Zaposlene mame koje rode bebu u Srbiji su u daleko boljem položaju od žena koje postanu majke u Americi, ali istovremeno i daleko od povoljnih uslova koji važe za Šveđanke u njihovoj zemlji.
U Srbiji porodiljsko bolovanje traje od datuma otvaranja pa dok beba ne napuni tri meseca, a zatim se nastavlja bolovanje radi nege deteta. Sve ukupno od datuma otvaranja porodiljskog do povratka na posao ne sme da prođe više od 365 dana za prvo i drugo dete, a za treće i svako sledeće dve godine.
Prvih 30 dana bolovanja, poslodavac isplaćuje 65 odsto od proseka poslednje tri plate, ali taj iznos ne sme da bude manji državnog minimuma. Posle 30 dana, novac i dalje treba da vam uplaćuje poslodavac u isto vreme kada i ostalim radnicima.
Međutim, taj novac za vašu platu, poslodavcu refundira država iz Fonda za zdravstveno osiguranje. Pošto te uplate iz Fonda kasne po nekoliko meseci, samo od dobre volje i mogućnosti poslodavca zavisi da li će i vama novčana naknada, dok ste na bolovanju kasniti ili ne.
Jedina razvijena zemlja u kojoj plaćeno odsustvo za majke koje su dobile bebu nije obavezno je SAD. Poslodavac ne može da otpusti nove roditelje u toj zemlji 12 nedelja pošto se beba rodi, ali ne mora da im isplaćuje platu tokom tog vremena.
Samo 16 procenata zaposlenih dobija puno plaćeno porodiljsko bolovanje i mnoge porodice se značajno zadužuju ili obraćaju za pomoć javnim službama kada dobiju bebu.
I dok pad nataliteta u Americi podiže zabrinutost, zaposlene porodice u Švedskoj će možda poželeti da imaju više potomstva. Tamo su roditeljima data 480 plaćena dana po detetu, koje mogu da dele između sebe i iskoriste bilo kad pre nego što dete napuni osam godina.
Većina zemalja osigurava bar tri meseca plaćenog porodiljskog bolovanja za nove mame, a mnoge daju beneficije i za očeve.
Da li Srbija preteruje?
Porodiljsko i bolovanje zbog nege deteta u Srbiji traje značajno duže nego u ostalim navedenim zemljama; čak 295 dana duže u odnosu na Saudijsku Arabiju i 267 dana duže u odnosu na Tursku i Švajcarsku. Najmanja je razlika u odnosu na Rusiju i iznosi 225 dana. Sa druge strane, porodilje u Srbiji se suočavaju sa brojnim drugim problemima, počevši od opasnosti od otkaza (neprodužavanja ugovora o radu) do niskog standarda i nedostatka novca za kupovinu potrepština za bebu. Ipak, postavlja se pitanje da li preterujemo sa brojem dana predviđenih za bolovanje nakon porođaja?
Koliko dana porodiljskog odsustva i koji procenat plate se dobija
Srbija: 365 dana, plaća se 100%
Francuska: 112 dana, plaća se 100%
Nemačka: 98 dana, plaća se 100%
Kanada: 119 dana, plaća se 55%
Australija: 126 dana, plaća se državni minimum
Brazil: 120 dana,plaća se 100%
Turska: 112 dana, 6 nedelja 90% plate, posle državni minimum
Švajcarska: 98 dana, plaća se 80%
Španija: 112 dana, plaća se 100%
Saudijska Arabija: 70 dana, plaća se 50%
Rusija: 140 dana, plaća se 100% Italija: 140 dana, plaća se 80%
Komentari (0)