Pravo na dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja, odnosno hranitelja/staratelja koji se neposredno brine o deci ne starijoj od 19 godina. Zahtev uz svu potebnu dokumentaciju i popunjen obrazac prijave za dečiji dodatak podnosi se gradskoj/opštinskoj službi dečije zaštite na osnovu mesta prebivališta lica koje podnosi zahtev.
Uslovi za dobijanje dečjeg dodatka
Podnosilac zahteva (majka/otac/hranitelj/staratelj) moraju ispunjavati sledeće uslove:
– da su državljani Republike Srbije sa prebivalištem na teritoriji države i na istoj adresi na kojoj su prijavljena i deca (za koju se podnosi zahtev za dečiji dodatak)
– da su osigurani preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje što se dokazuje fotokopijom važeće zdravstvene knjižice, odnosno očitavanjem elektronske
– da imaju potvrdu o redovnom školovanju iz škole za dete koje je školskog uzrasta
Uslov je da roditelj prosečnim primanjem ne prelazi propisani cenzus
Pravo na dobijanje dečijeg dodatka imaju roditelji koji svojim zaposlenjem zarađuju prihode koji ne prelaze cenzus propisan za dobijanje ove finansijske pomoći. Potrebno je da osoba koja podnosi zahtev za dečiji dodatak određenom dokumentacijom dokaže svoja primanja.
Foto: Unsplash
Zaposleni roditelji koji konkurišu za dečiji dodatak moraju pribaviti uverenje o prosečnim primanjima u prethodna tri meseca od perioda u kome se konkuriše. Roditelji koji nisu zaposleni već primanja ostvaruju na osnovu ugovora o delu, autorskih prava, poljoprivrede ili obveznica, dostavljaju dokument kojim dokazuju mesečni ili godišnji prihod domaćinstva.
Jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje dečjeg dodatka jeste materijalno stanje u kojem se porodica nalazi. U sklopu dokumentacije potrebno je priložiti i dokaze o posedovanju nekretnina, zemljišta i drugih nepokretnosti.
– potvrda o katastarskim prihodima iz mesta rođenja i mesta prebivališta za prethodnu godinu
– fotokopija vlasničkog lista
– uverenje o porezu za sve članove zajedničkog domaćinstva
Na dečiji dodatak nemaju pravo porodice koje u svom posedu imaju nekretninu koja prevazilazi minimum standarada – 1 soba po članu domaćinstva, sa još jednom sobom.
Pravo na dečji dodatak se može produžiti i posle 20., odnosno 21. godine života za dete sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom na osnovu mišljenja interresorne komisije (IRK) ukoliko je obuhvaćeno vaspitno – obrazovnim programom ili programom osposobljavanja za rad, a za dete pod starateljskom zaštitom do 26. godine života (član 26. stav 9. 10. i 11.).
Foto: Shutterstock
Za konkurisanje za dečji dodatak samohrani roditelj mora priložiti dokaze da ostvaruje ovaj status. Dokumenta koja dokazuju status samohranog roditelja mogu biti:
- izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja ili rešenje o proglašenju nestalog lica umrlim,
- dokaz o poveravanju deteta nakon razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice,
- odluka suda o vršenju roditeljskog prava ili
- izvod iz matične knjige rođenih za decu neutvrđenog očinstva, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove
Cenzusi za otvarivanje prava na dečiji dodatak usklađuju se 1. januara i 1. jula, počev od 2019. godine, na osnovu podataka republičkog organa nadležnog za poslove statistike, sa kretanjem indeksa potrošačkih cena na teritoriji Republike Srbije u prethodnih šest meseci, a njihove nominalne iznose utvrđuje rešenjem ministar nadležan za socijalna pitanja.
Pravo na dečiji dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod porodice, ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev, po članu porodice ne prelazi cenzus od 9.134,69 dinara.
Cenzus za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 1)-3) Zakona iznosi 11.875,10 dinara, dok je cenzus za jednoroditeljske porodice iz člana 28. stav 1. tač. 4)-7) Zakona, za staratelje i roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom za koje postoji mišljenje interresorne komisije 10.961,63 dinara.
(od 1. jula 2019. godine)
Iznosi dečijeg dodatka usklađuju se 1. januara i 1. jula, počev od 2019. godine, na osnovu podataka republičkog organa nadležnog za poslove statistike, sa kretanjem indeksa potrošačkih cena na teritoriji Republike Srbije u prethodnih šest meseci, a njihove nominalne iznose utvrđuje rešenjem ministar nadležan za socijalna pitanja.
- Dečiji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo – 3.044,90 dinara
- Dečiji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo, za jednoroditeljske porodice i staratelje iz člana 33. stav 2. Zakona – 3.958,37 dinara
- Dečiji dodatak za dete za koje je ostvareno pravo, za roditelje deteta sa smetnjama u razvoju i deteta sa invaliditetom, za koje postoji mišljenje interresorne komisije koja je obrazovana u skladu sa propisima iz oblasti prosvete, i za dete koje ostvaruje dodatak za pomoć i negu drugog lica, a koje ne koristi usluge smeštaja, iz člana 33. stav 2. Zakona – 4.567,35 dinara
- Dečiji dodatak za dete koje ispunjava uslove za uvećanje po više osnova, a najviše do 80%, u skladu sa članom 33. stav 3. Zakona – 5.480,82 dinara
Pravo na dečiji dodatak traje godinu dana od datuma donošenja rešenja o priznavanju prava. Ovaj zahtev se obnavlja najranije 30 dana pre datuma istea prava na dečiji ddatak, a najkasnije na dan isteka tekućeg rešenja.
Pročitajte i: Ko ima pravo na dečji dodatak i koliki su iznosi?
Pored popunjenog obrasca, prilikom konkurisanja potrebno je da pripremite:
- fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
- fotokopija uverenja o državljanjstvu Srbije za podnosioca zahteva (ne starije od šest meseci);
- fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
- fotokopija overene zdravstvene knjižice za podnosioca zahteva;
- potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva (neto prihodi – ukoliko su članovi domaćinstva zaposleni);
- potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
- poresko uverenje za sve članove domaćinstva iz mesta prebivališta i mesta rođenja o imovinskom stanju domaćinstva (uverenje iz republičke i lokalne poreske evidencije);
- potvrda o svojstvu redovnog učenika za decu školskog uzrasta (osnovna i srednja škola)
- dokazi o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnjih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.)
- * potvrda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje
- * akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju
- * akt o produženju roditeljskog prava
- * dokaze na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja (izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, dokaz o poveravanju deteta nakon razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice, odluka suda o vršenju roditeljskog prava ili izvod iz matične knjige rođenih za decu neutvrđenog očinstva, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove)
- * dokazi o nezaposlenosti (uverenje iz NSZ i fotokopija radne knjižice – original na uvid)
- * dokazi o starateljstvu ili hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva)
Prilikom obnavljanja zahteva za dečiji dodatak proverite koja su vam dokumenta potrebna – što zavisi od vašeg statusa i promena koje su nastale u prethodnih godinu dana. O tome je najbolje da se raspitate u nadležnoj opštinskoj službi za dečiju zaštitu u opštini prebivališta.
Komentari (0)