Još ne pričaju, tek su prohodali i praktično su još uvek bebe… Jedan od posebnih momenata za roditelje je kada njihovo malo dete treba da krene u jaslice. Medicinska sestra i vaspitačica sa gotovo 20 godina iskustva sa jasličarima, Bojana Jokić, odgovara za Bebac na nedoumice roditelja, kako bismo vam pomogli da lakše i sa manje briga prođete kroz ovaj izazovan period.
DOLAZAK U VRTIĆ: KRATAK RASTANAK PUN LJUBAVI, BEZ ODUGOVLAČENJA
Roditeljima je ponekad teško da se rastanu od tako male dece, koja idu u jaslice, pa opraštanja ispred vrata sobice umeju da potraju baš dugo. Šta biste preporučili roditeljima, kako da se pozdrave sa detetom?
Rastanak ispred vrata treba da bude kratak – pozdravite se sa detetom – odlučno,ali toplo. Kažite detetu kad ćete doći po njega,posle ručka ili užine na primer, poljubac, zagrljaj i rastanak. Budite tačni kad dolazite po dete.
Ono što takođe može da uznemiri roditelje je ako se njihovo dete uznemiri i rasplače pri dolasku u vrtić. Koliko obično u takvim situacijama detetu treba da se smiri kad ga ostavimo? Da li postoji neki savet šta raditi ako se ovako nešto desi?
Ponekad zaista rastanci deluju dramatično, ali većina dece se brzo smiri kad uđe u sobu. Zagrljaj, neka igračka i skretanje pažnje detetu na nešto obično brzo pomogne.
Ono što roditelji ne treba da rade je da se predugo zadržavaju, previše objašnjavaju detetu, vraćaju se da još jednom poljube dete, otvaraju vrata da provire…
Medicinske sestre – vaspitači i stručni saradnici su tu da razumeju i prihvate i brigu roditelja i da ponude priliku da zajedno pronađu rešenje.
Stvaranjem klime poverenja, roditelji postaju opušteniji i imaju rastuće poverenje prema osobama koje brinu o njihovom detetu.
Ono što je veoma važno je da roditelj razume signale koje dete daje – da li je umorno, naspavano, gladno ili ga “hvata” viroza… I da što je više moguće utiče na faktore na koje može uticati da bi se dete osećalo dobro. Kad je dete dobro, onda lakše i prihvata promene i lakše se prilagođava novim situacijama.
JASLICE I PORODIČNA RUTINA: KAKO DA RODITELJIMA BUDE LAKŠE?
Da li roditeljima može biti lakše ukoliko se ujutru bude i kreću u vrtić uvek u isto vreme?
Svakodnevna ponavljanja istih situacija – buđenje u isto vreme, rutine kod kuće i rutine koje se stvaraju u vrtiću, pružaju deci osećaj sigurnosti kroz predvidivost i izvesnost, što je svakako olakšavajuće i za roditelja i za dete.
Da li je moje dete jelo – ovo je verovatno najčešće postavljano pitanje kada roditelj dođe po dete. Na koji način animirate tako malu decu da sednu zajedno za sto i ručkaju?
I rutina obedovanja u jaslicama je dosta drugačija nego kod kuće. Zato od samog početka idemo polako… Od upoznavanja roditelja sa jelovnikom u vrtiću i načinom serviranja hrane, od prisustva roditelja u sobi u prvim danima boravka deteta u jaslicama i njihovim učestvovanjem u hranjenju deteta do toga da kroz samo mesec –dva imamo bebaće koji pokušavaju i uspevaju i sami da jedu.
Oni i tako mali jako dobro uče gledajući drugu decu, ali i nas odrasle naravno. Ne insistiramo da dete mora da sedi odmah ukoliko to ne želi, niti mora da sedi sve vreme trajanja obroka, pogotovo dok svi ostali ne završe… Tako mala deca to tek uče i nauče svakako.
I opet priča o sigurnosti i poverenju koje dete treba da oseti kad je u jaslicama. Mi odrasli prvo time moramo da ih nahranimo… Onda sve lakše ide.
MOJE DETE NE SPAVA KOD KUĆE, A U JASLICAMA DA – KAKO?
Kako uspevate sve da ih uspavate – to je još jedno od pitanja roditelja. Molimo da nam, ukratko, opišete kako se stvara rutina spavanja u jaslicama?
Uspavljivanje u vrtiću je verovatno najveći korak koji treba savladati.
Trudimo se da od roditelja dobijemo što više informacija o navikama svakog deteta, savetujemo da donesu ono što je detetu važno i utešno – duda, igračka, mazilica, ćebence. Svako dete ima svoj krevetić koji se stavlja uvek na isto mesto u sobi.
Muzika je jako moćna da umiri decu pa je koristimo kao pomoćno sredstvo za uspavljivanje. Neka deca zaspu jako brzo, nekoj je potrebno više vremena, više maženja ili nošenja… Neko ne želi da se mazi uopšte… Neko dete ne zaspi uopšte, ali leži opušteno… Neko zaspi pre predviđenog vremena… Ono što nam pomaže je opet stvaranje navike vremena i mesta.
SKIDANJE PELENA – PREKRATNICA ZA JASLIČARE
Skidanje pelena je jedna velika prekratnica u životu jasličara. Da li imate neki savet za roditelje, kako da procene da je dete spremno?
Skidanje pelena je proces koji traje različito za svako dete. Važno je da roditelji shvate upravo to – da dete treba da bude spremno, odnosno zrelo za taj korak. Kako to da znaju? Primetiće da je detetu pelena duže vremena suva, da se dete ne oseća prijatno kad pelena nije čista, možda će pokušavati samo da skine pelenu.
Neka deca pokazuju na pelenu kad piške, možda će početi da se sakrivaju da obave nuždu ili će možda i reći da je piškilo. I opet stvaranje rutine… Ponavljanje svakodnevno i u isto vreme nekoliko puta na dan. Neće svaki put biti uspešno, jasliali savet je – strpljenje.
U jaslicama uticaj vršnjaka i ovde ima veliki značaj.
KAKO DA SE POVEŽEMO SA DETETOM POSLE DANA U JASLICAMA?
Danas roditelji dugo rade. Kako tako mala deca reaguju kada ostaju u vrtiću puno radno vreme, osam sati? Kakav je Vaš utisak?
Mnogo dece borave u vrtiću i više od osam sati dnevno. Previše je to, ali ako roditelji nemaju izbor…
U poslednje vreme ne samo da roditelji rade, nego su i bake i deke zaposleni, pa su deca po ceo dan u vrtiću.
Deca se naviknu, ali da li im je baš svaki dan lepo i zabavno –nisam sigurna.
Koliko god da učimo, pratimo preporuke i trudimo se da ispratimo sve ili većinu toga da vaspitno – obrazovni rad i nega budu na visokom nivou, mislim da porodica jako trpi.
Kada dođemo po dete, šta biste preporučili da u tom trenutku radimo?
Dolazak u približno isto vreme detetu daje osećaj sigurnosti. Neki vaš lični ritual pozdravljanja vas povezuje i čini vaš odnos posebnim i autentičnim. Ako ga još nemate, osmislite nešto samo za vas dvoje…
Posle vrtića, nama u stvari preostaje svega nekoliko sati da provedemo sa tako malim detetom. Da li imate neki savet za roditelje, kako da se povežu sa svojim malim detetom posle dana u jaslicama?
Da, nekoliko sati u toku dana… Koristite svaki trenutak da budete sa detetom – to nije isto što i pored deteta… Gledajte ga, slušajte, pitajte… Svaka prilika u kojoj se nalazite je prilika da se sa detetom povežete, da se igrate – glasom, rečima, igračkama ili predmetima i stvarima iz domaćinstva. Šetnja,kupovina,vožnja do i od vrtića, na primer… Kupanje, uspavljivanje, čitanje, maženje – sve su to prilike za povezivanje i uživanje.