odnosa, idealno u prvih 24 sata, jer joj efikasnost opada sa prolaskom vremena.

Ukoliko niste sigurni da li je u vašem slučaju potrebna hitna kontracepcija, ili imate dodatna pitanja o njenoj upotrebi, najbolje je da se obratite svom lekaru ili farmaceutu.

Šta još treba znati o piluli za dan posle?

Pilula za dan posle je važan alat u sprečavanju neželjene trudnoće, ali postoje i dodatne informacije koje je korisno znati.

Neki lekovi mogu da utiču na delovanje ove pilule za urgentnu kontracepciju, pa je pre upotrebe neophodno dobro pročitati kompletno uputstvo iz kutije.

Pre svega, važno je ponoviti da ona ne predstavlja zamenu za redovne metode kontracepcije. Redovna kontracepcija, bilo da se radi o pilulama, kondomima, spirali ili drugim metodama, pruža znatno pouzdaniju zaštitu.

Takođe, ukoliko ste uzeli pilulu za dan posle, a menstruacija vam kasni više od nedelju dana, ili je neuobičajeno slaba ili bolna, preporučuje se da uradite test na trudnoću i obratite se lekaru.

Imajte na umu da pilula ne deluje ukoliko je do trudnoće već došlo, niti prekida postojeću trudnoću – ona nije abortivna pilula. Nakon uzimanja pilule, možete nastaviti sa korišćenjem redovne kontracepcije, ali se preporučuje dodatna zaštita (npr. kondom) do kraja tog ciklusa.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Sreda, 23.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije Moje telo

Najnovije